לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "שוק העבודה"

נוספו 4 בתים ,  לפני שנתיים
מ
הוספת קישור לשוק הסחורות
מ (הוספת קישור לשנות ה-70 של המאה ה-20)
מ (הוספת קישור לשוק הסחורות)
*'''סקטור ראשוני''' (המכונה גם מרכזי, מתוכנן או מונופוליסטי): תחום חלקי של שוק העבודה הנשלט בידי [[מונופול|מונופולים]] ו[[אוליגופסון|אוליגופסונים]], בו קיימת בהיסטוריה נטייה למיסוד, [[ביורוקרטיה]], תנאי העסקה טובים יותר, ביטחון תעסוקתי, דרגי ניהול רבים וכוח אדם מיומן וקבוע בעל הון אנושי רב יותר, המשויך למעמד חברתי גבוה, בעיקר בזכות יצירתם של שוקי עבודה פנימיים מוגנים.
:סקטור זה חולק לשכבה עליונה, בה תפקידים ניהוליים המבטיחים יכולת קידום גבוהה ואוטונומיה, ולשכבה תחתונה, בה מבוצעות עבודות שגרתיות המבטיחות ביטחון תעסוקתי.
*'''סקטור משני''' (המכונה גם פריפריאלי, שוקי או תחרותי): תחום חלקי של שוק העבודה הנשלט בידי גורמים רבים ומפוצלים ביניהם קיימת תחרות רבה. מבחינה היסטורית, קיימת בסקטור זה נטייה לדינאמיות, תנאי העסקה גרועים ושימוש בכוח אדם זמני, לא מיומן, בעל הון אנושי נמוך ומשויך למעמד חברתי נמוך, וזאת בשל התחרות העזה שלרוב מאפיינת שוק זה, ודמיונו הרב לשוקל[[שוק הסחורות]] הרגיל.
 
הבחנה זו בוצעה על ידי חוקרים רבים, שהמפורסמים שבהם פ' דורינגר ומ' פיורי. עוד הבחינו חוקרים אלו, כי קיים מגע הדדי רצוף בין שני הסקטורים, לרוב כאשר הסקטור הראשוני משתמש בסקטור המשני כ[[קבלן משנה]] על מנת לבצע עבודות שכמותן ואיכותן אינה יציבה.<BR>