הבדלים בין גרסאות בדף "כרטיס אשראי"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
שוחזר מעריכות של 212.199.57.198 (שיחה) לעריכה האחרונה של דוד שי
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
מ (שוחזר מעריכות של 212.199.57.198 (שיחה) לעריכה האחרונה של דוד שי)
תגית: שחזור
על פי סקר ה[[למ"ס]] ל־[[2013]], ל־84% ממשקי הבית בישראל ישנו לפחות כרטיס אשראי אחד, כאשר אחוז זה גבוה משמעותית בציבור היהודי בהשוואה ל[[ערביי ישראל|ציבור הערבי]]{{הערה|[http://www.cbs.gov.il/www/hodaot2015n/15_15_045b.doc בעלות על נכסים פיננסיים של משקי בית - ממצאים מתוך סקר ארוך טווח 2013], אתר הלמ"ס}}.
 
==היסטוריה==
אני מאוד מטומטםמ-1887, "במבט לאחור", היה בין האזכורים הראשונים שניתן למצוא לתשלום באמצעות כרטיס.
{{להשלים|פסקה=כן|נושא=מדע וטכנולוגיה}}
אני[[ספרות מאודספקולטיבית|הרומן מטומטםמהאוטופי]] של [[אדוארד בלאמי]] מ-1887, "במבט לאחור", היה בין האזכורים הראשונים שניתן למצוא לתשלום באמצעות כרטיס.
 
בראשית המאה ה-20 היה נהוג שימוש ב"מטבעות גבייה" (charge coins) ואמצעים דומים שאינם מטבעות רגילים-אמצעי תשלום אלו ניתנו ללקוחות שהיה להם חשבון בעסקים כגון מלונות. לאמצעי תשלום אלו היה מספר החשבון וסימון של בית העסק. אמצעי זה איפשר להעתיק בזריזות ובדיוק את מספר החשבון וכך תהליך התשלום, שנעשה בכתב יד והיה חשוף לטעויות, קוצר והפך ליותר אמין. עם זאת, שם הלקוח לא הופיע על אמצעי זה ולכן ניתן היה לגנוב אותו ולעשות בו שימוש לרעה. במהלך שנות השלושים, סוחרים עברו לאמצעי אחר ששמו Charga-plate שהיה נהוג עד לסוף שנות החמישים. ב-1934 השיקו [[אמריקן איירליינס]] ואיגוד התעבורה האווירית כרטיס לטיסות אוויריות, שהפך ב-1948 למקובל בכל חברות איגוד התעבורה האווירית הבינלאומי. ב-1950 ייצרה חברת [[דיינרס קלאב אינטרנשיונל|דיינרס קלאב]] את כרטיס החיוב הראשון ל"שימוש כללי" וב-1958 ייצרה חברת אמריקן אקספרס רשת בינלאומית של כרטיסי חיוב שהפכה בהמשך לרשת כרטיסי אשראי.
עד למחשוב התהליך, הרכש באמצעות כרטיס אשראי היה מסורבל ביותר. בכל רכש, הסוחר היה צריך להתקשר לבנק, משם התקשרו לחברת האשראי, שם העובד היה צריך לחפש את שם הלקוח ידנית ולבדוק את מאזן האשראי שלו. ב-1973 מיחשבה חברת ויזה את התהליך וקיצרה את זמן העסקה משמעותית לפחות מדקה.
 
== מאפייני כרטיסי אשראי הוא לא עוזר בכלום==
כרטיס אשראי יכול להיות מונפק פיזית, לרוב בצורת כרטיס [[פלסטיק]] עם [[פס מגנטי]] או [[שבב]] המכילים את נתוני הזיהוי, או להיות וירטואלי, כך שישמש כנתון הנמסר לצורך חיוב בעסקאות הנעשות ב[[אינטרנט]] או בשיחת [[טלפון]].
 

תפריט ניווט

מרחבי שם

גרסאות שפה