לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "תרבות פופולרית"

תיקון
מ (סקריפט החלפות (תאור, דוגמה, תוכנת, מוזיק, תוכני), קו מפריד בטווח מספרים, אחידות במיקום הערות שוליים, הגהה)
(תיקון)
דוויט מקדונלד({{אנ|Dwight Macdonald}}<ref>Macdonald, Dwight. 1957. "A Theory of Mass Culture", pp. 59-73, in: B. Rosenberg and D.M. wHITE (eds.), '''Mass Culture: The Popular Arts in America'''. New York: The Free Press</ref> רואה בתרבות הפופולרית מרחב תוכן בעל ערך נמוך, אשר בגלל תפוצתו הרבה מהווה איום על האמנות העילית ועל הישגיה. הוא העדיף את המונח תרבות ההמון על פני תרבות פופולרית, כדי להבחין אותה מיצירות מתחום האמנות הגבוהה שיכולות גם הן להיות בעלות תפוצה רחבה. מקדונלד מקשר את תרבות ההמון לשינוי במבנה החברתי בחברות המתועשות של העולם המודרני. מאפייניה של תרבות ההמון על פי מקדונלד הם וולגריות, [[קיטש]], הומוגניות וסטנדרטיזציה, אל מול העידון, המקוריות, הגיוון והיצירתיות של האמנות הגבוהה.
 
גישתו זו של מקדונלד מאפיינת את תקופתו, אולם תהליכי הערעור על המוסכמות והצמיחה של תופעות תרבותיות חדשות שבאו לידי ביטוי בולט במהלך שנות הששים בעיקר בארצות הברית, אך גם במערב אירופה החלישו עמדות שמרניות אלו. בשלב זה המונח תרבות פופולרית החליף את המונח תרבות ההמון, כדי להתרחק מהקונוטציה השלילית שנלוותה אל תכניו ואל ההשפעות החברתיות והתרבותיות שיוחסו להם בתודעה הציבורית ובעולם המחקר, וכדי לשמור על נייטרליות שתאפשר חקירה שאינה משוחדת של התחום. עם זאת, הוסיפו העמדות האליטיסטיות להתקיים, הן במחקר והן בדעת הקהל<ref name=":020" /><ref>לדוגמה: בלום, אלן. 1990 [1987]. '''דלדולה של הרוח באמריקה'''. תל אביב: הוצאת עם עובד.</ref>.
 
יש הרבה מן המשותף בין גישתו של מקדונלד לגישתם של [[מקס הורקהיימר]] ו[[תאודור אדורנו|תיאודור אדורנו]] כפי שמבוטאת במאמרם משנת 1947 "תעשיית תרבות: נאורות כהונאת המונים"<ref>אדורנו, ת"ו והורקהיימר, מ' [1947] 1993: "תעשיית תרבות: נאורות כהונאת המונים", בתוך: ת"ו אדורנו ומ' הורקהיימר, '''אסכולת פרנקפורט: מבחר''', תל אביב: ספרית פועלים, עמ' 198-158.</ref>.
 
== תחומי מחקר ==
העיסוק המחקרי בתכניה השונים של התרבות הפופולרית נעשה מתוך נקודות מבט וגישות תאורטיות שונות ובאמצעות שיטות מחקר שונות. לדוגמה<ref name=":020" />:
*חקירת השאלה מדוע תוצרי התרבות הפופולרית נתפסים כנחותים ביחס לאמנויות היפות.
*משמעותם האידאולוגית והחברתית של תוצרי התרבות הפופולרית מנקודת מבט [[מרקסיזם|מרקסיסטית]].
==קישורים חיצוניים==
{{ויקישיתוף בשורה}}
 
== הערות שוליים ==
[[קטגוריה:תרבות פופולרית|*]]
[[קטגוריה:תרבויות]]
1,197

עריכות