לדלג לתוכן

מלחמת טרויה – הבדלי גרסאות

הוסרו 2,734 בתים ,  לפני שנתיים
אנא תארו את הסנטימטר של הזין או ציצי
(אנא תארו את הסנטימטר של הזין או ציצי)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
כיוון שהלנה הייתה האישה היפה בעולם, היו לה מחזרים רבים. כדי לשמור על שלום ביניהם, [[אודיסאוס]] גרם להם להבטיח להגן על הנישואים של הלנה עם מי שהיא תתחתן בסופו של דבר. היא בחרה במנלאוס, וכאשר פאריס חטף אותה, כאשר הגיע בספינה שנבנתה בידי [[פרקלוס]] (בגרסה אחרת - הלנה התאהבה בפאריס ועזבה איתו מרצונה), כל יוון התקיפה את טרויה, וכך פרצה מלחמת טרויה.
 
בעיניי שלום מי הם יזכו הומו
== המלחמה ==
האפוס המתאר את המלחמה הוא ה[[איליאדה]] של [[הומרוס]], אך סיפור [[הסוס הטרויאני]] כלל לא מופיע שם, אלא מוזכר כבדרך אגב בשיר השמיני של ה[[אודיסיאה]] של הומרוס (שורות 492–495), המספר את סיפור חזרתו של [[אודיסאוס]], אחד מגיבורי המלחמה, ל[[איתקה]].
 
סיפורי הקרב מתארים בעיקר את ניצחונותיהם והפסדיהם של מלכי יוון ללוחמי טרויה ובני בריתם, בין השאר דו-קרב בין [[הקטור]] נסיך טרויה לבין [[אכילס]] היווני, שמצליח להרוג את הקטור.
 
סיפור נוסף הקשור למיתוס של מלחמת טרויה הוא מות [[אכילס]], עקב פגיעה בנקודת תורפתו היחידה, עקבו. מסיפור זה לקוח הביטוי [[עקב אכילס]]. גם סיפור זה אינו מופיע ב[[איליאדה]].
 
סרטים פופולריים אחדים הציגו את האפוס הקלאסי, וכן ב-1998 יצא הרומן ההיסטורי "[[שירתה של טרויה]]" מאת [[קולין מקאלוג]], שמתוארת בו המלחמה.[[קובץ:AdanaMuseumSarkophag.jpg|250px|ממוזער|שמאל|[[סרקופג]] שנמצא ב[[טרסוס]] המתאר סצנות ממלחמת טרויה. אוסף [[המוזיאון הארכאולוגי של אדנה]]]]
ה[[עילה למלחמה]] הייתה חטיפתה של [[הלנה]] אשת [[מנלאוס (מלך ספרטה)|מנלאוס]] מ[[ספרטה]] בידי [[פאריס (מיתולוגיה)|פאריס]], מבני מלך טרויה. על פי הסיפור, לאחר כ-10 שנות מצור הצליחו לבסוף כוחות הקואליציה היוונית לנצח את הטרויאנים, בזכות השימוש בתחבולה של החדרת לוחמים לתוך העיר בתוך פסל סוס ענק שהוגש לטרויה כמתנה. עשר שנות המלחמה לא התמקדו רק במצור על טרויה אלא בניתוק טרויה מבעלות בריתה ב[[אסיה הקטנה]]. מכיוון שבשדה הקרב לא הצליחו היוונים ובראשם [[אגממנון]] מלך [[מיקנה]] להשיג הכרעה החליטו לנקוט תחבולה פרי מוחו של [[אודיסאוס]]. צבאם התחבא ורק מעט לוחמים נותרו מוסתרים בסוס מעץ שהיה לכאורה מתנה לפיוס האלים. באישון לילה יצאו הלוחמים מן הסוס ופתחו את השערים לצבא הנכנס וטרויה נחרבה עד היסוד. תחבולה מעין זו קרויה מאז [[סוס טרויאני]].
 
== החפירות הארכאולוגיות בעקבות טרויה ותוצאותיהן ==
משתמש אלמוני