לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מאמר סקירה"

נוספו 377 בתים ,  לפני שנתיים
מקורות בעברית
(הוספת תבנית מחפש מקורות)
תגית: הוספת תבנית לשינויים בערך
(מקורות בעברית)
{{מחפש מקורות}}
'''מאמר סקירה''' (ב[[אנגלית]]: '''Review article''') או '''סקירת ספרות''' (באנגלית: '''Literature review''') הוא [[מאמר]] המסכם מאמרים רבים קודמים בנושא כלשהו. בפרט, בתחומי ה[[מדע]] מאמר סקירה הוא [[מאמר מדעי]] אשר אינו מדווח על תוצאות [[מחקר]] יחידי, למשל [[ניסוי מדעי]] או [[תצפית (מדע)|תצפית מדעית]] יחידים, אלא מסכם מספר רב של מאמרים מדעיים שפורסמו קודם לכן בנושא מסוים או בשאלה מסוימת, במטרה להבינו באופן רחב, אמין ועמוק יותר{{הערה|מאמר סקירה, באתר מוזיאון המדע ע"ש ברנרד בלומפילד}}{{הערה|נחמיה פרידלנד, איילת פישבך ועופר פיין, "כתיבת מאמר", מתוך הקורס "שיטות ניסויים" ב[[אוניברסיטת תל אביב]], 1997}}.
 
בדומה למאמרי תוצאות במדע, מאמר סקירה מדעי בדרך-כלל מתפרסם ב[[כתב עת מדעי]], ועובר [[ביקורת עמיתים]]. במרבית [[דיסציפלינה|תחומי המדע]] הופיעו במשך השנים כתבי-עת מדעיים מיוחדים המתמחים במאמרי סקירה. גם כתבי-עת מדעיים רבים אחרים עשויים לפרסם מאמרי סקירה בנוסף על מאמרים מסוגים אחרים, לפעמים במדור מיוחד או בגיליון מיוחד.
 
גם מאמר סקירה וגם מאמר [[מטא-אנליזה]] מסכמים מידע ממחקרים רבים קודמים. ההבדל ביניהם הוא שמטא-אנליזה מצרפת יחד [[נתונים]] שנאספו על ידי מחקרים קודמים לצורך ניתוח [[סטטיסטיקה|סטטיסטי]] מחודש על [[מדגם]] גדול יותר, בעוד שמאמר סקירה בדרך-כלל איננו עורך ניתוח מחדש של הנתונים, אלא מצליב את המסקנות של מחקרים קודמים. באופן טיפוסי, מטא-אנליזה תתבצע על מספר קטן יותר של מחקרים מאשר מאמר סקירה באותה שאלה, שכן הניתוח מחדש של הנתונים יוגבל ל[[תת-קבוצה]] של אותם מחקרים אשר עונים לדרישות הסטטיסטיות, למשל כאלו שנערכו בתנאים, בשיטות וב[[מתודולוגיה|מתודולוגיה]] דומות. מאמר סקירה לעומת זאת עשוי להצליב מידע ממחקרים שנערכו בתנאים שונים, במתודולוגיות שונות, ואף מתחומי מדע שונים אשר עשויים לנגוע לשאלה הנחקרת. לכן באופן טיפוסי מסקנותיו כלליות ומקיפות יותר ממסקנות מטא-אנליזה באותו נושא עצמו, אך פחות חזקות. למשל, תכופות לא ניתן יהיה לקבל הערכה של [[מובהקות סטטיסטית]] בשאלה הנידונה. גם מאמרי סקירה וגם מאמרי מטא-אנליזה חשובים לבדיקת ה[[הדירות]] של תוצאות ומסקנות מדעיות.
 
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים|יישור=ימין}}
 
[[קטגוריה:השיטה המדעית]]