הבדלים בין גרסאות בדף "אלברכט דירר"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 1,181 בתים ,  לפני 10 חודשים
←‏חייו: ליטוש התוספת
(←‏חייו: יש לשכתב וללטש את הפסקה שנוספה, ולשלב אותה כיאות ובאופן כרונולוגי בביוגרפיה)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
(←‏חייו: ליטוש התוספת)
דירר נולד ב[[נירנברג]] וחי בה את מרבית חייו. אביו, שהיגר מ[[הונגריה]] במחצית [[המאה ה-15]], היה [[צורף]]. אמו הייתה בת המקום, ואלברכט היה השלישי מ-18 ילדיהם. אביו בחר שם משפחה שיזכיר לו את כפר הולדתו אייטוש שבאזור [[גיולה (עיירה)|גיולה]] (על גבול [[רומניה]] של היום; ב[[הונגרית]] המילה "אייטו" פירושה [[דלת]], וכך גם "דיר" או "טיר" בגרמנית).
 
ידועיםדירר לנולמד כיוםבבית אךהספר ורקהלאטיני שלושסנט יצירותלורנץ שלשבנירנברג, דיררובמקביל מתקופתלמד שהותוצורפות בסדנתוכשוליה שלאצל אביו;. הראשונהמתקופה היאזו דיוקנוידועות העצמישלוש שיצריצירות, [[דיוקן עצמי]] שצייר כבר בגיל 13 בשנת 1484. הבאות(ציורו האחרותהראשון בתור הינןשנשמר), "המדונה והילד המומלכים על ידי שני מלאכים יוצרי-מוזיקה" משנת 1485, ו"הגברת האוחזת קרס". דיררבגיל הצטרף15 לסדנתוהתקבל שלכשוליה אצל [[מיכאל וולגמונט בשנת 1486וולגמוט]], שהייתה לידועההצייר ומכובדתהנודע ביותר בנירנברג של אותה התקופה. דירר, אשרשצייר למדבסגנון במקוםגותי המלמד מגוון רחב של תחומיםמאוחר, מציור,וייתכן לפיסולשיצר בעץ,חלק ציורי-זכוכיתמהתחריטים ואףהמרכיבים לימודאת יצירת[[כרוניקת אמנות שימושיתנירנברג]]. דירר שכןלמד אצלממנו וולגמונטציור כשלוש שנים עד שנת 1490. השערה הקיימת היום, כיוכן אףאת במזבחטכניקת אשרהדפס נוצרהעץ בסדנתוו[[ריקוע שלנחושת]]. וולגומנטבנוסף, לכבודסביר כנסיית-מנזרלהניח שלשהזיקה המסדרשהייתה האוגוסטיני,קיימת אשרבין בו מופיע דמותהסדנה של נערוולגמונט צעירלבין עםאנטון שיער ארוךקוברגר, כי ייתכן כי זוהי למעשה הקבלה המושפעת ממראו של דירר אותה העת.שהיה סנדקו של דירר, אנטון קוברגר, אשר החזיק אתוהחזיק חברתבחברת בתי הדפוס הגדולה והמודרנית ביותר באירופה אותהבאותה התקופה, עם סניפים בערים מרובות,מרכזיות דוגמתרבות קרקוב, פריז, ונציה, וינה, באזל ליון ושטרסבורג. סביר להניח שדבר זה, דהיינו זיכה זו שהייתה קיימת בין סדנתו של וולגמונט לבתי הדפוס של קוברגרבאירופה, קירבה את דירר אל תחום ועולםההדפסים זהוהעשירה והשפיעה על עתידו ועלאת הידע הטכני אךשלו גםבתחום הפרקטיזה, בומה הוא החזיק בקשר לעולם זהשניכר בעבודותיובעבודתו המודפסותהאמנותית הרבותבהמשך.<ref>{{צ-ספר|מחבר=Norbert Wolf|שם=Albrecht Durer|שנת הוצאה=2017|מו"ל=Prestel|עמ=27-34}}</ref>
 
ציורו הראשון שנשמר היה [[דיוקן עצמי]] שאותו צייר כבר בגיל 13. דירר למד בבית הספר הלאטיני סנט לורנץ בנירנברג, ובמקביל למד צורפות כשוליה אצל אביו. בגיל 15, התקבל כשוליה אצל [[מיכאל וולגמוט]], הצייר הנודע ביותר בנירנברג, שצייר בסגנון גותי מאוחר, וייתכן גם כי עסק בייצור חלק מהתחריטים המרכיבים את כרוניקת נירנברג. דירר למד ממנו ציור כשלוש שנים, וכן את טכניקת הדפס העץ ו[[ריקוע נחושת]].
 
===מסע ראשון===

תפריט ניווט