לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הפתעה"

הוסרו 870 בתים ,  לפני שנתיים
שחזור לגרסה 24882807 מ־09:09, 10 בפברואר 2019 מאת Wess נראה לי שלא ממש אינצקלופדי
(שחזור לגרסה 24882807 מ־09:09, 10 בפברואר 2019 מאת Wess נראה לי שלא ממש אינצקלופדי)
 
הפתעה יכולה להתרחש גם עקב הפרה של ציפיות. במקרה הספציפי של תקשורת בינאישית, לפי <span lang="en" dir="ltr">the Expectancy Violation Theory (EVT)</span> קיימים שלושה גורמים שמשפיעים על הציפיות של האדם : משתנה אינטראקציה, משתנה סביבתי והמשתנים הקשורים לאופי האינטראקציה או למשתני האינטראקציה:
 
* משתנה האינטראקציה כורך בתכונות של האנשים שמעורבים בתקשורת, ובמקרה הזה התקשורת מובילה להפתיע, שכוללת : גזע, מין תמצב חברתי-כלכלי, גיל ומראה.
* משתנים סביבתיים המשפיעים על התקשורת של ההפתעה כולל: תיאורית קרב הבין-אישית,
===שפת גוף===
==== הבעות פנים ====
קיימים מספר ביטויים לתחושת ההפתעה בשפת הגוף{{הערה|{{צ-ספר|מחבר = Darwin, C.|שם = The expression of the emotions in man and animals (Edited by Paul Ekman)|מו"ל = Fonta Press|שנת הוצאה = 1998/1872|מקום הוצאה = London}}}}:
* ה[[גבות]] מורמות והופכות מקומרות
* העור מעל לגבות מתמתח
* קמטים אופקיים נוצרים מעל המצח
* [[שמורת העין]] נפתחת, ונחשף מרחב לבן מעבר ל[[רשתית]]
* הלסת "נופלת" כך שהשיניים והשפתיים נפרדות, והפה נפתח כך שאין מתח סביב אזור הפה
* ישנה נסיגה אחורנית של הגוף
 
== תגובות מילוליות ==
התגובה הלשונית יכולה לשחק תפקיד בעיצוב של הפתעה . <span lang="en" dir="ltr">The Language expectancy theory (LET)</span> קבע כי אנשים מפתחים נורמות וציפיות בנוגע לשימוש הולם שפה במצב נתון{{הערה|1=Burgoon, M. & Miller. (1979). Language expectancy theory. The persuasion handbook.p. 177-133|שם=BM1979}}. כאשר נורמות או ציפיות של שפה מילולית מופר הפתעה עלולה להתרחש. מודל EVT תומך שציפיות ניתן להפר מילולית{{הערה|Burgoon, J. K. & Jones, S. B. (1976). Toward a Theory of Personal Space Expectations and Their Violations. Human Communication Research, 2, 131-146.}} וכן כי פגיעה זו עלולה לגרום הפתעה בתוך הפרט. ציפיות של שפה מילולית שעלולות להוביל לפתעה כוללות  קללות, צעקות, צרחות, ומתנשם.
 
הציפיות המילולית קשורה הדוקה יותר בציפיות שליליות של הפתעה, אבל ציפיות חיוביות יכולות להתרחש מאינטראקציה מילולית גם כן. . הפרה חיובית של ציפיות שעלולות לגרום הפתעה חיובית  עשויות לכלול מקור אמינות נמוך שעושה טיעון משכנע  אשר מוביל לשינוי באמונות או רגשות ובכך משפר את אמינותו של הדובר{{הערה|שם=BM1979}}.
 
המהלכים ממקור אמינות נמוך לרמה גבוהה ביותר יכולים לעורר הפתעה חיובית בקרב יחידים.
[[קובץ:Himmelsstürmer staunen.JPG|שמאל|ממוזער|150px|נשים מופתעות]]
הפתעה יכולה להתרחש גם במישור ה[[אסטרטגיה צבאית|אסטרטגי]], והיא מקנה לכוח המבצע מתקפת פתע או עושה שימוש בנשק חדיש יתרון, לפחות בתחילת המסע הצבאי. [[צבי לניר]] הבחין (בספרו "ההפתעה הבסיסית, מודיעין במשבר", [[1983]]), בין הפתעה מצבית והפתעה בסיסית. הפתעה מצבית היא אירוע הנגרם כתוצאה מכשל באיסוף, ניתוח או הפצה של מידע (למשל: בשל חוסר במידע מופתע חתן מסיבת ההפתעה; בשל חוסר ב[[מודיעין צבאי|מודיעין]] או בשל פירוש לא נכון שלו, צבא מופתע ממתקפת האויב). הדרך המקובלת לצמצם את שכיחותן של הפתעות מצביות היא באמצעות הפעלת מערכות של התרעה מצבית – מערכות המבוססות על חיישנים אנושיים וטכנולוגיים שמנטרות מידע על תופעות, אירועים ותהליכים בלתי רצויים על בסיס סט של אינדיקטורים קבוע מראש, כדוגמת מערכות מודיעין לאומי או מערכות [[מודיעין עסקי]].
 
[[אבנר ברנע]] בספרו "את זאת לא צפינו: ניתוח השוואתי של כישלונות מודיעיניים בתחום הלאומי ובתחום העסקי" (הוצאת רסלינג, 2018) עוסק לראשונה בשני סוגי הפתעות: הפתעה מרוכזת והפתעה מפוזרת ששתיהן הינן מתקפות פתע שהן כישלונות מודיעיניים לצד המותקף. בעוד בהפתעה מרוכזת נעשית טעות בהערכת כוונותיו של יעד המודיעין המתכוון לתקוף, הרי שבהפתעה מפוזרת קיים קושי בזיהוי יעד האויב ולכן יש קושי בהערכת כוונותיו וההפתעה מתפתחת באופן ספונטני ודיפוזי. הפתעה מרוכזת היא מתקפת הפתע של פרל הארבור, מבצע ברברוסה ומלחמת יום הכיפורים ועוד.
 
הפתעה בסיסית, לעומת זאת, היא הפתעה החושפת מערכת מושגית (Mind Set) שחדלה להיות רלוונטית לסביבה. הפתעה בסיסית נגרמת כתוצאה מפער רלוונטיות מושגי מתמשך שלא הובחן ולא טופל לאורך זמן. ספרו של לניר עוסק ב[[מלחמת יום הכיפורים]] אך ניתן למנות הפתעות אחרות אשר נבעו מ"קונספציה", לפיה מצב מסוים לא ייתכן (למשל - התקיפה היפנית ב[[פרל הארבור]], [[מבצע ברברוסה]], [[פיגועי 11 בספטמבר]] ועוד). בניגוד להפתעות מצביות, אשר השלכותיהן קשורות באירוע ההפתעה עצמו, להפתעות הבסיסיות יש השלכות, היבטים ומשמעויות מקיפים ועמוקים מאלה המגולמים באירוע. מחקר ההפתעות הבסיסיות הראה שהפתעות אלה מתאפיינות בתהליך אינקובציה מטרים, בו הלך והעמיק פער הרלוונטיות בין התפיסה ובין המציאות המשתנה. תהליך ההתאוששות מההפתעה הבסיסית הוא ארוך וסבוך, שכן הוא מחייב גיבוש של מערכת תפיסתית חדשה שתהיה רלוונטית לסביבה החדשה. במקרים רבים תהליך זה עלול להימשך זמן רב ובמהלכו המערכת חשופה להתרחשותן של הפתעות בסיסיות נוספות (ר' גם [[פרדיגמה]]).
 
==ראו גם==
 
* [[כרעם ביום בהיר]] - ביטוי המתאר הפתעה.
* [[תאוריית הברבור השחור]]
{{מיזמים|ויקימילון=הפתעה|ויקישיתוף=Category:Surprise}}
* [http://web.archive.org/web/20160901000000/http://praxis.co.il/download/Fundamental_Surprise.doc Fundamental Surprise]
* [https://doalogue.co.il/wiki/הפתעה_בסיסית%D7%94%D7%A4%D7%AA%D7%A2%D7%94_%D7%91%D7%A1%D7%99%D7%A1%D7%99%D7%AA הסבר על תופעת ההפתעה הבסיסית] באתר דואלוג
 
==הערות שוליים==