הבדלים בין גרסאות בדף "הכוחות המזוינים של ארצות הברית"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
(←‏המאה ה-21: הרחבה)
===המאה ה-21===
עם תחילת שנות האלפיים, ארצות הברית חזתה ב[[פיגועי 11 בספטמבר|פיגוע הטרור הגדול בהיסטוריה]], ובמהלכו מספר טרוריסטים מוסלמים השתלטו על מטוסי נוסעים וריסקו אותם בבניין [[הפנטגון]] וב[[מגדלי התאומים]] שבמרכז הסחר העולמי בניו יורק. בשל כך, ארצות הברית שינתה את תפיסתה הביטחונית והחלה במלחמת חורמה בטרור העולמי, וכחלק ממאבקה בו, יצאה ל[[מלחמת אפגניסטן (ארצות הברית)|מלחמת אפגניסטן]] על-מנת לפגוע במרכז כוחו של ארגון הטרור האיסלאמי אל קאעידה (שהיה אחראי לביצוע הפיגוע) ועל-מנת לפגוע בשלטון הטליבאן ששלט באפגניסטן על-מנת להראות שקיים מחיר לתמיכה בטרור. בנוסף לכך, ארצות הברית יצאה ל[[מלחמת עיראק]] מתוך רעיון לפיו ממשל [[סדאם חוסיין]] תומך ב[[אל-קאעידה]] ומפתח [[נשק לא קונבנציונלי]].
 
במהלך העשורים האחרונים של המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21 בנו הכוחות המזוינים רשת אספקה עולמית, שמאפשרת לה להפעיל מגוון אמצעי לחימה באזורים שונים של העולם. תפעול קבוע של רשת האספקה המורכבת הזו, הפכה את הכוחות המזוינים של ארצות הברית לארגון שהוא צרכן ה[[דלק]] הגדול בעולם שאינו מדינה (וגדול יותר ממספר מדינות). בהתאם לכך, על פי מחקר שפורסם בבריטניה בשנת 2019, הכוחות המזוינים של ארצות הברית הם אחד מהפולטים הגדולים בהיסטוריה של פליטת [[גזי חממה]]. המחקר מניח שמצב זה לא ישתפר בעתיד הקרוב, מכיוון שכל כלי השריון, הטיס והשיט של הכוחות מותאמים לסוגי אנרגיה המסורתיים והמזהמים, ואין אפשרות מעשית להחליף היקף רחב של ציוד צבאי כבד שכזה<ref>{{קישור כללי|כתובת=https://davidson.weizmann.ac.il/online/sciencenews/%D7%A6%D7%91%D7%90-%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%97%D7%9E%D7%94-%D7%91%D7%90%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9D|הכותב=|כותרת=צבא המלחמה באקלים|אתר=מכון דוידסון|תאריך=}}</ref>.
==כוח אדם==
נכון לפברואר 2009, משרתים בכוחות המזוינים של ארצות הברית כ-1,454,000 חיילים בשירות סדיר, ובנוסף כ-848,000 חיילים בשירות מילואים. השירות בצבא הוא התנדבותי, אך הנשיא רשאי לבצע גיוס חובה למשך תקופה מסוימת, באישור הקונגרס (כך קרה בזמן [[מלחמת וייטנאם]]). הכוחות המזוינים של ארצות הברית הם הכוח הצבאי השני בעולם במספר החיילים המשרתים, לאחר הצבא של [[הרפובליקה העממית של סין]], והראשון בפריסתו בעולם.

תפריט ניווט