לדלג לתוכן

הנסיכה הקסומה (סרט) – הבדלי גרסאות

מ
ניסוח
מ (ניסוח)
הנערה באטרקפ (באנגלית buttercup, בתרגום העברי [[נורית]]; גולמה על ידי [[רובין רייט]]) גרה בחווה, בה היא נהנית להתעמר בנער החווה שלה, [[ווסלי]] ([[קרי אלווס]]). בכל פעם שהיא מבקשת ממנו לעשות דבר מה למענה, הוא משיב "כרצונך" ("as you wish"). באטרקפ מגלה לבסוף כי באומרו "כרצונך" הוא למעשה מתכוון "אני אוהב אותך", ומגלה כי אף היא אוהבת אותו. וסלי עוזב את החווה כדי להרוויח כסף על מנת שיוכלו להתחתן, אך את ספינתו תוקף השודד האיום רוברטס, ובאטרקפ מאמינה כי וסלי מת. כעבור חמש שנים, באטרקפ נדרשת להינשא לנסיך המפרדינק ([[כריס סרנדון]]), וחוקי הממלכה אינם מאפשרים לה לסרב.
 
יום אחד נחטפת באטרקפ על ידי שלישיית פושעים – ה[[סיציליה|סיציליאני]] הפיקח ויזיני ([[ולאס שון]]), אמן [[סיף|הסיף]] ה[[ספרד]]י [[איניגו מונטויה]] ([[מנדי פטינקין]]), והענק הטורקי פזיק (כוכב ההיאבקות "[[אנדרה הענק]]"). הם לוקחים אותה בספינתם אל ממלכת גילדר, שהיא אויבת של פלורין (שמות הממלכות הם שמות של [[גילדן הולנדי|מטבעות עבר הולנדיים]]) במטרה לגרום למלחמה בין שתי הממלכות, כאשר הם מבחינים בספינה נוספת העוקבת אחריהם. בהגיעם לגילדר הם מתחילים לטפסלהעפיל על צוקי הטירוף באמצעות חבל, כאשר מן הספינה השנייה יוצא גבר לבושעוטה [[מסכה]] שחורה, ומתחיל לטפס אף הוא. בהגיעם לפסגה, הם חותכים את החבל, אך האיש בשחור מצליח לתפוס בצוק ולהינצל. כאשר הוא מגיע לפסגה, הוא פוגש באיניגו, שנצטווה על ידי ויזיני להרוג אותו. אך איניגו מתגלה כאיש ישר, ומארגן קרב חרבות הוגן, בו האיש בשחור מנצח. לפני כן מספר לו איניגו כי הקדיש את חייו ללימודי סיף, על מנת לנקום את מותו של אביו, אשר נרצח על ידי איש בעל שש אצבעות.
 
לאחר מכן פוגש האיש בשחור בפזיק, שמחליט גם הוא להיות הוגן ולאפשר לו להילחם בקרב היאבקות. על אף ממדיו העצומים של פזיק, הוא איטי ואינו רגיל להילחם באדם אחד בלבד. האיש במסכה מנצל זאת, ומצליח לטפס על גבו ולחנוק אותו עד [[התעלפות|עילפון]].
 
== הצלחת הסרט ==
הסרט זכה להצלחה טובה מאוד בעת הקרנותיורבה בקולנוע, עם הכנסות של כשלושים מיליון דולר ב[[ארצות הברית]]{{הערה|1=[http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=princessbride.htm The Princess Bride (1987) - Box Office Mojo]{{כותרת קישור נוצרה על ידי בוט}}}} – כמעט פי שניים מתקציבו.{{הערה|[http://www.imdb.com/title/tt0093779/business The Princess Bride], אתר IMDb}} עם זאת,כמו-כן הסרט זכה לביקורות טובות באופן יוצא דופן; מבקרים רבים ציינו לטובה את התסריט המשובח,{{הערה|1=[http://archive.is/20120730190521/www.fisheye.co.il/story.php3?id=342 הנסיכה הקסומה {{!}} עין הדג]{{כותרת קישור נוצרה על ידי בוט}}}} כמו גם את ההומור שבסרט.{{הערה|1=[http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/19871009/REVIEWS/710090301/1023 The Princess Bride Movie Review (1987) {{!}} Roger Ebert]{{כותרת קישור נוצרה על ידי בוט}}}} באתר האינטרנט [[Rotten Tomatoes]], דירוג הסרט הוא 95%.{{הערה|[http://www.rottentomatoes.com/m/princess_bride/ {{כ}}The Princess Bride (1987)], {{כ}}Rotten Tomatoes}} הסרט נמצא באופן קבוע ברשימת 250 הסרטים האהובים ביותר באתר IMDb, המבוססת על דירוג גולשי האתר.{{הערה|[http://www.imdb.com/chart/top IMDb Charts: IMDb Top 250]}}
 
[[הקרנת בכורה|הקרנת הבכורה]] של הסרט הייתה ב[[פסטיבל הסרטים בטורונטו]], בו זכה בפרס "אהוב הקהל". בטקס [[פרס אוסקר|פרסי אוסקר]] ה-60, הסרט היה מועמד בקטגוריה אחת בלבד, על שיר מקורי ("Storybook Love" מאת [[מארק נופלר]]). עם השנים הפך ל[[סרט פולחן]], ובשנת [[2002]] בחר בו [[מכון הסרטים האמריקאי]] כאחד מסרטי האהבה הגדולים בכל הזמנים. המשפט "Hello, my name is Inigo Montoya, you killed my father, prepare to die" ("שלום, שמי איניגו מונטויה, הרגת את אבי, היכון למות") הפך ל[[מטבע לשון]] וקיימות עליו [[פרודיה|פרודיות]] רבות.