לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הרפובליקה הסינית (1912–1949)"

מ
בוט החלפות: \1מיסים
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
מ (בוט החלפות: \1מיסים)
הרפובליקה הסינית הוקמה בשנת 1912 לאחר נפילת [[שושלת צ'ינג]] ב[[מהפכת שינהאי]], שהחלה ב[[התקוממות ווצ'אנג]]. נשיאה הראשון של הרפובליקה היה [[סון יאט-סן]]. יאט-סן כיהן בתפקיד תקופה קצרה שלאחריה הוחלף על ידי [[יואן שה-קאי]], שתפס את השלטון בתמיכת הצבא. מותו של שה-קאי ב-[[1916]] יצר ואקום בהנהגת הרפובליקה והשלטון המרכזי בבירה [[בייג'ינג]] נחלש בהדרגה לטובת מספר מצומצם של קציני צבא בולטים שכל אחד מהם החל לשלוט על מחוזות שונים.
 
ב-[[1925]] החלה מפלגת ה[[קוומינטנג]], שהוקמה ב-1912 בהנהגתו של סון יאט-סן, להקים ממשלה מתחרה בעיר הדרומית [[גואנגג'ואו]]. לאחר שכלכלתה של צפון הרפובליקה קרסה בהדרגה בין השנים [[1927]] ל-[[1928]] בעקבות הטלת מסיםמיסים כבדים על התושבים על ידי השליטים המקומיים, החל [[צ'יאנג קאי שק]], מצביא צבאי שהפך למנהיגה של מפלגת קוומינטנג, במערכה צבאית לאיחוד הרפובליקה תחת שלטון אחד. המערכה, שזכתה לשם "[[המשלחת הצפונית]]" ולה היו שותפים גם גורמים קומוניסטיים, הסתיימה בניצחונו של צ'יאנג ובאיחוד הרפובליקה תחת שלטונו. צ'יאנג קאי שק קבע את מושבה של ממשלתו בעיר [[נאנג'ינג]] וזמן קצר לאחר מכן ניתק את קשריו עם בעלי בריתו הקומוניסטים, סילק אותם ממפלגת קוומינטנג, וערך טבח בחברי המפלגה הקומוניסטית בשנחאי ובערים נוספות שבשליטתו.
 
במהלך שלטונו של צ'יאנג עברה הרפובליקה תהליכי [[מודרניזציה]] ו[[תיעוש]] אולם במקביל סבלה מעימות פנימי מתמשך בין הצבא הסיני בראשותו לבין המפלגה הקומוניסטית הסינית, וממלחמה חיצונית כנגד [[האימפריה היפנית]]. בשנת [[1937]] פלשה יפן לתחומי סין (לאחר שקודם לכן השתלטה על שטח [[מנצ'וריה]] החל מ-1931), וכתוצאה מכך פרצה מלחמה בהיקף מלא ([[מלחמת סין-יפן השנייה]]) בין הרפובליקה הסינית לאימפריה היפנית, במהלכה השתלטה יפן על שטחים נרחבים בסין כולל מרבית אזורי החוף של המדינה. עובדה זו הביאה לכך שהרפובליקה איבדה את השליטה בכל ערי הנמל ולא יכלה לקבל אספקה בדרך הים. עם התקדמותם של היפנים לתוך שטחי הרפובליקה, עבר ממשלו של צ'יאנג מנאנג'ינג לעיר [[ווהאן]] ובהמשך לעיר [[צ'ונגצ'ינג]]. לאחר [[המתקפה על פרל הארבור]] וכניסת [[ארצות הברית]] ל[[מלחמת העולם השנייה]], הפכה מלחמת סין-יפן לחלק מהקונפליקט הכלל עולמי של מלחמת העולם השנייה. הפיכתה של ארצות הברית לבעלת בריתה של הרפובליקה הסינית במלחמתה נגד יפן הביאה לסלילת [[דרך בורמה (בורמה)|דרך בורמה]] ו[[דרך לדו]] שאיפשרו לרפובליקה לקבל אספקה בדרך היבשה מארצות הברית. אף על פי כן, צבא סין הלאומנית ספג שורה של תבוסות במלחמתו נגד יפן ואיבד שטחים נוספים שעברו לשליטתה. במקביל למלחמה נגד יפן נמשכה "מלחמה קרה" בין הכוחות הלאומנים בראשות צ'אנג קאי שק לבין הכוחות הקומוניסטיים, שהשתלטו על חלקים נרחבים מצפון סין, וניהלו מלחמת גרילה כנגד הצבא היפני.