לדלג לתוכן

יוזף פרדיננד מבוואריה – הבדלי גרסאות

תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
 
== ביוגרפיה ==
===בצעירותו===
הנסיך יוזף פרדיננד נולד בו[[וינה]] ב-[[28 באוקטובר]] [[1692]], ל[[מקסימיליאן השני עמנואל, הנסיך הבוחר מבוואריה]] ול[[מריה אנטוניה מאוסטריה]], בתם של [[לאופולד הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה]] ו[[מרגריטה תרסה מספרד]]. הוא היה נינו של [[פליפה הרביעי, מלך ספרד]] ואחיינו הגדול של [[קרלוס השני, מלך ספרד]].
 
אמו נפטרה זמן קצר אחרי לידתו והוא נשאר באחריות סבו, הקיסר לאופולד הראשון, מאחר שאביו שהה ב[[בריסל (מחוז)|בריסל]], שם כיהן כמושל [[ארצות השפלה הספרדיות]] ממרץ [[1692]]. ב-[[2 במאי]] [[1693]] יצא יוזף פרדיננד, מלווה במשרתת לשעבר של אמו, מו[[וינה]] ל[[מינכן]], לשם הגיע ב-[[2 ביוני|2]] או ב-[[3 ביוני]].
 
===ירושת קרלוס השני===
אמו של קרלוס השני, [[מריאנה מאוסטריה]], תמכה במועמדותו של מקסמיליאן עמנואל, הנסיך הבוחר מבוואריה, בעלה של נכדתה מריה אנטוניה, ולאחר מכן במועמדותו של יוזף פרדיננד (שהיה צאצא של המלך ההבסבורגי הראשון בספרד, [[פליפה הראשון, מלך קסטיליה]], בשלושים בדרכים שונות). הטענה הבווארית מצאה תומכים רבים בקרב האצילים שלא היו מרוצים מהקליקה הגרמנית של [[מריה אנה מנויבורג]], אשתו של קרלוס השני. על ערש דווי אילץ הקיסר לאופולד הראשון את בתו, מריה אנטוניה (אמו של יוזף פרדיננד), לוותר על זכויות הירושה שלה כדי להגביל את כוחותיו של התינוק.
 
מקס עמנואל מבוואריה שלח לבנו לבוא לבריסל מתוך כוונה שמדינות פלנדריה ישבעו שבועה עם מותו של קרלוס השני. יוזף פרדיננד הגיע לבירה הפלמית ב- [[23 במאי]] 1698. בינתיים, [[לואי הארבעה עשר, מלך צרפת]] הסכים ב[[האג]] עם הכוחות הימיים על חלוקת אדמות הכתר הספרדי לאחר מותו של קרלוס השני: ההסכם נחתם עם אנגליה ב-8 בספטמבר וע הולנד ב-11 באוקטובר. ההסכם קבע שממלכות החצייה, להוציא את גיפוזקואה, וכן את האינדיאנים, יילכו לג'וזף פרדיננד (סעיף 5), הארכידוכס צ'ארלס יקבל את המילנזי (סעיף 6), בעוד [[לואי, הדופן הגדול]] יישאר ברשותו ממלכות נאפולי וסיציליה, כמו גם את מדינת פרסדי ואת המרקיז של פינאלה.
 
===מותו===
עם זאת, יוזף פרדיננד מת ב-[[3 בפברואר]] [[1699]] בגיל שש, והותיר את הירושה הספרדית שוב ללא יורש מוסכם. מותו היה פתאומי למדי, הוא סבל מהתקפים, הקאות ואובדן תודעה ממושך. למרות שצצו שמועות על הרעלתו, דבר לא הוכח, והוא נקבר ב[[בריסל]].