לדלג לתוכן

שיחה:פרובינקיה סוריה – הבדלי גרסאות

←‏היה מיזוג עם פרובינקיה יהודה?: ציטוטים מתוך "ההיסטוריה של ארץ ישראל"
(←‏היה מיזוג עם פרובינקיה יהודה?: ציטוטים מתוך "ההיסטוריה של ארץ ישראל")
[[משתמש:Greyshark09]] תרגם מתוך הערך באנגלית, שם כתוב שלאחר [[מרד בר כוכבא]] מוזגה [[פרובינקיה יודיאה]] אל תוך פרובינקיה סוריה ונוצרה [[פרובינקיה סוריה-פלשתינה]]. הסרתי את המשפט הזה משום שאינו נתמך במקור העברי שהופיע לצדו (האנציקלופדיה "ההיסטוריה של ארץ ישראל"). עיינתי בפרקים הרלונטיים באנציקלופדיה הזו ושם אין זכר למיזוג כזה ומתוך משפטים אקראיים ניתן ללמוד כי פרובינקיה סוריה פלשתינה היתה המשכה של פרובינקיה יודיאה והתקיימה בנפרד מפרובינקיה סוריה ובמקביל אליה. אם יש צורך, אצטט כאן כמה מהמשפטים הללו. יש, אם כן, צורך ליישב את הסתירה המהותית הזה בין הכתוב בערך באנגלית לבין הכתוב באנציקלופדיה הזאת, שמשמשת מקור חשוב לערכים על הפרובינקיות יודיאה וסוריה פלשתינה. [[משתמש:Liadmalone|Liad Malone]] - [[שיחת משתמש:Liadmalone|שיחה]] 12:57, 18 ביוני 2019 (IDT)
:יש לך מקור לכך שפרובינקיה סוריה המשיכה להתקיים בנפרד מסוריה פלשתינה לאחר 135/6 לספירה?[[משתמש:Greyshark09|Greyshark09]] - [[שיחת משתמש:Greyshark09|שיחה]] 16:22, 28 ביוני 2019 (IDT)
::'''ההיסטוריה של ארץ ישראל''', כרך 4, עמ' 367: "בתום המלחמה הוחלף שמה של הפרובינקיה יודיאה, ותחתיו ניתן לה השם ''Syria Palaestina''... מלבד זאת '''לא נשתנה כלום''' במעמדה של הפרובינקיה. גבולותיה, חילות המצב שלה וחילות העזר שחנו בה '''נותרו כשהיו'''".
::שם, כרך 5, עמ' 19: "עם דיכויו של מרד בן כוסבה ניגשו הרומאים לארגונה מחדש של הפרובינקיה יודיאה. '''בגבולותיה לא חל כל שינוי''', אולם השם ''Iudaea'' נעקר מן העולם ותחתיו ניתן לה השם ''Syria Palaestina''... '''קיסריה נותרה בירתה''' של הפרובינקיה. [...] סורוס סיים את שירותו בסיריה פליסטינה כנראה בשנת 137 ונתמנה '''מושל הפרובינקיה סיריה'''".
::שם, עמ' 22: "הבן שירת באחד הלגיונות ב'''סיריה''' בסוף ימי הדרינוס, היה קונסול ברומי בשנת 155 ולאחר מכן נשלח כמושל לסיריה פליסטינה [...] באמצע שנות השישים היה מושל סיריה פליסטינה פלויוס בואתוס, שמוצאו היה מעכו (שב'''פרובינקיה סיריה''') [...] בשנת 175, שעה שהיה '''נציב סיריה''', מרד אוידיוס קסיוס... הלגיונות הרומיים בפרובינקיות '''סיריה''', '''סיריה פליסטינה''', ערביה ומצרים תמכו בו".
::שם, עמ' 23: "הוא שימש...בשנת 161, '''מושל סיריה''' [...] פסקניוס ניגר, '''מושל סיריה'''".
::שם, עמ' 29: "פסקניוס ניגר, שנתמנה '''מושל סיריה''' בשנת 191, הוכתר לאימפרטור על ידי הלגיונות בסיריה באפריל 193 ... שני הלגיונות בפרובינקיה סיריה פליסטינה נקטו עמדות מנוגדות".
::שם, עמ' 32: "[[ספטימיוס סוורוס]] העביר את ה[[חורן]] מתחום ה'''פרובינקיה סיריה''' לתחום הפרובינקיה [[ערביה (פרובינקיה רומית)|ערביה]]. את סיריה חילק סורוס לשתי פרובינקיות – סיריה ופניקיה".
::שם, עמ' 107: "הארץ כולה, כיחידה גיאוגראפית־היסטורית, יהא שמה אשר יהא (יודיאה, פליסטינה, או סיריה פליסטינה)".
::[[משתמש:Liadmalone|Liad Malone]] - [[שיחת משתמש:Liadmalone|שיחה]] 19:04, 28 ביוני 2019 (IDT)