הבדלים בין גרסאות בדף "הבי מטאל"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 23 בתים ,  לפני שנה
←‏המטאל האמריקאי החדש: תיקון טעות הקלדה
(←‏המטאל האמריקאי החדש: תיקון טעות הקלדה)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית אנדרואיד
(←‏המטאל האמריקאי החדש: תיקון טעות הקלדה)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית אנדרואיד
====המטאל האמריקאי החדש====
{{הפניה לערך מורחב|ערכים=[[נו מטאל]], [[מטאלקור]], [[גרוב מטאל]], [[אינדסטריאל מטאל]]}}
בתחילת שנות ה-90 התפתח מטאל ברוטאלי ועוצמתי יותר במחתרת באמריקה, ה[[גרוב מטאל]]. להקות אלו הושפעו מסצנת ה[[הארדקור פאנק]] ומה[[ת'רש מטאל]] של שנות ה-80. להקות אלו זנחו את המלודיה המטאלית שבגיטרות ויותר התמקדו בריפים עוצמתיים וברוטאלים מהשפעת ההארדקור והקרוס אובר ט'ראש. השירה התאפיינה בצעקות ברוטאליות שמשלבות בין ההארדקור ל[[דת' מטאל]], הלהקות מהתחום כמו [[פנטרה]], [[ספולטורה]] ו[[משין הד]] אשר החלו כלהקות מחתרתיות זכו לזכות בפופולריות רבה ולסיקור תקשורתי רב. באמצע שנות ה-90 החל לפעול בארצות הברית פסטיבל אוזפסט אשר אורגן על ידי סולן [[בלאק סבאת']] [[אוזי אוסבורן]] ואשתו שרון. הפסטיבל נתן במה ללהקות מטאל רבות כמו [[ספולטורה]], [[פנטרה]], [[סיסטם אוף א דאון]], [[סליפנוט]], [[קורן (להקה)|קורן]], [[Lamb of God]], ואפילו להקות כמו [[מטאליקה]] שפסטיבלים האירופאים כמו [[פסטיבל ואקן]] סירבו לקבלן בטענה שהן להקות ממוסחרות ולא מספיק "אמיתיות". הפסטיבל זכה להצלחה ענקית והלקותוהלהקות זכו לפופולריות רבה שקראה תיגר על השליטה האירופאית על המטאל באותה תקופה ועד היום.
 
בשלהי שנות התשעים החלו לקום בארצות הברית להקות רבות אשר הושפעו ממוזיקה המטאל, אך פישטו אותה, התרחקו ממנה והתקרבו לזרם המרכזי והפופולרי יותר של הרוק האמריקאי. אלה היו להקות ה[[נו מטאל]], המכונה גם "מטאל אלטרנטיבי". חלקן לקחו את המטאל לכיוון גס וצעקני בעיקר מהשפעת ה[[גרוב מטאל]] ([[סליפנוט]], [[דיסטרבד]], [[קורן (להקה)|קורן]], [[דפטונס]]), בעוד אחרות לקחו אותו לכיוון מלודי ואף [[מוזיקת פופ|פופ]]י מעט ([[לימפ ביזקיט]], [[לינקין פארק]], [[פאפא רוץ']]), אך המשותף לכולן הוא הפשטות הטכנית והמלודית, העומדת בניגוד למטאל הקלאסי. מאפיין נוסף של הנו מטאל הוא "כלי נגינה" אשר מתווסף אל הכלים המסורתיים של הרוק - עמדת [[די ג'יי]] - המשמשת בראפ. לרבות מלהקות הנו מטאל יש די ג'יי נוסף על הזמר והנגנים, אך לא לכולן.
 
שני סגנונות הקשורים לנו מטאל הם ה[[אינדסטריאל מטאל]] וה[[ראפ מטאל]] (הסיגנונות ממנו התפתח ונשען עליהם). האינדסטריאל מטאל ("מטאל תעשייתי") מתאפיין ב[[צליל]] אלקטרוני, מלוכלך ובלתי מלודי, המזכיר קולות של [[מכונה|מכונות]], על חשבון הדומיננטיות של הגיטרות. בין להקות ה[[אינדסטריאל]] המצליחות נמנות [[קורן (להקה)|קורן]], [[סליפנוט]], [[סטטיק-אקס]], [[רמשטיין (להקה)|רמשטיין]] הגרמנית, [[מיניסטרי]], [[רוב זומבי]], [[Nine Inch Nails]] ובראש ובראשונהו - [[מרילין מנסון]].
 
הראפ מטאל, כשמו כן הוא, מהווה שילוב של דקלומי [[ראפ]] קצביים עם ליווי מטאלי של גיטרות חשמליות ותופים (ולרוב גם די ג'יי). חלוצת הסגנון היא [[רייג' אגיינסט דה מאשין]], אשר החלה דרכה עוד בתחילת שנות התשעים. להיטה "Killing in the Name" הוא אחד מהשירים המפורסמים הראשונים בסגנון זה. להקות ראפ מטאל נוספות התפרסמו רק בשלהי העשור ובתחילת שנות האלפיים: [[לימפ ביזקיט]], [[לינקין פארק]], [[בודי קאונט]], [[פאפא רוץ']],[[קלופינגר]] השוודית שידועה במסריה הפוליטיים, [[סנוט]], ו-[[P.O.D.]].
25

עריכות

תפריט ניווט