לדלג לתוכן

מערכת גליפולי – הבדלי גרסאות

נוספו 73 בתים ,  לפני שנתיים
(←‏פתיח: מספיק אזכור אחד בפתיח.)
לאחר כישלונות התקיפות הימיות הגיעו הבריטיים לדעה כי כוחות קרקעיים נחוצים לסילוק הארטילריה הטורקית הניידת. הדבר יאפשר לשולי מוקשים לנקות את המים עבור ספינות גדולות.
 
בתחילת 1915, חיילים אוסטרלים וניו זילנדים מתנדבים חנו ב[[מצרים]] ועברו אימונים קודם שאמורים היו להישלח לצרפת. חיל הרגלים התגבש ל-[[ANZAC]] ובו הדיוויזיה האוסטרלית הראשונה והדיוויזיה הניו זילנדית-אוסטרלית. לרשותו של גנרל המילטון עמדו גם הדיוויזיה הבריטית ה־29, דיוויזיית הצי המלכותי ו-Corps expéditionnaire d'Orient הצרפתים.[[קובץ:AJI view 686.jpg|ממוזער|250px|[[יוסף טרומפלדור]] במדי קצין בפתח אוהל, מחנה [[גדוד נהגי הפרדות]], גליפולי]]כוח הפלישה של המילטון עמד בפני [[הארמייה החמישית (האימפריה העות'מאנית)|הארמייה הטורקית החמישית]], תחת פיקודו של היועץ הגרמני ל[[האימפריה העות'מאנית|אימפריה העות'מאנית]], גנרל [[אוטו לימן פון סנדרס]]. הארמייה החמישית, שהיה עליה להגן על חופי הדרדנלים, כללה 6 מהדיוויזיות הטורקיות הטובות ביותר שכללו 84,000 איש. בבולהיר היו הדיוויזיה הטורקית החמישית והדיוויזיה השביעית. בכף הלס, על קצה חצי האי, ולאורך חופו של [[הים האגאי]] הייתה הדיוויזיה התשיעית, ובעתודה בגבה טפה, באמצעו של חצי האי, הייתה הדיוויזיה ה־19 תחת פיקודו של מוסטפא כמאל. הדיוויזיות ה־3 וה־11 הגנו על החוף האסייתי בקומקלה, ששוכן בכניסה לדרדנלים.
 
על פי תוכנית הפלישה של 25 באפריל 1915, הדיוויזיה ה־29 אמורה הייתה לבצע [[לוחמה אמפיבית|נחיתת סער אמפיבית]] בהלס על קצה חצי האי ואז להתקדם למעוזים בקיליטבהיר. כוחות ANZAC היו צריכים לנחות צפונה מגבה טפה על החוף האגאי ממקום שבו יוכלו להתקדם לאורך חצי האי ולמנוע נסיגה מקיליטבהיר או חיזוק לקיליטבהיר. הצרפתים ביצעו נחיתת הסחה בקומקלה על החוף האסייתי. כמו כן נעשתה הסחה של איש יחיד על ידי [[ברנרד פרייברג]] מהצי המלכותי הבריטי בבולהיר.