לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "משה טייטלבוים"

אין תקציר עריכה
(השמטה בלתי מנומקת)
נולד לרבי [[חיים צבי טייטלבוים]] בעל "עצי חיים", רבה ואדמו"רה של סיגט ולברכה סימה (בתו של רבי [[שלום אליעזר הלברשטאם]]) בעיר סיגט אשר בהרי מרמרוש ב[[רומניה]], ונקרא משה על שמו של זקנו בעל "[[ישמח משה]]". מצד אמו הוא נין לר' [[חיים הלברשטאם|חיים מצאנז]] וצאצא לר' [[שניאור זלמן מלאדי]]{{הערה|1=[http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=29063&st=&pgnum=342&hilite= ספר הצאצאים]}}.
 
בן 11 שנים היה רבי משה טייטלבוים כשנפטר אביו וכעבור שלושה חודשים נפטרה גם אמו. מאז התייתם גדל בבית סבו, האדמו"ר מרצפרטמ[[אויפהרטו|רצפרט]]. בהגיעו לגיל 13 נסע ללמוד בעיר [[קראלי]] אצל דודו רבי [[יואל טייטלבוים]] שלימים נודע כאדמו"ר מסאטמרמ[[סטמאר]]. בבחרותו הוסמך לרבנות על ידי רבי [[שאול בראך]] רבה של [[קאשוי]]. לאחר תקופה הוכתר לרבה של הקהילה החרדית בעיר [[סנטה]] שב[[יוגוסלביה]], ובשנת [[ת"ש]] השתקע בה. התחתן עם לאה, בת דודו רבי חנוך העניך מאיר אב"ד קערעצקי, חתן בעל ה[[חנניה יום טוב ליפא טייטלבוים|קדושת יום טוב]], ונולדו להם שלושה ילדים.
 
בימי [[השואה]] בחודש אייר [[תש"ד]] ([[אפריל]] [[1944]]) נלכדו כל יהודי העיר והרב ומשפחתו עמם, ושוגרו למחנה ההשמדה [[אושוויץ]]. הם הגיעו לשם ביום השני של [[חגי ישראל ומועדיו|חג]] ה[[שבועות]] ובו ביום נרצחו אשתו ושלושת ילדיה. הוא עצמו נשלח למחנה עבודה במחנה [[טרגליץ]], לעבודה במפעל לזיקוק [[בנזין]]. קרוב לשנה הועסק שם בעבודת פרך בתנאים קשים. כאשר כוחות [[ארצות הברית]] הפציצו את המחנה, כדי לשבש את אספקת הדלק לגרמנים, ביקשו הגרמנים לחסל את שרידי האסירים והעלום על רכבת ל[[טרזינשטט]], שהופצצה בידי מטוסים אמריקנים. רבים מהאסירים נהרגו והאחרים המשיכו רגלית מהלך מספר ימים עד טרזינשטט. המחנה שוחרר באייר [[תש"ה]] (אפריל [[1945]]) בידי הצבא האדום.
839

עריכות