לדלג לתוכן

גלובליזציה פוליטית – הבדלי גרסאות

מ
←‏היחלשות מדינת הלאום: clean up, replaced: ליעל ← לייעל באמצעות AWB
מ (הגהה)
מ (←‏היחלשות מדינת הלאום: clean up, replaced: ליעל ← לייעל באמצעות AWB)
:שינוי חשוב נוסף בתחום התקשורת הוא הופעתו של ה[[אינטרנט]]. עוד יותר מרשתות התקשורת, איפשר האינטרנט לאזרחי המדינה נגישות למידע שאינו נשלט או מבוקר על ידי המדינה. ניסיונות שנעשים במדינות שונות לחסום אתרים מסוימים ברשת (לרוב של האופוזיציה) נכשלים על פי רוב.
:השינוי בתקשורת איננו אחיד, במרבית מדינות אפריקה אין נגישות לתקשורת אלטרנטיבית בשל מחירה הגבוה ואילו ב[[קוריאה הצפונית]] מחויבים האזרחים להחזיק מכשירי רדיו הקולטים רק את התחנה של המשטר.
;פשע בינלאומי : אותם השינויים הטכנולוגיים שאיפשרו את יצירת התאגיד הבינלאומי (ראו לעיל), איפשרו גם את היווצרותו של פשע בינלאומי. כמו מנהלים, גם פושעים יכלו ליעללייעל את פעילותם ולהפוך אותה לרב-עולמית על ידי שימוש בטלפונים סלולריים, תקשורת לוויינים ודואר אלקטרוני. הסחר הפיננסי הבינלאומי איפשר תרגילי [[הלבנת כספים]] בינלאומיים שהפכו קשים מאוד לזיהוי. חלקים ניכרים מעולם הפשיעה הפכו להיות בינלאומיים, ובכך איתגרו את יכולתה של המדינה הבודדת להתמודד עימם.
:הגלובליזיציה אפשרה גם את יצירת ארגוני טרור בינלאומיים, במיוחד [[אל-קאעידה]] ונספחיו. בעוד שבעבר ארגוני הטרור התמקדו במטרות מקומיות יחסית, הרי היום הם מכריזים מלחמה על מדינות.
:היחלשות המדינה בתחום זה הייתה בשני האופנים שתוארו לעיל: מחד, העברת כוחות מהמדינה לטובת ארגונים בינלאומיים ללוחמה בפשיעה, דוגמת ה[[אינטרפול]]. מאידך, חוסר ההצלחה של המדינה בטיפול בפשיעה נתפס כירידה בכוח שלה ולכן גרר אובדן אמון מצד אזרחיה.