לדלג לתוכן

אספנות ספרים – הבדלי גרסאות

נוספו 1,712 בתים ,  לפני 3 שנים
ביטול גרסה 11311477 של סקרלט (שיחה) לתוספות ערך רב בידע והינן מדוייקות. נעשו תוספות והגהה
(ביטול גרסה 11311477 של סקרלט (שיחה) לתוספות ערך רב בידע והינן מדוייקות. נעשו תוספות והגהה)
'''אספנות [[ספר]]ים''' (ב[[אנגלית]]: '''Book collecting''') היא תחום [[אספנות]] נפוץ.
 
אספני ספרים ממקדים בדרך כלל את אוסף הספרים שלהם לפי תחומי עניין (תקופות, [[סוגה|ז'אנרים]], [[סופר]]ים, ישנם אספנים הנוהגים לאסוף [[מהדורה|מהדורות]] ראשונות בלבד וכדומה).
 
 
'''אספרים עתיקים'''
 
על פי [[חוק העתיקות]] "[[עתיקה]]" היא כל יצירה אנושית שנוצרה לפני שנת 1700. משכך, ולפי לשון החוק, ספר משנת 1701 לא יוגדר כעתיקה (ולכן לא יהיה חייב ברישום ודיווח לרשות העתיקות) ולעומתו ספר משנת 1699 הינו עתיקה.
עם זאת המונח המקובל לתיאור "ספר עתיק" מתייחס על פי רוב לספרים שפורסמו או הודפסו כבר במאה ה-19 ואחורה. על פי רוב לא ניתן יהיה למצוא באוספים פרטיים פריטים שהודפסו לפני [[מהפכת הדפוס]] במאה ה-15 כאשר אלו נכתבו או הועתקו בכתב יד ונחשבים לנדירים ביותר וכמעט שלא ניתן למצוא פריטים מסוג זה בידיים פרטיות.
 
ספרים שהודפסו ב-50 השנים הראשונות של הדפוס (המאה ה-15) נקראים [[אינקונבולה]] ולהם ערך עצמאי רב רק בשל כך. על פי רוב קשה למצוא באוספים פרטיים כרכים מלאים של אינקונבולה אבל לעיתים רחוקות ניתן למצוא דפים או איורים מתקופה זו.
מחירם של ספרים עתיקים יכול לנוע מעשרות ומאות דולרים לספרים בלתי ידועים ועד מיליוני דולרים לפריטים מבוקשים.
 
 
'''היקפו של אוסף פרטי'''
אוספים פרטיים יכולים להשתנות בהיקפם המספרי והאיכותי באופן משמעותי.
ההערכה היא כי בבית ממוצע בישראל ניתן למצוא עד 100 ספרים ואצל אנשים חובבי קריאה כ-200-300 ספרים (כולל ספרי קריאה, עיון, דת, לימוד, טיולים, בישול וכד').
אספן ספרים יחזיק בדרך כלל בין 500-1000 ספרים ומעבר לזה יהיה מדובר באוסף נרחב ומשמעותי.
 
בין אספני הספרים המפורסמים בישראל ניתן היה למנות את [[דוד בן גוריון]], [[רחבעם זאבי]] (גנדי), [[יגאל אלון]], [[משה שרת]] ועוד.
 
ספרים שנכתבו לפני [[1850]] נחשבים על פי רוב נדירים. ישנם אספנים הנוהגים לאסוף [[מהדורה|מהדורות]] ראשונות בלבד. עלותם של ספרים נדירים גבוהה, וככל שהספר נדיר יותר ומבוקש יותר כך עולה גם ערכו. [[חתימה|חתימת]] הסופר או אישיות ידועה על הספר יכולה אף היא להעלות את ערכו של הספר. לעומת זאת פגמים בספר (קרעים, שרבוטים, כתמים, עותק [[ספרייה]] וכיוצא בזה) יכולים להוריד משמעותית גם את ערכו של ספר נדיר.
 
==ראו גם==
13

עריכות