לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "פעמת"

נוספו 6 בתים ,  לפני שנה
תיקון כיווניות הערת שוליים, החלפה (עם זאת)
(הבהרה רפ׳)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית ios
(תיקון כיווניות הערת שוליים, החלפה (עם זאת))
'''פַּעֶמֶת''' (ב[[לועזית]]: '''פַּלְפִּיטַצְיוֹת''', '''palpitations''') היא [[תסמין]] של תחושת הלמות ה[[דופק]] ב[[בית החזה]]. תחושת זו של הלמות הדופק יכולה להיות קבועה או לפרקים, סדירה או בלתי סדירה וקשורה בתנוחה. בלשון הדיבור מכונה תסמין זה '''דפיקות לב''', אם כי לעיתים מדווחים אנשים החווים פעמת על תחושת החסרת פעימה. פעמים רבות דפיקות הלב מודגשות בעת מנוחה, כאשר ישנם מעט [[גירוי]]ים חיצוניים.
 
פעמת יכולה לנבוע מסיבות רבות, ובכלל זה מחלות לב וכלי דם וסיבות נפשיות. פעימות מוקדמות, בין אם ממקור עלייתי או חדרי, הן סיבה שכיחה לתחושה של החסרת פעימה, וברוב הגדול של המקרים מדובר בממצא שפיר ללא חשיבות קלינית. יחד עם זאת, פעמת יכולה להיות ביטוי ל[[הפרעת קצב]], בפרט הפרעת קצב [[טכיקרדיה|מהירה]], לבעיות מבניות ב[[לב האדם|לב]] או למחלות של שריר הלב. צריכה של תרופות וחומרים מסוימים יכולה אף היא להשרות פעמת.
 
==סיבות==
לפי מחקר משנת 1996, הסיבה השכיחה ביותר לפעמת, 43% מהמקרים, היא סיבה לבבית. 31% נוספים נובעים מסיבות פסיכיאטריות שונות. בשאר המקרים הסיבות הן שונות, או שלא נמצאה סיבה ברורה.{{הערה|Weber BE, Kapoor WN, Evaluation and outcomes in patients with palpitations. Am J Med 100:138, 1996|שמאל=כן}}
 
===מחלות לב וכלי דם===
סיבה שכיחה לפעמת המופיעה לסירוגין היא פעימות מוקדמות, בין אם עלייתיות או חדריות. ככלל, מדובר בממצא שפיר בפעימות הלב, אשר מודגש כהחסרת פעימה או כפעימה מוגברת וחזקה בפעימה העוקבת. פעמת סדירה וממושכת נובעת מ[[הפרעת קצב|הפרעות קצב]] מהירות, לרבות [[טכיקרדיה על-חדרית]] ו[[טכיקרדיה חדרית]]. אם הפעמת אינה סדירה וממושכת, הסיבה יכולה להיות [[פרפור עליות]]. למרות האמור לעיל, רוב הפרעות קצב אינן מתבטאות בפעמת.
 
התכווצות בחוזקה, המכונה גם היפרדינמית, של הלב היא מנגנון נוסף להופעת פעמת. התכווצות מסוג זה יכולה להתרחש באופן פיזיולוגי בשל עודף ב[[קטכולאמין|קטכולאמינים]], כמו ב[[פעילות גופנית]] או מצבי [[דחק]], ואין זה נדיר שספורטאים חווים פעמת, ללא קשר למצב חולי. מנגד, פעמת היא תסמין גם של מחלות הגורמות להפרשה מוגברת של קטכולאמינים, כמו [[פאוכרומוציטומה]]. [[אי-ספיקת מסתם אבי העורקים]]
היא סיבה לבבית נוספת לפעמת במנגנון של התכווצות בחוזקה של החדרים, וזאת בשל הנפח הגדול אשר הלב מזרים לפנים על רקע התחזרת בזמן ה[[דיאסטולה]].