לדלג לתוכן

ויליאם פוקס: הבדלי גרסאות

נוספו 147 בתים ,  לפני שנתיים
תבנית:ו או וו, פירוש נוסף
מ (סדר תבניות בסוף הערך (בוט סדר הפרקים))
(תבנית:ו או וו, פירוש נוסף)
{{פירוש נוסף|נכוחי=פוליטיקאי ניו זילנדי|אחר=מפיק סרטים אמריקאי|ראו=ויליאם פוקס (מפיק סרטים)}}
{{מנהיג
| שם = ויליאם פוקס
| מקום קבורה =
| תאריך לידה = [[2 בספטמבר]] [[1812]]
| מקום לידה = ווסטאווסטאו, סאות' שילדס, [[צפון-מזרח אנגליה]].
| תאריך פטירה = [[23 ביוני]] [[1893]]
| מקום פטירה = [[אוקלנד (ניו זילנד)|אוקלנד]], [[ניו זילנד]]
 
==ראשית חייו==
ויליאם פוקס נולד בכפר ווסטאווסטאו שבסאות' שילדס שב[[צפון-מזרח אנגליה]]. הוא היה בן למשפחה טובה באופן יחסי והוא התחנך בבית הספר בעיר [[דרהאם]] ולמד בקולג' וודהאם ב[[אוקספורד]]. מעשיו בשנים שלאחר סיום לימודיו לוטים בערפל. יש הסוברים שבתקופה זו הוא לא היה כלל באנגליה. ב-[[1838]] הוא למד [[משפטים]] ב[[לונדון]].
 
זמן קצר לערך הכשרתו כ[[עורך דין]], נשא פוקס לאישה את שרה הלקומב. הזוג החליט להגר לניו זילנד, והצטרפו לקבוצה גדולה של מתיישבים. עם הגעתו ל[[ולינגטון (ניו זילנד)|ולינגטון]], זכו כישוריו המשפטיים של פוקס להכרה, אך הייתה לו עבודה מועטה בתחום, וכך הוא השלים את הכנסתו בכתיבה לעיתונים מקומיים. ב-[[1843]] הוא איבד את רישיון עריכת הדין שלו, כאשר הוא סירב להישבע שבועת אמונים שנראתה לו משפילה. אירוע זה חייב אותו להתמקד כמעט כליל בכתיבה ובעיתונאות.
 
==ראשית הקריירה הפוליטית==
בתחילה התנגד פוקס למשא ומתן שניהלה הממשלה עם המאורים על קרקעותיהם, בטענה שלמאורים יש זכות רק על קרקעות שהם עשו בהם שימוש. הוא גם גינה את תגובתן הרפה של הממשלות הקולוניאליות על הריגתו של ארתור ווייקרפילדוייקרפילד, פקיד רשמי של [[חברת ניו זילנד]] שניסה להרחיב את תחומי היישוב [[נלסון (ניו זילנד)|נלסון]] לקרקעות שהוחזקו על ידי המאורים. הביקורת שמתח פוקס על [[המושל הכללי של ניו זילנד|מושל ניו זילנד]], [[רוברט פיצרוי]], הייתה חלק מהגורמים שהביאו בסופו של דבר להדחתו של פיצרוי. ב-[[1843]] נבחר פוקס להיות מחליפו של ווייקרפילדוייקרפילד בנלסון.
 
בנלסון, לא הייתה הצלחתו של פוקס שלמה. עם המאורים לא התרחשו עימותים רבים ורוב עבודתו של פוקס הייתה קשורה להתפתחות הכלכלית של המקום. תכנון גרוע וסקרי קרקעות לא מדויקים, השאירו את המתיישבים עם פחות ממה שהובטח להם ועל פוקס הוטלה האחריות לפתור את הבעיה. בעוד שהיסטוריונים מודרניים רבים מאמינים שהוא עשה עבודה טובה, פוקס עצמו סבר שמאמציו לא היו מספקים דיים כדי להרגיע את המתיישבים הזועמים. בהדרגה בילה פוקס את זמנו בהובלת קבוצות מתיישבים לאזורים השוממים שליד נלסון, פעילות שנראה היה שהוא נהנה ממנה. לכל אורך חייו היה פוקס פעיל מאוד מבחינה גופנית.
 
ב-[[1848]] מת ויליאם ווייקרפילדוייקרפילד, אחיו של ארתור ווייקרפילדוייקרפילד. כפקיד הבכיר ביותר בחברת ניו זילנד, הוא היה הממונה על פוקס. עד מהרה הגיע פוקס לולינגטון והצליח להבטיח לעצמו מינוי כמחליפו של ווייקרפילדוייקרפילד. הוא הצליח לעשות זאת בשל המרחק הקצר בין נלסון לולינגטון, שאליה הוא הצליח להגיע לפני שהגיעו הוראות ממקומות אחרים. פוקס לא היה הבחירה הראשונה של מועצת המנהלים של החברה בלונדון, שהעדיפה את דילון בל, אך פעולתו המהירה של פוקס זיכתה אותו בתמיכה לטובת המינוי לתפקיד.
 
לאחר מותם של האחים ווייקרפילדוייקרפילד נכנסה החברה למשבר. בהדרגה החל פוקס להיות פעיל פחות ופחות בחברה ויותר גילה עניין בממשל הקולוניאלי. הוא היה מתנגד חזק של המושל [[ג'ורג' גריי (ניו זילנד)|ג'ורג' גריי]] שסירב להעניק זכויות ממשל עצמי למתיישבים. לעיתים קרובות הוא גינה את הממשל ואת המערכת המשפטית כמושחתים וכחסרי יכולת.
 
ב-[[1851]] נסע פוקס ללונדון כמייצג של קבוצת מתיישבים מולינגטון. שם הוא פגש את אדוארד גיבון ווייקרפילדוייקרפילד, אחיהם הגדול של ויליאם וארתור. הוא קיים שיחות על רעיונותיו בנוגע לחוקה לניו זילנד, ממשל עצמי, ופרלמנט דו-בתי. הוא ניסה גם להיפגש עם [[צ'ארלס גריי, רוזן גריי השני|הלורד גריי]], שר המושבות הבריטי, אך נדחה. כאשר בשנה שלאחר מכן, כוננה חוקה לניו זילנד, היא כללה כמה מרעיונותיו של פוקס, אך מבחינתו היא לא הייתה מספקת.
 
==חבר פרלמנט==
לפני שובם לניו זילנד, בילו פוקס ואשתו זמן במסע ב[[קנדה]], [[ארצות הברית]] ו[[קובה]]. עם שובם לניו זילנד, כוננה כבר החוקה החדשה והתקיימו בחירות. ב-[[1855]] נבחר פוקס לפרלמנט מטעם [[מחוז בחירה|מחוז הבחירה]] של וונגנואיונגנואי. הוא נאבק על מתן אוטונומיה והיה ממתנגדי הממשלה הראשונה של ניו זילנד, שהוקמה בשנה שלאחר מכן על ידי [[הנרי סיוול]]. תוך 13 ימים הצליח פוקס להפיל את ממשלתו של סיוול והוא נבחר לראש הממשלה השני של ניו זילנד. יחד עם זאת, החזיקה הממשלה שהקים פוקס, 13 ימים בלבד, לפני שהוחלפה על ידי ממשלתו של [[אדוארד סטפורד]]. את שנותיה הראשונות של כהונתו של סטפורד בילה פוקס בסוג של פרישה, אך מאוחר יותר שב להיות מתנגדו הראשי של סטפורד בפרלמנט.
 
לאור התנגדותו של פוקס למדיניות הממשלה בנושא זכויות הקרקע של המאורים, נראה שפוקס שינה את דעותיו על הנושא. הוא האשים את הממשל של סטפורד ואת המושל [[תומאס גור בראון]] על פרוץ [[מלחמות הקרקעות של ניו זילנד|המלחמות במחוז טראנאקי]], שאירעו עקב סירובו של ראש שבט מאורי למכור את אדמותיו. רבים סבורים שפוקס אכן העביר את תמיכתו למאורים, אם כי היסטוריונים מודרניים רבים סבורים שהתנגדותו להשתלטות על הקרקעות נבעה משיקולים פרגמטיים של הימנעות ממלחמה, ולא משינוי בתפיסת עולמו. העדר תיעוד בנושא מותיר אותו לוט בערפל.