לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "יהויקים"

נוספו 4 בתים ,  לפני שנתיים
מ
הוספת קישור לעם הארץ
מ (הוספת קישור לעם הארץ)
יהויקים ככל הנראה עלה במהלך חודש [[תשרי]] של שנת [[609 לפנה"ס]], ומלכותו נמשכה 11 שנה, עד חורף [[598 לפנה"ס]]. לפי הכרוניקה הבבלית [[נכו השני|פרעה נכו]] חצה את הפרת לכיוון [[חרן]] בחודש [[תמוז]]; קרב מגידו (בו נהרג יאשיהו) נערך לפיכך במהלך חודש סיוון או תחילת תמוז; הכתרת [[יהואחז (מלך יהודה)|יהואחז]], אחיו של יהויקים, חלה לכן בסוף חודש סיוון או בחודש תמוז; יהואחז שלט שלושה חודשים עד למאסרו בידי פרעה נכה. כלומר - תמוז, אב אלול, ואולי אף חלק מתשרי.
 
ב[[דברי הימים]] מובאת רשימת בניו של יאשיהו לפי הסדר: יוחנן, יהויקים, [[צדקיהו המלך|צדקיהו]] ושלום (=[[יהואחז (מלך יהודה)|יהואחז]]; דה"א ג,טו). ככל הנראה הבן הבכור, יוחנן, מת בחיי אביו, אולם כאשר מת יאשיהו בקרב מגידו בשנת 609 לפנה"ס, העדיפו "[[עם הארץ]]", שהיה גוף בעל כוח פוליטי, להמליך את הבן הקטן יהואחז, משום שהייתה לו אוריינטציה בבלית ולא מצרית. לאחר 3 חודשים פרעה נכה, מלך מצרים הדיח את יהואחז והמליך תחתיו את יהויקים.
 
אמו של יהויקים הייתה זבודה מהעיר רוּמָה שבגליל, וייתכן שזו סיבה נוספת לאי העדפתו על ידי "עם הארץ". בתחילה נקרא שמו "אליקים", ואולם פרעה נכה הסב את שמו ל"יהויקים" (מל"ב כג,לד), כחלק מהנוהג הווסאלי באותם ימים. פרעה גם העניש בכסף את העם על תמיכתם בבבל, ויהויקים לקח את התשלום מידי העם בלחץ וכוח.