לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ג'ון סמית'"

נוספו 49 בתים ,  לפני שנה
אין תקציר עריכה
מ (סדר תבניות בסוף הערך (בוט סדר הפרקים))
 
== תולדות חייו ==
סמית' נולד ב[[לינקולנשייר]] שבמזרח [[אנגליה]], והוטבל ב-[[6 בינואר]] [[1580]]. ב-[[1598]] לערך החל לשרת כשכיר חרב בצבאו של [[אנרי הרביעי, מלך צרפת]] נגד [[ממלכת ספרד]]. לאחר מכן השתתף במרד [[הולנד]] נגד [[פליפה השני, מלך ספרד]], משם עבר ל[[הים התיכון|ים התיכון]] ועסק ב[[שוד ימי]]. הוא השכיר את עצמו ל[[בית הבסבורג]] על מנת להלחם ב[[האימפריה העות'מאנית|אימפריה העות'מאנית]] ולאחר מכן לחם ב[[הונגריה]] תחת [[מיכאי האמיץ]]. ב-[[1601]] הוכתר ל[[אביר]] על ידי [[זיגמונד באטורי]]. ב-[[1602]] נפל ב[[שבי]] ה[[טטרים]] ונמכר כ[[עבדות|עבד]] לאציל [[טורקים|טורקי]] ושירת ב[[קונסטנטינופול]]. לאחר שהועבר ל[[חצי האי קרים]] נמלט דרך [[רוסיה הצארית|רוסיה]] ל[[איחוד פולין ליטא|פולין]] ומשם חזר לאנגליה בשנת [[1604]].
 
ב-[[1606]] נשכר ב[[לונדון]] על ידי "חברת וירג'יניה של לונדון" להנהיג משלחת מסחר ומחקר להקמת יישוב על חופי מזרח [[צפון אמריקה]], לפי [[זיכיון (ממשל)|זיכיון]] מאת [[ג'יימס הראשון, מלך אנגליה]]. ב-[[20 בדצמבר]] 1606 הפליגה המשלחת שמנתה 105 איש בשלוש ספינות. המשלחת הגיעה לחופי וירג'יניה באפריל [[1607]] וייסדה יישוב בשם [[ג'יימסטאון]]. מסמך רשמי של חברת וירג'יניה, שהותר לפתחו רק לאחר הנחיתה על החוף, מינה את סמית' למנהיג ומפקד המושבה. מחצית השנה הראשונה עברה על המתיישבים בקשיי הסתגלות עצומים, רעב ותמותה של 60 מתוך המתיישבים המקוריים. בינואר [[1608]] הגיעו עוד 100 מתיישבים, אך הבתים עלו באש ואת החורף נאלצו המתיישבים לעבור ללא מחסות. הם שרדו רק הודות לסיוע שהגישו להם [[אמריקאים ילידים]] (אינדיאנים) מקומיים, שאחת מהן היא [[פוקהונטס]] שהתפרסמה בעקבות מעשייה רומנטית לפיה מנעה מאביה הצ'יף לערוף את ראשו של סמית'. סמית' יצא לתור את החוף במטרה לאתר מקורות מזון ולשרטט מפות שלו. הוא הפליג צפונה לאורך [[מפרץ צ'ספיק]] והגיע לטווח של כ-3,000 [[מייל ימי]] מן המושבה בטרם שב אליה. בספטמבר 1608 נבחר סמית' לנשיא המושבה.
ב-[[1614]] שב סמית' לאמריקה, הפעם במטרה לחקור את חופי [[מיין]] ו[[מסצ'וסטס]]. לאזור זה קרא סמית' "ניו אינגלנד". במסעו חזרה עבר ליד [[ברמודה]] ונלכד על ידי שודדי ים צרפתיים ליד [[האיים האזוריים]] ושהה בשבי כשנה. עם שובו פרסם את ספרו " A Description of New England"{{כ}}{{הערה|1=[http://digitalcommons.unl.edu/etas/4/ לקריאה]}}. ב-[[1624]] פרסם את הספר "The Generall Historie of Virginia, New-England, and the Summer Isles"{{כ}}{{הערה|1=[http://memory.loc.gov/cgi-bin/query/h?ammem/lhbcbbib:@field(NUMBER+@band(lhbcb+0262a)) לקריאה]}}.
 
סמית' לא יצא עוד מאנגליה ונפטר בןבגיל 51.
 
== בתרבות הפופולרית ==
משתמש אלמוני