לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אברהם אורטליוס"

הוסרו 74 בתים ,  לפני שנתיים
מ
(אחידות במיקום הערות שוליים, הסרת קישורים עודפים, {{תמונה להחלפה}})
 
==חייו==
אורטליוס נולד כבן הבכור למשפחה קתולית, בבלגיה בעיר [[אנטוורפן]], שהייתה אז חלק מממלכת [[הבסבורג]], ששלטה על 17 [[מחוז]]ות. משפחתו הגיעה במקור מהעיר [[אאוגסבורג]] שהייתה עיר קיסרית עצמאית וחלק מ[[האימפריה הרומית הקדושה]], בשל כך נהג לעיתים להתייחס לעצמו כאל Belgo Germannus (בלגי-גרמני). אביו, ליאונרד אורטל, היה סוחר אמיד שסחר ב[[עתיקות]], אך עם מותו בשנת [[1535]], נקלעה המשפחה לקשיים כלכליים. בעקבות מות האב, חזר דודו של אורטליוס -Jacobus Van Meteren מ[[אנגליה]], כדי לטפל בו ובשני אחיו הצעירים. הוא היה איש בעל ממון ונודע כמי שהוציא לאור את המהדורה האנגלית המוקדמת של ה[[תנ"ך]].{{הערה| במונח 'Bible, English' המופיע באנציקלופדיה בריטניקה (1911), מצוין כי Jacob van Meteren היה אחראי להפקת התרגום המלא הראשון של התנ"ך לאנגלית}} בשנת [[1547]], בהיותו בגיל 20, הצטרף אורטליוס שהתמחה זה מכבר בייצור [[תחריט]]ים של מפות, כמאייר מפות לארגון האמנים של אנטוורפן - Guild of Saint Luke. הוא השלים את הכנסתו מרכישת מפות יקרות ערך, הדפסתן על בדי [[קנווס]], צביעתן ומכירתן מחדש. כמו כן עסק במסחר של ספרים, [[הדפס]]ים ו[[מטבע]]ות עתיקים. העיסוקים הללו היוו אחת מהסיבות העיקריותהסיבות למסעות הממושכיםהארוכים שערך ברחבי [[גרמניה]], אנגליה, [[אירלנד]], [[צרפת]] ו[[איטליה]]. בשנת [[1554]], פגש אורטליוס ביריד הספרים השנתי של [[פרנקפורט]], את [[גרארדוס מרקטור]], ומספרוכמה שנים מאוחראחר יותר,כך הםהחלו ערכולערוך מסעות משותפים ברחביעל פני יבשת [[אירופה]], שהובילו את אורטליוס, בעידודו של מרקטור, להקדיש את עיקר זמנו לבניית קריירהלקריירה של גאוגרף וקוסמוגרף.
 
החל משנת מ-[[1564]], עם הוצאתה לאור של מפת העולם, החל אורטליוס לפרסם- מפותבמקביל נוספותלפרסום ולעבודמפות במקביל- לעבוד על יצירת האטלס המודרני הראשון - Theatrum Orbis Terrarum. במהלךבהמשך השנים,הוא הוציא לאור עשרות מפות, שיצר בעצמו וכן מפות שיצרוושיצרו אחרים, והתאימםוהתאימן לרוח התקופה.; כמוהוא כןגם שיתף פעולה עם מול"ים שונים בפרסום ספרי מפות וגאוגרפיה. בשנת ב-[[1575]], מונה כגאוגרף של מלך [[ספרד]] [[פליפה השני, מלך ספרד|פיליפ השני]], בהמלצתו של אריאס מונטנוס (Arias Montanus), שערב בפני המלך על נאמנותו ל[[קתוליות]].
 
בתקופה מאוחרת יותר של חייו, הקדיש אורטליוס את מירב זמנו ל[[לימודים קלאסיים]]. הוא נפטר באנטוורפן בשנת [[1598]] ונטמן בעיר הולדתו, ב[[כנסייה|כנסיית]] St Michael’s Præmonstratensian Abbey church. על מצבתו נחקקו מילותיו של [[יוסטוס ליפסיוס]]: "Quietis Cultor sine bit, uxore, prole", שפירושן בתרגום חופשי: "שירתשרת בצניעות, ללא נקיפות מצפון, ללא אשהאישה וללא צאצאים".{{הערה|[http://www.ortelius.com/abraham-ortelius-2 ראו פרטים נוספים] באתר ortelius.com}}
 
==הוצאת מפות אורטליוס לאור==