לדלג לתוכן

מהפכות 1848 בצרפת – הבדלי גרסאות

הוסרו 839 בתים ,  לפני 4 שנים
←‏רקע: כפילות טקסט
(הערך תורגם מוויקיפדיה האנגלית+תוספות מהערך הרפובליקה הצרפתית השנייה)
 
(←‏רקע: כפילות טקסט)
תגית: עריכת קוד מקור 2017
הבורגנים שעמדו מאחורי מהפכת יולי 1830 לא היו קיצוניים כקודמיהם, אנשי "[[שלטון הטרור]]" של [[מקסימיליאן רובספייר]]. הם רצו [[מלוכה חוקתית]], המרוסנת על ידי פרלמנט פעיל ובעל סמכויות. המלך שראו ההמונים אל מול עיניהם היה סמכותי ופעיל, אך לא קיצוני וקלריקלי. נפוליאון הבאיש בעיניהם את הרפובליקניות, והדמוקרטיה הייתה אך ניסוי שיש לנסותו במנות קטנות. לואי פיליפ התאים לרצונם ולשאיפותיהם של אנשים אלו. מלכתחילה עמדו כנגד משטר זה גורמים רבי עוצמה - הרפובליקנים, הבונפרטיסטים והכנסייה. המעמד הבינוני היה חזק מספיק לכפות את "המונרכיה של יולי". לא ברור עד כמה היה חזק ברצונו להמשיך בשיטת ממשל זו.
 
 
המלך החדש היה באופן מוצהר שונה מקודמיו הבורבונים. הוא לא שאף למלוכה אבסולוטית, ואף לא קרא לעצמו "מלך צרפת" כי אם "לואי פיליפ, מלכם של הצרפתים, בחסדו של האל, וברצון העם". לא היה זה שינוי סמאנטי, כי אם צעד קדימה בדרך מן המלוכה האבסולוטית של בית בורבון (אף בגרסתה המרוככת בתקופת [[הרסטורציה]]), אל עבר משטר מתקדם, המבוסס על הסכמה עממית. עם זאת, לא היו חסרים בצרפת גורמים שדרשו לצעוד את הצעדים הנוספים, ולקבל את החירות, האחווה והשוויון, מהם טעמו בתקופת המהפכה ובתקופת נפוליאון.
 
הממשלה החדשה עמדה כנגד גורמים מהפכניים, רפובליקניים ואף [[סוציאליזם|סוציאליסטים]]. ראויות לציון התקוממות פועלי תעשיית המשי בעיר [[ליון]] ב-[[1831]] אשר דוכאה ביד רמה, וניפצה את התקוות כי הממשל החדש יהיה אף מתקדם מבחינה סוציאלית, [[המרד הרפובליקני בפריז של יוני 1832]], והתקוממות שיזם המהפכן [[לואי אוגוסט בלאנקי]] ב-[[1839]], אשר דוכאה לאחר שכבר נכבש בית העירייה על ידי ההמון, ורפובליקה הוכרזה.
9,345

עריכות