לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "תא T ציטוטוקסי"

הוסרו 17 בתים ,  לפני שנתיים
מ
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
 
תאי T ציטוטוקסיים מופעלים נודדים ברחבי הגוף בחיפושם אחרי תאים המציגים את האנטיגן הזר, כאשר נמצא תא שכזה תוקפים אותו התאים הציטוטוקסיים במספר מנגנונים אפקטוריים:
* תאי T ציטוטוקסיים מכילים [[גרנולה|גרנולות]], שהן למעשה [[אברון|אברונים]] דמויי [[ליזוזום|ליזוזימים]], המכילות חלבונים שונים הפוגעים בתאי המטרה. עם זיהוי של תא מטרה על ידי תא T ציטוטוקסי מופרשות גרנולות אלו בתהליך תלוי סידן ופוגעות בתאי המטרה בשני מנגנונים:
** '''חרור ממברנלי'''- תאי T ציטוטוקסיים מפרישים את החומרים הציטוטוקסיים [[פרפורין]] (perforin) ו[[גרנולוצין]] (granulysin) הגורמים ליצירת חורים בממברנה בקוטר 16 [[ננו]]-[[מטר]]. בעקבות החרור נכנסים לתא [[יון|יונים]] ו[[מים]] הגורמים לתא המטרה לעבור [[ליזיס]]. תאים אלו, העוברים מוות [[נקרוזה|נקרוטי]], נבלעים על ידי תאים [[פגוציטים]] ובכך מסולקים מן הגוף. ניתן להרוג תאי מטרה in vitro (במבחנה) במנגנון זה, אך על פי הדעה המקובלת כיום, אין ריכוז תאי ה T הציטוטוקסיים מספיק ברוב המקרים לגרום למוות על ידי חירור של תאי המטרה.
** '''מוות אפופטוטי על ידי גרנזים'''- מכיוון שלרוב החומרים המחוררים את הממברנה אינם מספיקים לגרימת מות התא המותקף, תאי T ציטוטוקסיים מפרישים גם גרנזים (granzyme), חלבון החודר לתא המותקף דרך החורים שנוצרו על ידי הפרפורין והגרנולוצין. גרנזים משרה על התא התוקף מוות תאי מבוקר- אפופטוזיס.
357

עריכות