לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "המערכה על סיני וארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה"

 
== תקופת ביניים ==
משלב חציית הירקון בדצמבר 1917 ועד האופנסיבה לכיבוש מגידו, צפון הארץ, [[עבר הירדן המזרחי]] וסוריה (החל מספטמבר 1918), חלה במלחמה תקופת ביניים שמתאפיינת במהלכים מדיניים, צבאיים, מנהליים ולוגיסטיים. גם חורף גשום מאוד עיכב את מהלכי הצבא הבריטי. עם [[כיבוש ירושלים בידי הבריטים]] הם הקימו את [[מנהלת שטחי האויב הכבושים]]{{אנ|Occupied Enemy Territory Administration}} דרום שניהלה את השטח שנכבש עד לתאריך זה.
 
=== המהלכיםמהלכים המדיניים ===
כוונת רוסיה לפרוש מהמלחמה וחתימתה על הסכם סיום לוחמה עם גרמניה ([[חוזה ברסט-ליטובסק]]) הדאיג מאוד את הפיקוד הצבאי הבריטי. החשש היה שהגרמנים יפנו כעת את כל צבאותיהם לחזית המערבית ויביסו את צבאות המערב (מה שאכן יצא חלקית לפועל ב[[מתקפת האביב]] הגרמנית). לאור זאת החל דיון בין קבוצת "המערביים" לקבוצת "המזרחיים":
* "המערביים" צידדו בחיזוק משמעותי של הזירה האירופאית כדי למנוע את פריצת הקווים וכיבוש [[פריז]] וזאת על חשבון זירת המזרח התיכון.
* יש להמשיך בתכנון המהלכים לכיבוש ארץ ישראל וסוריה על מנת להכניע את הטורקים.
הבאת כוחות רעננים לזירה חייבה את אלנבי להכשיר ולאמן כוחות אלו.
 
===מהלכים מנהלתיים===
עם [[כיבוש ירושלים בידי הבריטים]] הם הקימו את [[מנהלת שטחי האויב הכבושים]]{{אנ|Occupied Enemy Territory Administration}} דרום, שלטון צבאי בריטי לניהול השטח שנכבש עד לתאריך זה.
 
=== שינויי הכוחות ===
* בקורפוס ה-21 נבנו 2 דיוויזיות הודיות חדשות: הדיוויזיה ה-3 של לאהור והדיוויזיה ה-7 ההודית שהתווספו לדיוויזיה ה-54 של אנגליה המזרחית (לאחר שהדיוויזיה ה-52 נשלחה לצרפת).
 
=== הפעילותפעילות הלוגיסטית ===
ההתקדמות המהירה של הכוחות הבריטים השאירה הרחק מאחור את המרכזים הלוגיסטיים (חלקם אפילו בקרבת תעלת סואץ) והאריכה מאוד את קווי האספקה. אחת המטרות של אלנבי בתקופת הביניים הייתה להזיז את המרכזים הלוגיסטיים ולהביא אספקה לכל היחידות בחזית.