לדלג לתוכן

איזבלה מאראגון, מלכת פורטוגל – הבדלי גרסאות

(הערך תורגם מוויקיפדיה האנגלית)
 
בשנת [[1479]] נחתם הסכם שלום בין הצדדים, ולפי ההסכם נאלצה איזבלה להתחתן עם [[אפונסו, נסיך פורטוגל]], נכדו של [[אפונסו החמישי, מלך פורטוגל]]. בשנת [[1490]] נערך טקס הנישואין בין אפונסו, שהפך ל[[יורש העצר]] הפורטוגזי בשנת [[1481]], בעת שהוכתר אביו כ[[ז'ואאו השני, מלך פורטוגל]], וחואנה שהגיעה ב-[[19 בנובמבר]] אותה שנה לפורטוגל. הנישואים היו מוצלחים ואיזבלה התאהבה מאוד באפונסו, אולם ביולי [[1491]] נהרג אפונסו בתאונת רכיבה וחואנה חזרה ל[[ספרד]]. חואנה התאבלה על מותו, והצהירה שלא תתחתן שוב. בשנת [[1495]] מת חמיה [[ז'ואאו השני, מלך פורטוגל]], ואחיינו [[מנואל הראשון, מלך פורטוגל]] עלה לשלטון במקומו. עם עלותו לשלטון ביקש מנואל את ידה של איזבלה, ולבסוף היא התרצתה להתחתן עמו בתנאי שיגרש את כל ה[[יהודים]] מ[[ממלכת פורטוגל]]. מנואל הסכים לבקשה, ובספטמבר [[1497]] התחתנו השניים.
 
באותה שנה מת אחיה [[חואן, נסיך אסטוריאס]], ואיזבלה קיבלה את התואר [[נסיך אסטוריאס|נסיכת אסטוריאס]]. אחותה התעירההצעירה [[חואנה הראשונה, מלכת קסטיליה|חואנה]] ובעלה [[פליפה הראשון, מלך קסטיליה|פיליפ, ארכידוכס אוסטריה]] טענו לזכותם על הכתר, ובשנת [[1498]] כונס בית המלוכה ב[[סרגוסה]] כדי לדון בטענות הצדדים. איזבלה שהייתה ב[[הריון]] מתקדם הגיעה לסרגוסה, וב-[[23 באוגוסט]] ילדה את בנה [[מיגל דה פאש, נסיך פורטוגל]]. אולם, תלאות הדרך הרעו את בריאותה, ובעקבות כך היא מתה שעות ספורות לאחר מכן. בשנת [[1500]] מת בנה מיגל, מה שסתם את הגולל על תקוותיו של מנואל לאחד תחתיו את כל ממלכות [[חצי האי האיברי]].
 
בשנת [[1500]] נישא מנואל לאחותה, [[מריה מאראגון, מלכת פורטוגל]], אשר ילדה לו עשרה ילדים, בהם [[ז'ואאו השלישי, מלך פורטוגל]], שירש את הכתר אחרי אביו. בשנת [[1580]] כבש [[פליפה השני, מלך ספרד]] את [[פורטוגל]], בשם טענת אמו [[איזבלה, נסיכת פורטוגל]] על הכתר, ופורטוגל נשארה תחת שליטת ספרד עד לשנת [[1640]].