לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מאמר סקירה"

הוסרו 4 בתים ,  לפני שנתיים
ניסוח טוב יותר
(קצרמר בתקווה להרחבה)
 
(ניסוח טוב יותר)
בדומה למאמרי תוצאות במדע, מאמר סקירה מדעי בדרך-כלל מתפרסם ב[[כתב עת מדעי]], ועובר [[ביקורת עמיתים]]. במרבית [[דיסציפלינה|תחומי המדע]] הופיעו במשך השנים כתבי-עת מדעיים מיוחדים המתמחים במאמרי סקירה. גם כתבי-עת מדעיים רבים אחרים עשויים לפרסם מאמרי סקירה בנוסף על מאמרים מסוגים אחרים, לפעמים במדור מיוחד או בגיליון מיוחד.
 
מאמר סקירה הוא [[מקור משני]], כלומר הוא מכיל ניתוח, פרשנות וסינתזה של מספר רב של מאמרים קודמים, אשר במדע בדרך-כלל ערכו [[מחקר מקורי]] ובתחומי מדע רבים עשויים להחשב כ[[מקור ראשוני|מקורות ראשוניים]]. ממאמר סקירה מצופה בדרך-כלל לסקור ללא משוא פנים את כל המאמרים הקודמים החשובים לנושא המוצהר שלו, ולא להתעלם מתרומות רלוונטיות, למשל של מחברים אחרים או מתחומי מדע אחרים. ה[[ביבליוגרפיה]] של מאמרימאמר סקירה בדרך -כלל מקיפה בהרבה משל מאמרימאמר תוצאות באותה שאלה, ובאופן אופייני עשויה לצטט עשרות ומאות מקורות. לפיכך, מאמרי סקירה הם באופן טיפוסי מקיפים יותר ו[[נטאי|מוטים]] פחות ממאמרי תוצאות, ולצרכים רבים הם נחשבים למקורות הכלליים, האמינים והסמכותיים ביותר בנושא שבו הם עוסקים.
 
גם מאמר סקירה וגם מאמר [[מטא-אנליזה]] מסכמים מידע ממחקרים רבים קודמים. ההבדל ביניהם הוא שמטא-אנליזה מצרפת יחד [[נתונים]] שנאספו על-ידי מחקרים קודמים לצורך ניתוח [[סטטיסטיקה|סטטיסטי]] מחודש על [[מדגם]] גדול יותר, בעוד שמאמר סקירה בדרך-כלל איננו עורך ניתוח מחדש של הנתונים, אלא מצליב את המסקנות של מחקרים קודמים. באופן טיפוסי, מטא-אנליזה תתבצע על מספר קטן יותר של מחקרים מאשר מאמר סקירה באותה שאלה, שכן הניתוח מחדש של הנתונים יוגבל ל[[תת-קבוצה]] של אותם מחקרים אשר עונים לדרישות הסטטיסטיות, למשל כאלו שנערכו בתנאים, בשיטות וב[[מתודולוגיה|מתודולוגיה]] דומות. מאמר סקירה לעומת זאת עשוי להצליב מידע ממחקרים שנערכו בתנאים שונים, במתודולוגיות שונות, ואף מתחומי מדע שונים אשר עשויים לנגוע לשאלה הנחקרת. לכן באופן טיפוסי מסקנותיו כלליות ומקיפות יותר ממסקנות מטא-אנליזה באותו נושא עצמו, אך פחות חזקות. למשל, תכופות לא ניתן יהיה לקבל הערכה של [[מובהקות סטטיסטית]] בשאלה הנידונה. גם מאמרי סקירה וגם מאמרי [[מטא-אנליזה]] חשובים לבדיקת ה[[הדירות]] של תוצאות ומסקנות מדעיות.