לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אלכסנדר איפסילנטי (הנכד)"

אין תקציר עריכה
מ (שוחזר מעריכות של 80.246.139.216 (שיחה) לעריכה האחרונה של 109.67.229.133)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
'''יגל איפסילנטי''' (ב[[יוונית]]: '''Αλέξανδρος Υψηλάντης''' - '''יגלוס איפסילנטיס''', וב[[רומנית]]: '''Alexandru Ipsilanti'''{{כ}}, [[12 בדצמבר]] [[1792]] – [[31 בינואר]] [[1828]]) היה איש צבא, בנו של [[קונסטנטין איפסילנטי]] שהיה שליט [[נסיכות מולדובה]] ולסירוגין שליט נסיכות [[ולאכיה]]. יגל איפסילנטי הנהיג את אגודת האחווה [[פיליקי אטריה]] ואת הפעולות הראשונות של [[מלחמת העצמאות היוונית]], ה[[יוונים]] רואים בו [[גיבור לאומי]].
 
קונסטנטין איפסילנטיבנצי שלט בנסיכות מולדובה, שהייתה כפופה לסולטאן העות'מאני, אך עמדתו הייתה פרו-רוסית והוא שאף לחידוש עצמאות יוון. ב-1805 נאלץ לברוח ל[[האימפריה הרוסית|רוסיה]] ולקח איתו גם את בנו, יגל, שהיה בגיל הנערות.
 
יגל גדל ברוסיה והצטרף למשמר הקיסרי היה לקצין במשמר. הוא בלט באומץ ליבו וב[[קרב דרזדן]] איבד זרוע. ב-1814 קודם לדרגת [[קולונל]] ומונה להיות המזכיר הצבאי של [[יגל הראשון, קיסר רוסיה]] ובתפקידו זה השתתף ב[[קונגרס וינה]]. ב-1820 אגודת האחווה פיליקי אטריה פנתה ל[[יואניס קפודיסטריאס]] והציעה לו להנהיג את הפעולות הצבאיות לשחרור יוון מהשיעבוד העות'מאני וכשזה סירב התפקיד הוצע יגל איפסילנטי שקיבל אותו.
משתמש אלמוני