לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "קווינטוס סרטוריוס"

מ
ההשלטון->השלטון - תיקון תקלדה בקליק
מ (בוט החלפות: \1מיסים)
מ (ההשלטון->השלטון - תיקון תקלדה בקליק)
בשנת [[81 לפנה"ס]] חזר סרטוריוס לספרד וביסס לעצמו עמדת כוח ב[[לוסיטניה (פרובינקיה רומית)|לוסיטניה]] ([[פורטוגל]] של ימינו). סרטוריוס הקים צבא שהתבסס על השבטים הלוסיטאנים, עריקים מהצבא הרומי, שרידי הסיעה הפופולרית, בני המושבות הרומיות באזור ואפריקנים. השלטון ברומא שלח נגדו מספר צבאות, אולם הוא הצליח להביס אותם. יכולתו של סרטוריוס כמצביא הביאה לתמיכה רבה בו בקרב הילידים של חצי האי האיברי, תמיכה שהתגברה בשל הקלות במיסים שהנהיג. סרטוריוס החל ליצור משקל-נגד לשלטון ברומא על ידי יצירת סנאט מקומי באוסקה, הנחלת חינוך ותרבות יוונית- רומית לאצילים המקומיים ורכישת תמיכתם של המושבות הרומיות בספרד. במישור החיצוני הצליח סרטוריוס ליצור לעצמו קהל תומכים בעיר רומא עצמה, יצר שיתוף פעולה עם שודדי הים באזור וניסה ליצור קשרים מדיניים עם [[מיתרידטס השישי, מלך פונטוס]].
 
למרות מאבקו העיקש של נציג השלטון [[מטלוס פיוס]], שנשלח להיספניה כבר בשנת [[79 לפנה"ס]], סרטוריוס שלט למעשה באופן מוחלט בחלקים גדולים בחצי האי האיברי עד לשנת [[77 לפנה"ס]]. בשנה זו הגיע לחצי האי [[פומפיוס]] בראש צבא גדול וחבר לכוחות האחרים של רומא באזור. הלחץ הצבאי הכביר שהופעל על סרטוריוס אילץ אותו להימנע בדרך כלל מעימות חזיתי עם כוחות ההשלטוןהשלטון הרומאי ולנקוט בטקטיקות [[מלחמת גרילה|גרילה]]. במשך חמש שנים הצליח סרטוריוס להדוף את כוחותיו של פומפיוס אולם מצב המלחמה המתמיד הוביל להתדרדרות מתמשכת במעמדו בקרב תומכיו והשטח עליו שלט הלך וקטן. בסופו של דבר הוא נרצח בשנת [[72 לפנה"ס]] בקנוניה על ידי קצינים מצבאו שלו.
 
מותו של סרטוריוס מוטט למעשה את המרד בחצי האי האיברי, ופומפיוס הצליח במהרה לכבוש מחדש את חצי האי ולארגן אותו ביעילות תחת מרותה של השלטון האופטימאטי ברומא.