לדלג לתוכן

ליביו רבריאנו: הבדלי גרסאות

נוסף בית אחד ,  לפני שנתיים
==רקע משפחתי, שנות הילדות ולימודיו==
ליביו רבריאנו נולד בכפר הרומני '''טרלישואה''' Târlişua, כיום במחוז [[ביסטריצה-נסאוד]], בצפון-טרנסילבניה, אז ב"רוזנות" סולנוק-דבקה, חלק מ[[האימפריה האוסטרו-הונגרית]], כיום ברומניה. הוא היה הראשון מבין ארבעת-עשר ילדיהם של '''וסילה רבריאנו''', מורה, ו'''לודוביקה לבית דיוּגאנו''' (1945-1865), בת למשפחת [[איכר]]ים. האב היה חבר לכיתה של המשורר הידוע [[ג'אורג'ה קושבוק|ג'ורג'ה קושבוק]] וחוקר חובב של ה[[פולקלור]] הרומני. האם הייתה שחקנית תיאטרון חובבת על במות כפר הולדתה, [[בקליאן]]. הוריו שימשו לרבריאנו הסופר לדגם לגבוריו הספרותיים - בני משפחת הרדליה, המאכלסים את רומנים "יון", המרד" ,"הגורילה" וכו'.
בבית הוריו גדל ליביו רבריאנו ברוח הלאומיות הרומנית וב[[הכנסייה היוונית -קלותיתקתולית הרומנית|דת הנוצרית ה"יוונית-קתולית"]] ("המאוחדת עם רומא") שנפוצה במאות ה-18-19 בקרב מיעוט מהרומנים הטרנסילבנים בעידוד השלטון האוסטרי. בני דת זו התערו יותר בקלות בחייה הפוליטיים והתרבותיים של האימפריה ובניגוד לציפיות השלטונות האוסטרים וההונגרים תרמו תרומה חשובה לחיזוק התודעה הלאומית הרומנית בטרנסילבניה.
 
כפי שהעיד מאוחר יותר, מגיל שנתיים וחצי בילה רבריאנו את השנים היפות ביותר בילדותו בכפר '''מאיירו''' Maieru, בעמק ה[[סומש]], בין [[רודנה]] ובין סנג'ורז, שם למד בשנים 1895-1891 אצל אביו, שלימד בבית הספר המקומי. רבריאנו כינה את הכפר הזה באחד מסיפוריו, "קן החלומות".{{הערה|בנובלה באותו השם ''Cuibul visurilor''}}