לדלג לתוכן

קרקלה – הבדלי גרסאות

הוסרו 19 בתים ,  לפני שנתיים
מ
אחידות במיקום הערות שוליים, הגהה
מ (אחידות במיקום הערות שוליים, הגהה)
'''מַרְקוּס אוֹרֶלְיוּס אַנְטוֹנִינוּס''', המכונה '''קַרַקַּלָה''' (Caracalla;{{כ}} [[4 באפריל]] [[186]] - [[8 באפריל]] [[217]]), היה [[קיסרי רומי|קיסר רומא]] משנת 211 ועד למותו.
 
==ביוגרפיה==
==קורות חייו==
 
קרקלה נולד בשנת 186 ל[[ספטימיוס סוורוס]] ול[[יוליה דומנה]]. לא ברור היכן נולד, אך הוא נקרא על שמם של הקיסרים האנטונינים משום שאביו הושפע מתרבותם. כינויו "קרקלה" הוא, ככל הנראה, על שם בגד המגיע עד לעקבי הרגליים (בשפה ה[[לטינית]]).
 
כאשר מת ספטימיוס סוורוס בשנת 211 לספירה, קרקלה ואחיו [[פובליוס ספטימיוס גטה]] עלו לשלטון יחד. צעדם הראשון היה ויתור על החלק הצפוני של בריטניה וחיזוק [[חומת אדריאנוס]] שהגנה על חלקה הדרומי, שנותר תחת שלטון רומי. גם ספטימיוס סוורוס לפניהם חיזק גבולות אלו ועזר לפעולות הצבא שם על ידי מפעלי בנייה, כך עשה גם בנו קרקלה.
[[קובץ:Roman marble relief, early 3rd century AD, World Museum Liverpool.jpg|ממוזער|תבליט שיש מהמאה השלישית המתאר חייל רומאי ייתכן ומדובר בקיסר הרומאי קרקלה במדי גנרל.]]
 
===תקופת שלטונו===
דרכו של קרקלה לשלטון לוותה ברצח אחיו: הוא הזמין את גטה לשיחת פיוס ביניהם ובאמצע השיחה התנפלו אנשי קרקלה על גטה ורצחוהו. כך הפך קרקלה לקיסר יחיד.
קרקלה ביקש את ידיה של בתו של ארטבנוס מתוך כוונה להשתלט כך על הממלכה הפרתית; ארטבנוס לא הסכים וקרקלה תקף את פרתיה. עם הזמן הפרתים נכנעו וקיבלו בכבוד את קרקלה. קרקלה השיב להם רעה תחת טובה - הוא רצח ובזז אותם.
 
בשנת 217 קרקלה נסע לבלות את החורף במקום אחר ובשעה שביקש להעלות קרבן במקדש ירח, נרצח בידי חייל שנשלח מטעם [[מקרינוס]], מפקד [[המשמר הפרטוריאני]], שחשש מקרקלה. כאשר מקרינוס נבחר לקיסר הואציווה ציווהמקרינוס על [[פולחן הקיסר|האלהתו]] של קרקלה.
 
==יחסו ליהודים==
ב[[היסטוריה אוגוסטה]] מסופר כי "בעודו בן 7, כאשר שמע כי חברו למשחקים הולקה קשות בשל דתו היהודית, הוא לא הישיר מבט לא לעבר אביו ולא לעבר אבי הילד כמי שאחראים בעיניו למלקות הללו". מדובר בילד שלא היה יהודי מלידה, אלא בן למשפחה שהייתה מיודדת עם בית הקיסר, שקורב על ידי אחד מהוריו אל היהדות.{{הערה|ההיסטוריה אוגוסטה, '''חיי אנטונינוס קרקלה''', [http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Historia_Augusta/Caracalla*.html#1.6 פרק א, סעיף 6]; תרגום: [[דוד גולן]], '''הקיסרים הסוורים''', עמ' 229, הערה 3.}}
 
במקורות התלמודיים מוזכר רבות יחסו החם והאוהד של קיסר, המכונה "אנטונינוס",{{הערה|1=החוקרים חלוקים ביניהם באשר לזיהויו של "אנטונינוס" מכיוון שכל הקיסרים בימי חייו של רבי יהודה הנשיא נשאו את השם אנטונינוס. יש הגורסים כי מדובר ב[[מרקוס אורליוס]], אשר ביקר באזור פעמיים, ואולי אף נפגש עם ההנהגה היהודית. מרקוס אורליוס נודע באופיו הפילוסופי, הסובלני, ההגותי, מה שמתאים לזיקה לאנטונינוס התלמודי אולם גם יש ידיעות על הבעת דעות שליליות ביותר מצידו כלפי היהודים. אחרים נוטים ליחס את השם אנטונינוס ל[[ספטימיוס סוורוס]] או לקרקלה, שנודעו ביחסם ההוגן ליהודים, ואף הוא ביקר בפרובינקיה יהודה לפחות פעמיים. קשה לפסוק בין ההנחות והזיהויים, ואולי מדובר בכמה "אנטונינוסים", או אולי אין הכוונה לקיסר רומי, אלא לפקיד רומי גבוה, נציב, או גורם בכיר אחר, אולם רוב החוקרים גורסים שמדובר בקיסר קרקלה.}} ליהודים בכלל ול[[רבי יהודה הנשיא]] בפרט. על פי המקורות התלמודיים, 'אנטונינוס' פנה אל הנשיא בהתייעצות לגבי סכויי המרד במצרים; העלה בפניו את רצונו להרים את מעמדה של טבריה לדרגת קולוניה עצמאית; העניק לנשיא קרקעות בשטח הגולן; הסתייע בעדרי הבקר המשובחים של הנשיא להשבחת הגזע של עדריו והרבה להתכתב עמו. עוד מסופר כי 'אנטונינוס' העניק לנשיא מנורת זהב עם כתובת מיוחדת. בתלמוד הירושלמי מסופר כי 'אנטונינוס' אף התגייר בסתר.{{הערה|הירונימוס, [http://www.tertullian.org/fathers/jerome_daniel_02_text.htm פרשנות לספר דניאל], פרק 11, פסוק 34.}}.
 
על היחס הטוב של סוורוס ואנטונינוס (קרקלה) ליהודים, מעיד אף אב הכנסייה, [[הירונימוס]].
עקב כך,{{הערה|[[מנחם שטרן]] - M. Stern, '''Greek and Latin Authors on Jews and Judaism''', Jerusalem, 1980, Vol. II: CXLII. Sciptores Historiae Augustae, p. 626}}, חלק מהחוקרים נוטים לזהות את קרקלה עם "אנטונינוס" הנזכר בתלמוד ובמדרשים בקשריו עם [[רבי יהודה הנשיא]].
 
המחקר המודרני מתייחס במשנה זהירות לסיפורים החז"ליים אודות יחסי רבי ו'אנטונינוס'. לחלק מסיפורים אלו מתייחסים במחקר כאגדות ותו לא, אולם יש הרואים בחלקם מקורות שניתן ללמוד מהם על מציאות היסטורית.{{הערה|ירושלמי מגילה א:יא, עב ע"ב.}}
 
<br />
 
== לקריאה נוספת ==
{{קיסרי רומי}}
{{בקרת זהויות}}
 
[[קטגוריה:ילידי 188]]
[[קטגוריה:נפטרים ב-217]]