לדלג לתוכן

לוח חכם – הבדלי גרסאות

הוסרו 429 בתים ,  לפני שנתיים
{{תב|להשלים}} => {{תב|עריכה}}, ויקיזציה
מ (הוספת קישור למסך מגע)
({{תב|להשלים}} => {{תב|עריכה}}, ויקיזציה)
{{להשליםעריכה|כל הערך=כן|נושא=מדע וטכנולוגיה}}
[[קובץ:Interactive whiteboard at CeBIT 2007.jpg|שמאל|ממוזער|250px|לוח חכם בתערוכת [[סביט]], 2007]]
 
'''לוח חכם''' או '''לוח אינטראקטיבי''' הוא תצוגה [[אינטראקטיביות|אינטראקטיבית]] גדולה המתחברת ל[[מחשב]] ו[[מקרן]]. מקרן מקרין את שולחן העבודה של המחשב על פני השטח של הלוח שבו משתמשים על-מנת לשלוט במחשב באמצעות עט, אצבע או התקן אחר. הלוח מותקן בדרך כלל על הקיר או מחובר למעמד.
לוחות חכמים משמשים במגוון רחב של שימושים, כוללכמו כיתותבכיתות לימוד בכל רמות החינוך, בחדרי ישיבות של חברות, בחדרי הדרכה המשמשים להדרכתהדרכת ספורט מקצועני, באולפניובאולפני שידור ועוד.
ביוני 2011 פרסמה חברת Futuresource consulting דו"ח לגבי הלוח החכם. ע"פ דו"ח זה, הערך של שוק הלוחות החכמים בעולם הגיע ל-1.4 מיליארד דולר והותקנו 3.6 מיליון לוחות חכמים ברחבי העולם רובם בתחום החינוך. יחד עם זאת ביוני 2011 רק ב-9% מהכיתות היה לוח חכם וכ-30 מיליון כיתות היו עדיין ללא לוח חכם כך שקיים פוטנציאל גדול להתרחבות של שוק זה בשנים הבאות.
שימושים עבור לוחות אינטראקטיביים עשויים לכלול:<br />
* הפעלת תוכנה שהותקנה על המחשב המחובר, כגון דפדפני אינטרנט או תוכנה קניינית לצורך שימוש בכיתה.
 
* שמירת הערות או סימונים שנכתבו על הלוח החכם במהלך השיעור במחשב המחובר
• הפעלת תוכנה שהותקנה על המחשב המחובר, כגון דפדפני אינטרנט או תוכנה קניינית לצורך שימוש בכיתה.<br />
* לוח חכם מקוון
 
* שליטה על המחשב מהלוח החכם באמצעות לחץ וגרור, סימון אשר מוסיף הערה לתוכנית או מצגת
• שמירת הערות או סימונים שנכתבו על הלוח החכם במהלך השיעור במחשב המחובר<br />
* שימוש בתוכנת [[זיהוי תווים אופטי|OCR]] לתרגום משפטים שנכתבו על לוח גרפי לטקסט
 
* שימוש במערכת תגובת קהל כך שהמורה יכול לנהל סקר קהל או חידון בכיתה, ולקלוט את המשוב במערכת הלוח החכם.
• לוח חכם מקוון <br />
 
• שליטה על המחשב מהלוח החכם באמצעות לחץ וגרור, סימון אשר מוסיף הערה לתוכנית או מצגת<br />
 
• שימוש בתוכנת [[זיהוי תווים אופטי|OCR]] לתרגום משפטים שנכתבו על לוח גרפי לטקסט<br />
 
• שימוש במערכת תגובת קהל כך שהמורה יכול לנהל סקר קהל או חידון בכיתה, ולקלוט את המשוב במערכת הלוח החכם.<br />
 
==פעולה כללית==
לוח חכם מחובר למחשב באמצעות כבל [[USB]], כבל [[יציאה טורית]], באופן אלחוטי באמצעות [[Bluetooth]] או תקשורת אלחוטית של GHz2.4.
 
מנהל התקן מותקן בדרך כלל במחשב המחובר כך שלוח חכם יוכל לשמש כ-[[HID]] (כמו עכבר). פלט הווידאו של המחשב מחובר למקרן דיגיטלי כך שניתן יהיה להקרין תמונות על פני משטח הלוח החכם.
לוח חכם מחובר למחשב באמצעות כבל USB או כבל יציאה טורית או באופן אלחוטי באמצעות Bluetooth או תקשורת אלחוטית של GHz2.4.
מנהל התקן מותקן בדרך כלל במחשב המחובר כך שלוח חכם יוכל לשמש כהתקן קלט אנוש (HID), כמו עכבר. פלט הווידאו של המחשב מחובר למקרן דיגיטלי כך שניתן יהיה להקרין תמונות על פני משטח הלוח החכם.
המשתמש יכול לכייל את התמונה על הלוח החכם באמצעות מצביע לפי הצורך. אחרי זה, המצביע או התקן אחר יכול לשמש כדי להפעיל תוכניות, לחצנים ותפריטים מן הלוח עצמו, בדיוק כפי שניתן לעשות עם העכבר במחשב. אם נדרש קלט טקסט, המשתמש יכול להפעיל מקלדת על המסך, או אם הלוח תומך בכך, לנצל זיהוי כתב יד. עם יכולת כזו, מיותר ללכת למקלדת המחשב כדי להזין טקסט.
לפיכך, לוח חכם מחקה גם מקלדת וגם עכבר. המשתמש יכול לנהל מצגת או שיעור כמעט אך ורק מן הלוח החכם.
בנוסף, רוב הלוחות החכמים מסופקים עם תוכנה שמספקת כלים ותכונות שתוכננו במיוחד על מנת למקסם הזדמנויות לאינטראקציה. לדוגמה: יכולת ליצור גרסאות וירטואליות של העברת דפים מנייר, אפשרויות של עט וסמן, ואולי אפילו סרגל, מד-זווית ומחוגה וירטואליים, מכשירים שהינם בשימוש בכיתה המסורתית.
הלוח החכם פועל על ידי סרגלים ועטים ולא על ידיים לידיעתכם.
 
==שימושים בכיתה==
 
==שימושים בכיתה==
בכיתות מסוימות, לוחות חכמים החליפו לוחות מסורתיים או לוח שעליו מונחים דפים או מערכת וידאו / שמע כגון נגן DVD המחובר לטלוויזיה. גם במקומות בהם משתמשים עדיין בלוחות מסורתיים, הלוח החכם לעיתים קרובות משלים אותם על ידי חיבור למערכת הפצת וידאו הקיימת ברשת הבית-ספרית. במקרים אחרים, הלוח החכם מקושר לסביבות הכוללות פירושים משותפים או ציורים כגון אתרי אינטרנט גרפיים ואינטראקטיביים.
התוכנה המסופקת עם הלוח החכם בדרך כלל מאפשרת למורה לשמור הערות וביאורים כקובץ אלקטרוני שאותו ניתן להפיץ מאוחר יותר על נייר או באמצעות מספר פורמטים אלקטרוניים.
בנוסף, חלק מהלוחות החכמים מאפשרים למורים לתעד את ההוראה שלהם, כמו קובצי וידאו דיגיטלי ולאפשר לתלמידים לחזור על במועד מאוחר יותר. זו יכולה להיות אסטרטגיה פדגוגית יעילה מאוד עבור תלמידים שצריכים לראות את החומר שנית כדי לזכור, תלמידים שנעדרו מבית הספר, תלמידים מתקשים, ותלמידים שחוזרים על החומר לקראת מבחן.
חברות ופרויקטים רבים מתמקדים כיום ביצירת חומרי לימוד משלימים עבור לוחות חכמים.
שימוש נוסף הוא בשיעורי קריאה משותפת. קיימות חברות ספרים, שמאפשרות למורים להקרין ספרי ילדים על גבי הלוח החכם.
 
הלוח החכם מציע מגוון גדל והולך של כלים, תבניות ואפשרויות שונות לשימוש ולתפעול בכיתה:<br />
* כלים הקשורים להצגת המידע:
 
** מירקור ומחיקה של טקסטים
• כלים הקשורים להצגת המידע:מירקור ומחיקה של טקסטים, צביעה, הוספת צורות, הדבקת אובייקטים, עיצוב אובייקטים, הוספת לינקים,זיהוי אוטומטי של כתב יד וצורות גאומטריות והפיכתן לטקסט מודפס, הסתרה וחשיפה של חלק מהלוח...<br />
** צביעה
 
** הוספת צורות
• כלים לטיפול בדפי הלוח:שילוב אובייקטים מוכנים כמו מצגת, כלים שונים לעיצוב הדף, הדפסה ושמירה של הדפים...<br />
**הדבקת אובייקטים
 
** עיצוב אובייקטים
• כלי ייצוג:סרגל לייצוג כלים לשרטוט קוים ישרים, סרגל מדידה, מד זווית,מחשבון, מחוגה, מחשבון, קוביות משחק, תצוגת זמן...<br />
**הוספת לינקים
** זיהוי אוטומטי של כתב יד וצורות גאומטריות והפיכתן לטקסט מודפס
** הסתרה וחשיפה של חלק מהלוח
* כלים לטיפול בדפי הלוח:
** שילוב אובייקטים מוכנים כמו מצגת
** כלים שונים לעיצוב הדף
** הדפסה ושמירה של הדפים
* כלי ייצוג:
** סרגל לייצוג כלים לשרטוט קוים ישרים
** סרגל מדידה
** מד זווית
** מחשבון
** מחוגה
** מחשבון
** קוביות משחק
** תצוגת זמן
 
==שילוב עם מערכת מענה ללומד==
==סוגים נפוצים של הפעלה==
 
רוב הלוחות החכמים שנמכרו ברחבי העולם כוללים אחת מארבע צורות של אינטראקציה בין המשתמש לבין התוכן המוקרן על הלוח החכם:<br />
* טכנולוגיה של סריקה באינפרא אדום
* לוח מבוסס מגע והתנגדות
• טכנולוגיה של סריקה באינפרא אדום<br />
* עט אלקטרומגנטי ותוכנה קשורה
 
* עט על-קולי
• לוח מבוסס מגע והתנגדות<br />
 
• עט אלקטרומגנטי ותוכנה קשורה<br />
 
• עט על-קולי<br />
 
==טכנולוגיות של לוח חכם==
לוחות חכמים עשויים להשתמש באחד מכמה סוגים של טכנולוגיית חישה כדי לעקוב אחר אינטראקציה על פני המסך: התנגדות, [[אלקטרומגנטיות]], [[תת-אדום|אינפרא אדום]], [[לייזר]], אולטרה קוליים, ומבוסס-מצלמה (אופטי).
 
* התנגדות - מסכי מגע התנגדותיים מורכבים משני גיליונות גמישים מצופים בחומר בעל התנגדות ומופרדים על ידי מרווח דק הכולל אוויר. כאשר מתבצעת נגיעה בפני השטח של [[מסך מגע]], שני הגליונות נצמדים זה לזה, ורושמים את המיקום המדויק של המגע. טכנולוגיה זו מאפשרת להשתמש באצבע, עט או כל התקן הצבעה אחר על פני הלוח.
לוחות חכמים עשויים להשתמש באחד מכמה סוגים של טכנולוגיית חישה כדי לעקוב אחר אינטראקציה על פני המסך: התנגדות, [[אלקטרומגנטיות]], [[תת-אדום|אינפרא אדום]], [[לייזר]], אולטרה קוליים, ומבוסס-מצלמה (אופטי).<br />
* לוח אלקטרומגנטי פעיל - לוחות אלה כוללים מערך של חוטים המוטבעים מאחורי פני הלוח החכם ומבצעים אינטראקציה עם סליל בקצה עט על מנת לקבוע את נקודת ציון (X, Y) של העת. העטים פעילים (דורש סוללה או חוט בחזרה ללוח החכם) או פסיביים (משנים אותות חשמליים המיוצרים על ידי הלוח, אך אינם מכילים סוללות או מקור כוח אחר). במילים אחרות, ישנם חיישנים מגנטיים בלוח זה אשר מגיבים ושולחים מידע חזרה אל המחשב, כאשר הם מופעלים על ידי עט מגנטי.
 
* עמוד אלקטרומגנטי פסיבי - בניגוד ללוח אלקטרומגנטי פעיל, לוח זה לא מכיל את טכנולוגיית החישה בלוח עצמו, אלא בעט. סיבים מגנטיים זעירים מוטבעים בלוח החכם ויוצרים תבנית שהסליל האלקטרומגנטי בעט מסוגל לחוש. העט מסוגל לחשב את המיקום שלו על הלוח החכם ושולח את המידע למחשב.
• התנגדות - מסכי מגע התנגדותיים מורכבים משני גיליונות גמישים מצופים בחומר בעל התנגדות ומופרדים על ידי מרווח דק הכולל אוויר. כאשר מתבצעת נגיעה בפני השטח של [[מסך מגע]], שני הגליונות נצמדים זה לזה, ורושמים את המיקום המדויק של המגע. טכנולוגיה זו מאפשרת להשתמש באצבע, עט או כל התקן הצבעה אחר על פני הלוח.<br />
* קיבולי - בדיוק כמו בלוח האלקטרומגנטי, הלוח הקיבולי עובד עם מערך של חוטים מאחורי הלוח. אולם במקרה הזה החוטים מבצעים אינטראקציה עם אצבעות הנוגעות במסך. האינטראקציה בין חוטים שונים וקצה האצבע נמדדת ועל-פי מדידה זו מחושבת נקודת ציון (x, y).
 
* אופטי:
• לוח אלקטרומגנטי פעיל - לוחות אלה כוללים מערך של חוטים המוטבעים מאחורי פני הלוח החכם ומבצעים אינטראקציה עם סליל בקצה עט על מנת לקבוע את נקודת ציון (X, Y) של העת. העטים פעילים (דורש סוללה או חוט בחזרה ללוח החכם) או פסיביים (משנים אותות חשמליים המיוצרים על ידי הלוח, אך אינם מכילים סוללות או מקור כוח אחר). במילים אחרות, ישנם חיישנים מגנטיים בלוח זה אשר מגיבים ושולחים מידע חזרה אל המחשב, כאשר הם מופעלים על ידי עט מגנטי.<br />
** וילון אור אינפרא אדום - כאשר נלחץ אל פני המשטח של הלוח החכם, האצבע או סמן רואה את האור האינפרא אדום. התוכנה מנתחת את המידע ומחשבת את מיקומו של הסמן או העט. טכנולוגיה זו מאפשרת ללוחות להיות עשויים מכל חומר שהוא.
 
** וילון אור לייזר - לייזר אינפרא אדום נמצא בכל פינה עליונה של הלוח החכם. קרן הלייזר נעה על פני הלוח כמו מגדלור אור החולף על פני האוקיינוס באמצעות מראה מסתובבת. מחזירי אור על עט או סמן מחזירים את קרן הלייזר אל המקור וכך ניתן לחשב את נקודות ציון (X, Y). טכנולוגיה זו עשויה להיות משולב עם משטח קשה (בדרך כלל קרמיקה או פלדה) אשר יש להם משך חיים ארוך וקל למחוק בהם.
• עמוד אלקטרומגנטי פסיבי - בניגוד ללוח אלקטרומגנטי פעיל, לוח זה לא מכיל את טכנולוגיית החישה בלוח עצמו, אלא בעט. סיבים מגנטיים זעירים מוטבעים בלוח החכם ויוצרים תבנית שהסליל האלקטרומגנטי בעט מסוגל לחוש. העט מסוגל לחשב את המיקום שלו על הלוח החכם ושולח את המידע למחשב.<br />
** מניעת השתקפות פנימית מוחלטת - אור אינפרא אדום מקפץ בתוך משטח גמיש ושקוף. כאשר השטח מתעוות עקב לחיצה של אצבע ההשתקפות הפנימית מופרת והאור בורח מפני השטח ונקלט על ידי מצלמות. תוכנת [[עיבוד תמונה]] הופכת את נקודות האור שנקלטו על ידי המצלמות לתנועות של עכבר או מצביע.
 
** עט מצלמה ותבנית נקודות – ללוחות אלה יש תבנית נקודות מיקרוסקופית מוטבעת על משטח הכתיבה. עט אלחוטי דיגיטלי כולל מצלמת אינפרא אדום אשר קוראת את דפוס הנקודות כדי לקבוע את המיקום המדויק על הלוח. העט הדיגיטלי משתמש בתבנית הזו כדי לאחסן את כתב היד ולהעלות אותו למחשב. עם האלקטרוניקה על העט, הלוח הוא פסיבי (לא מכיל אלקטרוניקה או חיווט).
• קיבולי - בדיוק כמו בלוח האלקטרומגנטי, הלוח הקיבולי עובד עם מערך של חוטים מאחורי הלוח. אולם במקרה הזה החוטים מבצעים אינטראקציה עם אצבעות הנוגעות במסך. האינטראקציה בין חוטים שונים וקצה האצבע נמדדת ועל-פי מדידה זו מחושבת נקודת ציון (x, y).<br />
** לוח [[Wii]] מרוחק - שלט Wii מרוחק מחובר למחשב דרך חיבור Bluetooth. בשימוש בקוד פתוח ועט-IR כל משטח (שולחן / רצפה / קיר / לוח ציור / LCD) יכול להפוך ללוח חכם. בשלט ה-Wii יש מצלמת מעקב מדויקת מאוד מבוססת אור אינפרא אדום. לאחר כיול הוא יכול לזהות לחיצה של עכבר במיקום מסוים על המסך.
 
** DST [[טכנולוגיית פיזור אותות]] - מגע גורם לתנודות אשר יוצר גל דרך המצע, והגל נקלט על ידי חיישנים הממוקמים בפינות. באמצעות עיבוד אותות מתקדם ואלגוריתמים קנייניים ניתן לחשב במדויק את מיקום המגע. מגע מופעל על ידי אצבע או עט הנוגעים במצע זכוכית ויוצרים רטט. הרטט מקרין גל דרך המצע, אשר מתפשט מנקודת המגע אל הקצוות. החיישנים בפינות ממירים את אנרגיית הרטט לאותות חשמליים.
• אופטי:<br />
*Ultrasonic:
 
** Ultrasonic בלבד - מכשירים אלה כוללים שני משדרי קול בשתי פינות ושני מקלטי קול בשתי פינות אחרות. גלי הקול מועברים על ידי משטח הלוח. כמה סימנים קטנים בגבולות הלוח יוצרים גלים חוזרים עבור כל משדר קול במרחקים שונים לזיהוי. נגיעה עם עט או אפילו אצבע על הלוח גורמים לדיכוי גלים אלה, וזה מזוהה על ידי המקלטים המעבירים את המידע לבקר.
1. וילון אור אינפרא אדום - כאשר נלחץ אל פני המשטח של הלוח החכם, האצבע או סמן רואה את האור האינפרא אדום. התוכנה מנתחת את המידע ומחשבת את מיקומו של הסמן או העט. טכנולוגיה זו מאפשרת ללוחות להיות עשויים מכל חומר שהוא.<br />
** שילוב של [[אולטרה סאונד|אולטראסאונד]] ואינפרא אדום - כאשר נלחץ על פני הלוח, הסמן או העט שולחים גם צליל קולי וגם אור אינפרא אדום. שני מיקרופוני קול קולטים את הצליל הקולי ומודדים את ההבדל בזמן ההגעה של צליל ומחשבים את מיקומו של הסמן או העט. טכנולוגיה זו מאפשרת ללוחות להיות עשויים מכל חומר שהוא.
2. וילון אור לייזר - לייזר אינפרא אדום נמצא בכל פינה עליונה של הלוח החכם. קרן הלייזר נעה על פני הלוח כמו מגדלור אור החולף על פני האוקיינוס באמצעות מראה מסתובבת. מחזירי אור על עט או סמן מחזירים את קרן הלייזר אל המקור וכך ניתן לחשב את נקודות ציון (X, Y). טכנולוגיה זו עשויה להיות משולב עם משטח קשה (בדרך כלל קרמיקה או פלדה) אשר יש להם משך חיים ארוך וקל למחוק בהם.<br />
3. מניעת השתקפות פנימית מוחלטת - אור אינפרא אדום מקפץ בתוך משטח גמיש ושקוף. כאשר השטח מתעוות עקב לחיצה של אצבע ההשתקפות הפנימית מופרת והאור בורח מפני השטח ונקלט על ידי מצלמות. תוכנת [[עיבוד תמונה]] הופכת את נקודות האור שנקלטו על ידי המצלמות לתנועות של עכבר או מצביע.<br />
 
4. עט מצלמה ותבנית נקודות – ללוחות אלה יש תבנית נקודות מיקרוסקופית מוטבעת על משטח הכתיבה. עט אלחוטי דיגיטלי כולל מצלמת אינפרא אדום אשר קוראת את דפוס הנקודות כדי לקבוע את המיקום המדויק על הלוח. העט הדיגיטלי משתמש בתבנית הזו כדי לאחסן את כתב היד ולהעלות אותו למחשב. עם האלקטרוניקה על העט, הלוח הוא פסיבי (לא מכיל אלקטרוניקה או חיווט).<br />
 
5. לוח Wii מרוחק - שלט Wii מרוחק מחובר למחשב דרך חיבור Bluetooth. בשימוש בקוד פתוח ועט-IR כל משטח (שולחן / רצפה / קיר / לוח ציור / LCD) יכול להפוך ללוח חכם. בשלט ה-Wii יש מצלמת מעקב מדויקת מאוד מבוססת אור אינפרא אדום. לאחר כיול הוא יכול לזהות לחיצה של עכבר במיקום מסוים על המסך.<br />
 
• DST [טכנולוגיית פיזור אותות] - מגע גורם לתנודות אשר יוצר גל דרך המצע, והגל נקלט על ידי חיישנים הממוקמים בפינות. באמצעות עיבוד אותות מתקדם ואלגוריתמים קנייניים ניתן לחשב במדויק את מיקום המגע. מגע מופעל על ידי אצבע או עט הנוגעים במצע זכוכית ויוצרים רטט. הרטט מקרין גל דרך המצע, אשר מתפשט מנקודת המגע אל הקצוות. החיישנים בפינות ממירים את אנרגיית הרטט לאותות חשמליים.<br />
• Ultrasonic:<br />
 
1. Ultrasonic בלבד - מכשירים אלה כוללים שני משדרי קול בשתי פינות ושני מקלטי קול בשתי פינות אחרות. גלי הקול מועברים על ידי משטח הלוח. כמה סימנים קטנים בגבולות הלוח יוצרים גלים חוזרים עבור כל משדר קול במרחקים שונים לזיהוי. נגיעה עם עט או אפילו אצבע על הלוח גורמים לדיכוי גלים אלה, וזה מזוהה על ידי המקלטים המעבירים את המידע לבקר.<br />
 
2. שילוב של [[אולטרה סאונד|אולטראסאונד]] ואינפרא אדום - כאשר נלחץ על פני הלוח, הסמן או העט שולחים גם צליל קולי וגם אור אינפרא אדום. שני מיקרופוני קול קולטים את הצליל הקולי ומודדים את ההבדל בזמן ההגעה של צליל ומחשבים את מיקומו של הסמן או העט. טכנולוגיה זו מאפשרת ללוחות להיות עשויים מכל חומר שהוא.<br />
 
==ציוד נלווה==
 
קיים מגוון של אביזרים נלווים עבור לוחות חכמים:<br />
* דוכן נייד - מאפשר להעביר את הלוח החכם ממקום למקום. ברבים מהם הגובה מתכוונן גם כן.
 
* מערכת מענה אישי - מאפשר לתלמידים לענות על שאלות המבחן שנכתבו על הלוח החכם או לקחת חלק בסקרים.
• דוכן נייד - מאפשר להעביר את הלוח החכם ממקום למקום. ברבים מהם הגובה מתכוונן גם כן.<br />
* מדפסת - מאפשר להדפיס עותקים של ההערות שנכתבו על הלוח.
 
* שלט רחוק - מאפשר למציג לשלוט על הלוח ממקומות שונים בחדר ומונע סרגלי כלים על המסך.
• מערכת מענה אישי - מאפשר לתלמידים לענות על שאלות המבחן שנכתבו על הלוח החכם או לקחת חלק בסקרים.<br />
* [[מחשב לוח|Tablet]] - מאפשר לתלמידים שליטה על הלוח החכם מן החלק הקדמי של החדר.
 
* עקוב אחר - מאפשר למקם את הלוח החכם על לוח מסורתי כדי לספק שטח קיר נוסף בחלק הקדמי של החדר. יש גם מסילות המספקות ללוח חשמל ונתונים.
• מדפסת - מאפשר להדפיס עותקים של ההערות שנכתבו על הלוח.<br />
* מקרן וידאו - מאפשר להקרין את תצוגת המחשב על הלוח החכם.
 
* יחידה אלחוטית - מאפשר ללוח חכם לפעול ללא חוטים למחשב, למשל: Bluetooth.
• שלט רחוק - מאפשר למציג לשלוט על הלוח ממקומות שונים בחדר ומונע סרגלי כלים על המסך.<br />
 
• [[מחשב לוח|Tablet]] - מאפשר לתלמידים שליטה על הלוח החכם מן החלק הקדמי של החדר.<br />
 
• עקוב אחר - מאפשר למקם את הלוח החכם על לוח מסורתי כדי לספק שטח קיר נוסף בחלק הקדמי של החדר. יש גם מסילות המספקות ללוח חשמל ונתונים.<br />
 
• מקרן וידאו - מאפשר להקרין את תצוגת המחשב על הלוח החכם.<br />
• יחידה אלחוטית - מאפשר ללוח חכם לפעול ללא חוטים למחשב, למשל: Bluetooth.<br />
 
==קישורים חיצוניים==
# Glover, D. & Miller, D. (2001). Running with technology: the pedagogic impact of the large-scale introduction of interactive whiteboards in one secondary school. Journal of Information Technology for Teacher Education, 10(3), 257–278. doi:10.1080/14759390100200115
# http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/06/10/AR2010061005522.html*] Some educators question if whiteboards, other high-tech tools raise achievement
# Moss G, Jewitt C, Levaãiç R, Armstrong V, Cardini A, Castle F (2007) The Interactive Whiteboards, Pedagogy and Pupil Performance Evaluation: An Evaluation of the Schools Whiteboard Expansion (SWE) Project: London Challenge http://www.dfes.gov.uk/research/data/uploadfiles/RR816.pdf
# Beauchamp, G and Parkinson, J. (2005). Beyond the wow factor: developing interactivity with the interactive whiteboard. School Science Review (86) 316: 97–103.
# Glover, D and Miller, D, Averis, D and Door, V. (2005) The interactive whiteboard: a literature survey. Technology, Pedagogy and Education (14) 2: 155–170.
# Painter, D Whiting, E and Wolters, B (2005) The Use of an Interactive Whiteboard in promoting interactive teaching and learning
# Smith, H.J., Higgins, S., Wall, K., and Miller, J. (2005) Interactive whiteboards: boon or bandwagon? A critical review of the literature, Journal of Computer Assisted Learning, 21(2), pp.91–101.11
</div>