לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אחיינו של הקוסם"

מ ({{ספר}})
 
==תקציר העלילה==
הסיפור מתחיל בשנת [[1900]] ב[[לונדון]], שם נפגשים שני ילדים - דיגורי קירק ופולי פלמר, דיגורי מספר להלפולי שאמו מצויה על סף מוות והשניים נעשים לידידים. בעודם משחקים בעליית הגג של ביתם, הם נכנסים בטעות לחדר העבודה של הדוד אנדרו - דודו של דיגורי. אנדרו הוא קוסם, המפתה את פולי לנסות את טבעת הקסם שלו, הגורמת לה להיעלם לעולם אחר. בניסיון להחזיר את פולי חזרה, דיגורי משתמש בטבעת השנייה אשר מובילה אותו ליער שבין עציו מספר בריכות מים.
 
דרך בריכות המים שביער, המהוות למעשה שערים בין עולמות, מגיעים הילדים לעולם אחר - הריסות עולם שנקרא צ'ארן, בו נכנסים הילדים לארמון גדול. בארמון פסלי השליטים של העולם הזה ופעמון שעליו כתוב:
''מה היה מתרחש לו העזת".''
 
דיגורי מצלצל בפעמון, ומעיר את אחד הפסלים - פסלה של ג'דיס, המלכה המכשפה הלבנה, המספרת להם על מלחמת העולם בינה לבין אחותה המכשפה. כדי להימנע מתבוסה היא הטילה קללה שהביאה למותם של כל האנשים ובעלי החיים בצ'ארן. הילדים מנסים להימלט, אולם היא רודפת אחריהם, תופסת בשערה של פולי ומגיעה אחריהם ליער שבין העולמות וללונדוןללונדון. בלונדון ג'דיס מגלה שכוחות הקסם שלה לא עובדים על כדור הארץ, אולם כוחה הפיזי רב, והיא מחוללת מהומה ברחובות, בין היתר על ידי השתלטות על מרכבה ושבירת עמוד תאורה המואר בגז. הילדים מנסים להשיב את המלכה מלונדון לארצה, ובטעות מצליחים למשוך ליער את המלכה עם עמוד הגז, וכן עגלון בשם פרנק, והסוס שלו הנקרא סטרוברי.
 
כאשר הם מגיעים ליער הם עוברים בטעות דרך בריכה אחרת מהבריכה של צ'ארן, ומגלים כי הגיעו לעולם חדש ריק לחלוטין - שמתחיל להיברא על ידי [[אסלן]]. ג'דיס המכשפה תוקפת את אסלן, אך לאחר מכן בורחת ממנו. אסלן בוחר כמה חיות, הופך אותם לחיות מדברות ונותן להם סמכות לשלוט ביתר החיות. מכיוון שנרניה רק נוצרה, כל דבר שנשתל בה מתחיל לצמוח, וכך גם פנס הגז המופיע בתחילת [[האריה, המכשפה וארון הבגדים]]. פרנק ואשתו הופכים למלך ולמלכה הראשונים של נרניה, וצאצאיהם מולכים בנרניה וב"ארץ המלאכים"- הארץ השכנה לנרניה.
"היער בין העולמות" הוא [[יער]] דמיוני שמוזכר בספר. היער הוא מקום שמקשר בין [[פנטזיה#מאפיינים כללים של עולמות מערכה פנטסטיים|עולמות]] רבים, ואליו מגיעים גיבורי הספר, פולי ודיגורי, לאחר שנגעו בטבעות הקסם ה[[צהוב]]ות שנתן להם דודו של דיגורי, אנדרו.
 
ביער אין בעלי חיים (למעט [[חזיר ים]] אחד, שנשלח לשם על ידי הדוד אנדרו), ומלבד העצים הרבים בו, יש ביער עשרות גומות של מים, אשר כל אחת מהן מובילה לעולם אחר. כדי לעבור לעולם שבתוך הגומה משתמשים פולי ודיגורי בטבעות הקסם ה[[ירוק]]ות (שגם הן ניתנו להם על ידי הדוד אנדרו). ליער השפעה אחרת על כל אדם אשר נכנס אליו. כשפולי ודיגורי מגיעים אליו לראשונה הם מושפעים מה[[שלווה (תחושה)|שלווה]] ומה[[חום (פיזיקה)|חמימות]] שבו, עד שהם מאבדים זמנית את [[זיכרון|זיכרונם]] וכמעט נשארים לנצח לנמנם על הקרקע. לעומת זאת, כאשר ה[[מכשפה]] ג'דיס נכנסת ליער היא מושפעת פיזית והופכת להיות חלשה ו[[מחלה|חולה]]. כמו כן, מכיוון שליער השפעה כה טראומטית עבורה, בכל פעם שהיא יוצאת ממנו היא שוכחת שאי פעם הייתה בו.
 
נאמר כי puzzlewood, שנמצא ב[[יער דין]] שימש השראה ללואיס עבור היער שבין עולמות.
משתמש אלמוני