לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "הפיליפינים"

נוספו 58 בתים ,  לפני שנה
מ
←‏היסטוריה: קישורים פנימיים
מ (←‏היסטוריה: קישורים פנימיים)
במאה ה־9 לספירה איי הפיליפינים עברו מה[[פרהיסטוריה|פרה־היסטוריה]] ל[[היסטוריה]], כאשר הוקמה [[ממלכת טונדו]] – הממלכה הראשונה באיים, ולאחריה ממלכת מנילה (שהפכה לבירתה של הפיליפינים מאוחר יותר). במאה ה־13 הגיעה השפעת ה[[אסלאם]] לפיליפינים וחלק קטן מהאוכלוסייה התאסלם.
 
ה[[ספרד]]ים כבשו את האיים ב־[[1521]], וקראו להם על שמו של [[פליפה השני, מלך ספרד]]. מאות שנים שלטו הספרדים בפיליפניםבפיליפינים והשפיעו רבות על תרבותה. בשנת 1896 החל מרד בפיליפניםהפיליפנים נגד השלטון הספרדי במה שכונה [[המהפכה הפיליפינית]]. הספרדים המשיכו בשליטתם על האיים עד שהובסו בידי [[ארצות הברית]] ב[[מלחמת ארצות הברית-ספרד]] ב־[[1898]]. האיים עברו לשליטתה של ארצות הברית.
 
ב־[[1935]] קיבלו הפיליפינים שלטון עצמי, אולם ב[[מלחמת העולם השנייה]] נכבשו בידי [[האימפריה היפנית]]. במהלך המלחמה עמד צבא אמריקני־פיליפיני משותף בפיקודו של הגנרל [[דאגלס מקארתור]] במצור בחצי האי באטאן ובאי קורג'ידור. הגנרל מקארתור שנאלץ לעזוב את האי, לאחר כניעת הכוחות הנצורים, הבטיח לתושבי הפיליפינים כי ישוב (המשפט הלקוני "עוד אשוב" מצוטט עד היום וחקוק באתרים שונים בפיליפינים). תקופת הכיבוש היפני התאפיינה באכזריות ולוותה בשעבוד פיליפינים רבים. מאמצע שנת 1942 עד אמצע שנת 1944 סיפקו מקארתור ונימיץ אספקה וציוד ל[[גרילה|כוחות הגרילה]] הפיליפינים באמצעות צוללות, על מנת שאלה יוכלו להטריד את היפנים ולהשתלט על האזורים ההרריים ועל הג'ונגל, שהיוו כמחצית משטחו של הארכיפלג. פיליפינים רבים האמינו כי שחרור מעול הכיבוש היפני יניב חופש ועצמאות, אותה הבטיחה להם ארצות הברית. בשנים 1945-1946 פלשו שוב האמריקאים לאיים במסגרת [[המערכה בפיליפינים (1944–1945)|המערכה בפיליפינים]]. ניצחון אמריקאי הושג לאחר קרבות קשים ועקובים מדם. באופן ראוי לציון, עזבו הכוחות האמריקאים את הפיליפינים בתאריך ה-4 ביולי 1946, שהוא התאריך שנקבע עוד לפני פרוץ המלחמה, ולא הושפע ממנה.