הבדלים בין גרסאות בדף "גטו ביאליסטוק"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ (הוספת קישור לסלקציה)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
על פי התוכנית, המורדים אמורים היו למשוך אחריהם את המוני האסירים ולפרוץ אל מחוץ לגטו, אך הגרמנים הצליחו לנתק את המוני האסירים מן הלוחמים, לחסום את דרך הנסיגה ולירות אש מקלעים מרוכזת על הלוחמים.
 
הקרבותהלחימה נמשכונמשכה עודלאחר כארבעה ימיםמכן בכיסים מבודדים. ישנן הבדלי גרסאות בעדויות לגבי משך הלחימה של מתנגדיםכיסי ההתנגדות האחרונים. יש הטוענים כי הלחימה המשיכה ארבעה ימים אולם בספרה האוטוביוגראפי "אריאדנה," מתארת ברוניה קליבנסקי ששהתה בצד ה"ארי" קולות ירי ולחימה שנשמעו במשך שלושה שבועות. אבל ההגנה נשברה כמעט מיד והמרד נכשל למעשה בשאיפתו לגרום ליהודים רבים ככל הניתן להימלט. הנאצים הציתו את כל האזור. מפקדי המאבק התאבדו בבונקרים שלהם לאחר שאזלה התחמושת. כ-150 לוחמים הצליחו לברוח ליערות המקיפים את ביאליסטוק, והם הצטרפו ליחידות ה[[פרטיזנים]] של ה[[ארמייה קריובה]] וארגונים אחרים ושרדו את המלחמה (בהם הייתה [[חייקה גרוסמן]]).
 
העיר שוחררה מן הכיבוש הגרמני על ידי [[הצבא האדום]] בחודש אוגוסט [[1944]]. ההערכה היא כי מתוך כמעט 60,000 יהודים שחיו בביאליסטוק לפני מלחמת העולם השנייה, רק מאות בודדים שרדו את [[השואה]].
משתמש אלמוני

תפריט ניווט