לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "נצרות פרוטסטנטית"

נוספו 4 בתים ,  לפני שנתיים
מ
הוספת קישור להמאה ה-15
מ (הוספת קישור לאסטוניה)
מ (הוספת קישור להמאה ה-15)
[[קובץ:Bethlehem-Kapelle - Hinrichtung Hus.jpg|שמאל|ממוזער|230px|[[יאן הוס]] מועלה על המוקד ב-1415, תמשיח בקפלת בית לחם ב[[פראג]].]]
הכנסייה הקתולית ב[[ימי הביניים]] המאוחרים נקלעה מול מספר אתגרים שפגעו באחדותה והחלישו את כוחה והשפעתה.{{הערה|הפרק "היסטוריה" כולו נשען על הערך "פרוטסטנטיות" באנציקלופדיה בריטניקה, בקש"ח.}} חוגים רדיקליים שתקפו את הממסד הכנסייתי בעוון סטייה מהטפת ישו לעוני וניתוקו מהמוני המאמינים היו תופעה מוכרת מאז ומתמיד, וכמותם האשמת הכמרים בשחיתות. אך [[הקרע המערבי]] באפיפיורות בין 1378 ל-1417, כשהכנסייה כולה התפלגה בין הטוענים לכס הקדוש, פגע קשות בסמכותה המעשית והמוסרית.
שחיתותם המופגנת של האפיפיורים בשלהי [[המאה ה-15]], כמו [[אלכסנדר השישי]] על פילגשיו וצאצאיו הלא-חוקיים, דרדרה את מעמדה עוד יותר. לבסוף, התחזקות השלטונות החילוניים (בעקבות התפתחויות כמו המצאת ה[[תותח]]) והחיכוך בינם לממסד הכנסייתי, ו[[מהפכת הדפוס]] שאפשרה הפצה מהירה של רעיונות, העניקו לאויביה מבפנים יתרונות ובעלי-ברית שלא היו לכופרים בימי עבר.
 
תביעות לרפורמה – הן אלו שהתגלגלו לפרוטסטנטיות והן אלה שהתבטאו ב[[קונטרה-רפורמציה]] הקתולית – עלו ממגוון הוגים ומבקרים מן המאה ה-14, כמו גם צעדים מעשיים רבים בכיוון זה. התאולוג האנגלי [[ג'ון ויקליף]] קרא מ-1378 לממסד הדתי לוותר על עושרו ומעורבותו בעולם תוך שהוא משבח את הנסיכים החילוניים ומעודד אותם להתערב כדי להבטיח זאת, גינה את האמונה ב[[טרנסובסטנציאציה]], טען לגזירה קדומה בבחירת אלו שנועדו להיגאל במקום דוקטרינת הצידוק המקובלת ובמיוחד דחף לתרגום כתבי הקודש לאנגלית – הכנסייה לא התנגדה מעולם עקרונית לכך, אך אסרה על תרגומים שנעשו על ידי תנועות מינוּת ושרפה אותם. תלמידיו ה[[לולרדים]] של ויקליף הוקעו ככופרים והועלו על המוקד. דמות שהותירה חותם גדול יותר הייתה המטיף הבוהמי [[יאן הוס]], שביקר אף הוא את העושר והשחיתות, נשא דבריו וכתב ב[[צ'כית]] ודרש לתת למאמין הפשוט את הלחם והיין גם יחד במיסה (שתיית היין על ידי הכומר לבדו הייתה נהוגה בערך מן המאה ה-13). הוס הועלה על המוקד ב-1415 אך מותו הצית את [[התנועה ההוסיטית]] שהדפה בהצלחה כמה מסעות צלב קתוליים עד שהזרם המרכזי בה התפשר עם רומא ב-1433 בתמורה להבטחת מיסה בשני המינים לרוצים בכך בבוהמיה.