לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "שעבוד (בטוחה)"

הסרת קישורים עודפים
(הסרת קישורים עודפים)
'''שעבוד''' הוא מונח משפטי המתאר ייחודם של נכס או קבוצה של נכסים כבטוחה לקיומו של חיוב. נהוג להתייחס למספר סוגים של שעבוד, בהתאם למהות הבטוחה שמובאת עמם. חלוקה אפשרית נוספת היא לפי היתרון שמוענק למלוה מסוים על פני נושים אחרים. כלומר, לפי סדר הנשיה שהוא מאלץ.
 
שעבוד מתאפיין בדרך כלל בהגבלות על עבירות הנכס המשועבד, כך שבעל השעבוד, הנושה, יוכל לממש את השעבוד במקרה שבו אין החיוב מקויים. כן מאופיין השעבוד במתן זכות קדימה ביחס לנכס המשועבד על פני נושים שאינם מובטחים בשעבוד, בהליכים כ[[פירוק חברה]], [[הוצאה לפועל]] או [[פשיטת רגל]].
 
==סוגי שעבוד==
[[משכון]] הוא שעבוד הנעשה מרצונו של החייב, בעוד [[עיכבון]] הוא שיעבוד הנעשה על ידי בעל החיוב, במקרה בו החיוב לא קויים.
 
[[משכנתה]] היא שעבוד [[מקרקעין]]. [[שעבוד צף]] מתאר שעבוד של כלל נכסיו של [[תאגיד]].
 
מבחינים, בין היתר, ב[[איגרת_חוב_קונצרנית#שיעבוד_ובטוחות|שיעבוד סמלי]], [[איגרת_חוב_קונצרנית#שיעבוד_ובטוחות|שיעבוד ספציפי]], [[שעבוד צף]] ו[[שעבוד שלילי]].
 
==רישום==
 
=== שעבוד קבוע ===
שעבוד קבוע (לעיתים, שעבוד ספציפי) הוא כינויו של שעבוד של רכוש ספציפי של החברה, ובא להבטיח את הנושה שיוכל לקבל את המשועבד במידהאם והלווההלווה לא יוכל להחזיר את חובותיו (ולתת לנושה עדיפות על נושים אחרים במקרה של [[פירוק חברות|פירוק החברה]])
 
השעבוד נרשם ברשם החברות, ולעיתים ברשמים נוספים במידת הצורך. (למשל, שעבוד מקרקעין צריך להירשם הן ברשם החברות והן ב[[מרשם המקרקעין]]) השעבודים הרשומים עבור כל חברה ניתנים לבירור (בתשלום עמלה) ברשם החברות.