הבדלים בין גרסאות בדף "האג'י גיראי הראשון"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 4 בתים ,  לפני 10 חודשים
מ
הוספת קישור לדיפלומה
מ (להסיכם->להסכים - תיקון תקלדה בקליק)
מ (הוספת קישור לדיפלומה)
{{הערה|H.Inalcik ע' 2}}{{הערה|ב.ד. גרקוב, א.א. יאקובובסקי ע' 392 - חלה שגיאה במספור העמודים}}, הוא ייסד שושלת חדשה שהנהיגה את קרים למעמה מ-300 שנה, עד שנת [[1783]], אם כי כמעט רוב הזמן בחסות [[האימפריה העות'מאנית]]. לח'אן האג'י גיראי מייחסים גם את הנהגת סמל המדינה החדשה:"טרק טמגה" (taraq tamğa) בעל שלוש השיניים, ה"טרידנט" או ה"[[מסרק]]" של בית גיראי, שנמצא על ה[[חותם]] הרשמי שלו ונראה כנגזר מה"מאזניים" שעל [[דגל]] אורדת הזהב.
 
בירתו הראשונה הייתה המרכז המסורתי אסקי קירים (קרים הישנה), שנודעה גם תחת השם סולהט. לפי מקורות אחדים בסביבות שנת [[1449]] ולפי [[דיפלומה]] מלכותית - [[יארליק]], שהוציא ב-[[8 במרץ]] [[1453]], העביר גיראי את בירתו הרשמית (''orda-i muazzam saray'') ובנה ארמונו בכפר סאלאצ'יק (Salaçıq), כיום סטארוסיליה, במרחק קילומטרים אחדים צפון מן העיר [[בחצ'יסראי]] של היום, בעמק המצוי מערבה מהצוקים שעליהם ניצב המבצר קירק ייר (Kırk Yer) או צ'ופוט קאלה ("מבצר היהודים"){{הערה|P.R.Magocsi ע' 182}}. לא רחוק דרומה מקירק ייר, על גדת הנחל צ'ורוקסו, הקים האג'י גיראי הראשון את העיר בחצ'יסראי - "הארמון שבגנים"{{הערה|א.ר. אנדרייב}}. יש סבורים כי העברת הבירה מקרים הישנה לקירק ייר נועדה לשחרר את האג'י גיראי מההפשעה הרבה מדי של שבט שירין שנחלתו נמצאה באזור המזרחי{{הערה|Brian Glyn Williams ע' 45}}. מאוחר יותר, אחד מצאצאיו, סהיב גיראי הראשון, יעביר את הבירה לבחצ'יסראי.
 
בהתחלתה, הח'אנות של קרים בהנהגת האג'י גיראי הראשון כללה את הערבות מצפון לחוף של [[הים השחור]] וה[[ים אזוב]], ה"דשט אי קפצ'ק", לרבות החלק התחתי של נהר הדנייפר, וחלק גדול מקרים, פרט לערי הנמל, החוף הדרומי ואזור בדרום-מערב, שנשלטו עדיין על ידי הג'נובזים ועל ידי המדינה הביזנטית של תאודור ממנגופ, ופרט ל[[חצי האי טאמאן]].

תפריט ניווט