לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "התיאטרון האמנותי של מוסקבה"

מ
כתיב מקובל לאמנות, replaced: אומנותי ← אמנותי (6)
מ (הצגיו->הציגו - תיקון תקלדה בקליק)
מ (כתיב מקובל לאמנות, replaced: אומנותי ← אמנותי (6))
'''התיאטרון האמנותי של מוסקבה''' (ב[[רוסית]]: '''Московский Художественный театр''') הוא תיאטרון שנוסד בידי [[קונסטנטין סטניסלבסקי]] ו[[ולדימיר נמירוביץ'-דנצ'נקו]] בשנת [[1898]] והיה אחד התיאטראות הפופולריים בתחילת [[המאה ה-20]] ב[[האימפריה הרוסית|אימפריה רוסית]] ו[[ברית המועצות]]. בשנת [[1987]] התיאטרון התפצל ל"התיאטרון האומנותיהאמנותי על שם גורקי" ו"התיאטרון האומנותיהאמנותי על שם צ'כוב".
 
[[קובץ:Moscow Art Theatre di notte.JPG|שמאל|ממוזער|200px|בניין התיאטרון]]
בעקבות תוספת "על שם גורקי" התיאטרון התחיל להעלות מחזות של [[מקסים גורקי]] על במתו. בהתאם להנחיית השלטונות מחזות של מחזאים לא רוסים הורדו מהבמה.
 
כאשר בשנת [[1936]] בוצעו הענקות ראשונות של תואר [[האמן העממי]] ל-13 פעילי תרבות של [[ברית המועצות]], 4 אנשי התיאטרון האומנותיהאמנותי זכו בתואר ([[קונסטנטין סטניסלבסקי]], [[ולדימיר נמירוביץ'-דנצ'נקו]], [[איוואן מוסקבין]] ו[[ואסילי קצ'לוב]].
 
במהלך [[מלחמת העולם השנייה]] התיאטרון פונה ל[[סרטוב]] וחזר ל[[מוסקבה]] בשנת [[1943]]. באותה שנה ליד התיאטרון הוקם בית הספר לשחקנים. בשנת [[1943]] נמירוביץ'-דנצ'נקו נפטר בגיל 85 ובראש המוסד הועמדו [[ניקולאי חמליוב]] (משחקנים בולטים של "הדור השני") כמנהל אומנותיאמנותי ו[[איוואן מוסקבין]] כבמאי ראשי. שנייהם נפטרו תוך זמן קצר ובשנת [[1946]] מיכאיל קדרוב הועמד למנהל אומנותיאמנותי של התיאטרון.
 
בשנות ה-50 וה-60 התיאטרון עבר משבר קשה שהלך והעמיק. לתיאטרון היו הרבה שחקנים אך רוח ההתחדשות נעלמה. השחקנים הקימו קבוצות לחץ וכמה שחקנים ותיקים לא השתתפו בהצגות במשך שנים.
 
====תיאטרון על שם גורקי====
בשנת [[1987]] קובצת שחקנים התפצלה מהתיאטרון והקימה תיאטרון חדש בראשות [[טטיאנה דורוניה]]. תיאטרון זה רואה את עצמו כממשיך דרך של התיאטרון המקורי שהוקם בסוף [[המאה ה-19]] ומעלה את הצגותיו בבניין חדש. למרות שרוב השחקנים לא עברו לתיאטרון זה והוא מעלה את הצגותיו לא בניין המקורי של התיאטרון, עיטורים שהתיאטרון האומנותיהאמנותי קיבל בתקופה הסובייטית נחשבים כשייכים לתיאטרון זה.
 
==קישורים חיצוניים==