לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אנונה (תשלום)"

הוספת הסבר לגבי אנונה ופנסיה, הוספת קישור להשוואה בין אנונה לקצבה
מ (הוספת קישור לקרן פנסיה)
(הוספת הסבר לגבי אנונה ופנסיה, הוספת קישור להשוואה בין אנונה לקצבה)
* '''משך תשלום האנונה''': אנונה המשולמת לתקופה מוגדרת במספר שנים (לתקופה מובטחת), אנונה המשולמת לתקופת ה[[חיים]] של אדם, או מספר אנשים (אנונת חיים). אנונת חיים יכולה להיות לתקופה מוגבלת (כלומר האנונה נפסקת במות האדם או בתום התקופה, המוקדם שבהם) או להיות לכל החיים עם תקופה מובטחת לאחר המוות (כלומר, במקרה [[מוות]] מוקדם, נמשך תשלום האנונה עד תום התקופה המובטחת), או, לכל החיים ולתקופה מוגדרת לאחר מכן. אנונה המשולמת למספר אנשים יכולה להמשך עד מות האחרון שבהם (last survivor) או להיפסק במות הראשון מבני הקבוצה (joint life) או להיות מותנית בתנאים מורכבים יותר.
* '''תנאים לתשלום האנונה''': תשלום האנונה יכול להיות מותנה בתנאים. אחד התנאים האפשריים הוזכר לעיל, במקרה של אנונת חיים, והוא הימצאותו של האדם בחיים. יכולים להיות גם תנאים אחרים כגון: במקרה קיצבת [[נכות]] - האנונה משולמת כל עוד מקבל הקיצבה נכה (לפי הגדרה שנקבעה); בסוגי פנסיות מסוימים - כל עוד מקבל הפנסיה נמצא בארץ מסוימת (או בארצות מוגדרות).
* '''[[פנסיה]],''' שהיא אנונה המשולמת לעובדים ולשאיריהם בגין עבודתם או אנונה המשולמת על ידי [[קופת גמל]] לקיצבה, או, אנונה שאינה מוגדרת כפנסיה, הנרכשת מחברת [[ביטוח]] (או ניתנת בהסדר אחר) שלא במסגרת פנסיונית. אנונה נבדלת מקצבה בכך שהאנונה מוגבלת בסכום החיסכון בעוד שקצבה (מקרן הפנסיה או פוליסת ביטוח) תשולם לחוסך לכל חייו.
* '''הצמדת האנונה''': סכום האנונה התקופתי יכול להיות סכום [[ערך ריאלי וערך נומינלי|נומינלי]] קבוע המוגדר במונחי [[מטבע]] מסוים או סכום שאינו מוגדר כך ואשר משתנה בהתאם לכללי הצמדה שנקבעו. למשל: סכום האנונה התקופתי יכול להיות צמוד לשינויים החלים ב[[מדד המחירים לצרכן]], לשינויים החלים בדרגת השכר לפיה חושבה האנונה (פנסיה), לשינויים כלליים בשכר, למדד רווחיות של [[קרן פנסיה]], להחלטות אד-הוק של גוף מוסמך, ועוד.
* '''מועדי הצמדה''': ניתן לקבוע את מועדי שינוי האנונה על פי תנאי ההצמדה בצורות שונות. למשל: באופן שוטף אחת לחודש (או בכל מועד תקופתי לתשלום), אחת ל-6 חודשים, בכל מועד בו שינוי המדד אליו מוצמדת האנונה מגיע לאחוז מסוים, בכל מועד בו משתלמת [[תוספת יוקר]] לשכירים על פי הסכם קיבוצי.
==לקריאה נוספת==
* [[אהרן יורן]], "מיסוי קיצבה, מלוג ואנונה", '''[[משפטים (כתב עת)|משפטים]]''' י (תש"מ).
*נדב טסלר, האם אנונה היא דרך טובה להגדלת קצבת הזקנה, [https://pensuni.com/?p=3968 פנסיוני.קום]
 
[[קטגוריה:גמלאות]]
משתמש אלמוני