לדלג לתוכן

אדגרדו מורטארה – הבדלי גרסאות

אין שינוי בגודל ,  לפני 3 שנים
אין תקציר עריכה
'''פיוס אדגרדו לוי מורטַארַה''' ([[27 באוגוסט]] [[1851]]{{כ}}-[[11 במרץ]] [[1940]]) היה [[אוגוסטינים|נזיר אוגוסטיני]] איטלקי. מורטרה נולד למשפחה [[יהודי]]ת, אך נטבל לנצרות בסתר על ידי המשרתת. כשהדבר נודע הוצא מביתו בכח בהיותו בן שש על ידי משטרת [[הוותיקן]]. פרשת חטיפתו גרמה לסערה בקרב יהודי [[אירופה]] ובקרב חוגים [[ליברליזם|ליברליים]] ב[[אירופה]] וב[[ארצות הברית]].
 
אדגרדו מורטארה היה בנו של [[סוחר]] [[יהודי]] מ[[בולוניה]], אז ב[[מדינת האפיפיור]] שב[[איטליה]]. בהיותו בן שנתיים, בזמן שלקה ב[[מחלה]] קשה, [[טבילה לנצרות|הוטבל]] בסתר לנצרות הקתולית על ידי מוריסי, משרתת [[נצרות|נוצרית]] של המשפחה, מתוך אמונתה שבכך היא תציל את הילד. טבילתטבילה על ידי איש חילוני במקרה חירום שבו לא היה סיפק להביא את הנטבל לפני כומר, כמו סכנת חיים עקב מחלה, הוכרה על ידי הכנסייה כתקפה לכל דבר ולפיכך היה מורטרה קתולי לפי הדת.
 
כשהיה אדגרדו כבן שש, סיפרה מוריסי את דבר הטבילה לרשויות. החוק אסר על גידול של קתולי בידי לא-קתולים, וב-[[24 בינואר]] [[1858]] הגיעה המשטרה ולקחה את הילד מידי הוריו כדי שיחונך על ידי הכנסייה. כל מאמצי המשפחה להחזיר את הילד לידיהם נכשלו. ב־[[1859]] יצא [[משה מונטיפיורי]] ל[[רומא]] על מנת להביא לשחרורו של הילד, אולם בקשתו, יחד עם כל שאר הבקשות, נדחתה על ידי ה[[אפיפיור]] [[פיוס התשיעי]].
16

עריכות