לדלג לתוכן

משחק מרובה משתתפים – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
מ (←‏top: הגהה, replaced: טכנולוגית ← טכנולוגיית (2) באמצעות AWB)
אין תקציר עריכה
'''משחק מרובה משתתפים''' (ב[[אנגלית]]: '''Multiplayer''') הוא [[משחק וידאו]] בו משתתפים מספר שחקנים בו זמנית.
 
היות שבמרבית המשחקים תנאי זה מתקיים, נהוג לציין משחק כמרובה משתתפים בהקשר של משחקים שעוצבו במקור לשחקן יחיד, כגון [[משחק מחשבוידאו|משחקי מחשבוידאו]]. משחקי מחשבוידאו החלו כמשחקים טקסטואליים לשחקן בודד, טרם פיתוח והפצה של טכנולוגיות רשת, ועד היום משוחקים בעיקר על ידי שחקן בודד מול המחשבהוידאו. החל בפריצתה המסחרית של טכנולוגיית ה-www כחלק מהאינטרנט (לערך 1994) החל פיתוח ושיווק של משחקי מחשבוידאו עם פן ריבוי משתתפים, שאפשרו למספר שחקנים ידוע מראש (לרוב 2-7) לשחק יחדיו על גבי [[שרת משחק]]. מאוחר יותר, עם פיתוח טכנולוגיית גלישה מהירה ב[[פס רחב|פס-רחב]] ([[DSL]], ISDN וכדומה) פותחו משחקי רשת המוניים, ללא הגבלה ''קשה'' על מספר השחקנים המקסימלי מלבד מגבלות השרת, שהועלו מדי מספר שנים.
 
==סוגי משחקי מחשבוידאו לריבוימרובי משתתפים==
משחקי מחשבוידאו בריבוימרובי משתתפים מתחלקים למספר קטגוריות:
 
*'''משחקים לחבורת שחקנים''' - משחק מחשבוידאו בו מספר שחקנים משחקים כנגד יריב משותף או למען מטרה משותפת (קואופרטיבי), או אחד נגד השאר (לא-קואופרטיבי).
משחקי מחשב בריבוי משתתפים מתחלקים למספר קטגוריות:
*'''משחקים לחבורת שחקנים''' - משחק מחשב בו מספר שחקנים משחקים כנגד יריב משותף או למען מטרה משותפת (קואופרטיבי), או אחד נגד השאר (לא-קואופרטיבי).
*'''משחקים מבוססי צוות''' - משחק בו מספר צוותים, המונים כל אחד מספר שחקנים ידוע מראש ומוגבל, משחקים קבוצה כנגד קבוצה. משחקים אלו יכולים לדמות מצבים מלחמתיים שונים, אך גם ספורט ושימושים דומים.
*'''משחקים המוניים''' - [[משחק]] בו מספר גדול מאוד של שחקנים (מאות ואף אלפים בו זמנית) משחקים יחדיו, ויכול להכיל אלמנטים משתי הקטגוריות הקודמות.
 
==פיתוח משחקים מרובי משתתפים לפי סוגות==
קיים מגוון רחב של משחקי מחשבוידאו מרובי משתתפים, רובם כוללים את פן ריבוי המשתתפים בנוסף למערכה לשחקן-יחיד, אך חלק לא מבוטל מיעוט גדול מובנה מראש לריבוי משתתפים בלבד.
 
קיים מגוון רחב של משחקי מחשב מרובי משתתפים, רובם כוללים את פן ריבוי המשתתפים בנוסף למערכה לשחקן-יחיד, אך חלק לא מבוטל מיעוט גדול מובנה מראש לריבוי משתתפים בלבד.
*'''משחקי פעולה''' זוכים בעיקר למשחקי חבורה ומשחקי צוותים (רובם באוריינטציה קרבית, של חיילים או כיתות מול יריבים), אך ישנם בשוק גם משחקי פעולה המוניים בודדים.
*'''משחקי תפקידים''' זוכים לריבוי משתתפים מקטגוריית משחקי התפקידים ההמוניים (הקרויים MMORPG - Massive Multyplayer Online Role Playing Games), כמו גם משחקי חבורה, שמאפשרים ייבוא של חווית המשחקיות המוכרת מ[[משחק תפקידים נייר ועט|משחקים בנייר ועט]].
 
[[קטגוריה:משחקים]]
[[קטגוריה:סוגות משחקי וידאו]]
משתמש אלמוני