לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "מפד"ל"

נוספו 1,521 בתים ,  לפני שנתיים
←‏1956-1977: איחוד מתוך קשר אוסלו
(←‏1956-1977: איחוד מתוך קשר אוסלו)
 
ב-[[1976]] הגיעה השותפות עם המערך לקיצה עקב הימנעות חברי הכנסת שלה (למעט השר בורג) בהצבעת אי-אמון שהעלתה [[פועלי אגודת ישראל]] בעקבות הגעתם של מטוסי [[F-15]] לארץ ב[[שבת]] (הצבעה שלא זכתה לרוב) - מה שהוביל להוצאת שרי המפלגה מהממשלה ואחריה התפטרות ראש הממשלה [[יצחק רבין]] והקדמת הבחירות, ובעקבות התחזקות כוחם של הצעירים במפלגה, שהיו קרובים יותר ל"גוש אמונים" באמצעות "[[קשר אוסלו]]". אחרי הבחירות ב-[[1977]] הצטרפה המפד"ל לממשלתו של [[מנחם בגין]].
 
====קשר אוסלו====
'''קשר אוסלו''', או '''תרגיל אוסלו''' הוא כינוי לתרגיל פוליטי שנרקם בבית הקפה "אוסלו", (שהיה סמוך לבית "קסטל" ששימש כמשרדיה של תנועת המפד"ל) במהלכו הדיחו צעירים בסיעת ה[[מפד"ל]] את הותיקים שבה במהלך הבחירות הפנימיות בתנועה שהתרחשו בשנת 1977. מהלך זה היווה אחד החלקים המשמעותיים של חילופי הדורות במפד"ל.
 
"חוגי הצעירים", בראשותם של [[זבולון המר]] ו[[יהודה בן-מאיר|יהודה בן מאיר]] שהיו מזוהים עם גוש אמונים, חברו לשני חברים צעירים בסיעת "ליכוד ותמורה" של מנהיג התנועה יצחק רפאל - [[דוד גלס]] ו[[אהרן אבוחצירא|אהרון אבוחצירא]] וניצלו את המתח שהיה בין רפאל ובין סיעת "למפנה" בראשותו של יוסף בורג. תוצאות המהלך היו הדחתו של רפאל מהרשימה לכנסת, והחלשת כוחו של מנהיג ותיק נוסף - הרב [[זרח ורהפטיג]]. שינויים אלו בהרכב הרשימה גרמו לכך שהמפד"ל הפכה מלשון מאזניים אשר לה "ברית היסטורית" עם מפא"י ההיסטורית, למפלגה המזוהה עם גוש הימין בראשות "[[תנועת החרות|חירות]]".
 
===פיצולים ופלגים (1981 - 2005)===