לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מתאם"

נוספו 8 בתים ,  לפני שנתיים
מ
מ (תיקון לינק שבור לפרנסיס גאלטון. מחיקת המשפט על המקורות של מתאם פירסון מהדוגמה מכיוון שנושא זה נדון בהרחבה בפרק ההיסטוריה)
מ (←‏מקדם הקשר של קרמר: תיקוני איות)
[[מקדם ספירמן]] הוא הכללה של מתאם פירסון שמתאימה למקרה בו לפחות אחד משני המשתנים נמדד בסולם סדר, והמשתנה השני יכול להימדד בסולם סדר, רווח או מנה. כדי לחשב את מתאם ספירמן מדרגים את הערכים של כל אחד מהמשתנים, כך שהתצפית שערכה הנמוך ביותר מקבלת דרגה השווה ל-1 וכן הלאה. לדוגמה, אם ערכי משתנה אחד הם "גבוה", "נמוך" ו-"בינוני", הדרגות יהיו 3, 1 ו-2 בהתאמה. לאחר מכן, מפעילים את נוסחת החישוב של מתאם פירסון על דרגות הערכים במקום על הערכים עצמם.
 
=== מקדם הקשר של קרמרקראמר===
מקדם הקשר של קרמרקראמר (המסומן בדרך כלל באות V) פותח על ידי הסטטיסטיקאי השוודי [[הראלד קרמרקראמר]]. מקדם זה מתאים למדידת עצמת הקשר בין שני משתנים קטגוריים. הוא מבוסס על ערכו של סטטיסטי [[חי בריבוע|חי-בריבוע]] המיועד לבדיקת ההשערה הסטטיסטית של אי תלות בין המשתנים, כאשר ערך זה מתוקנן לפי מגודל המדגם, מספר הקטגוריות של כל אחד מהמשתנים והוצאת שורש. ערכו של מקדם המתאם של קרמרקראמר נע בין 0 ל-1, כאשר ערך 0 מציין אי תלות סטטיסטית בין המשתנים.
 
=== מקדם המתאם התוך-אשכולי ===