לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "רוסיה"

נוספו 28 בתים ,  לפני שנה
אורך החופים הכולל של רוסיה הוא מעל 37,000 קילומטרים, הגובלים עם [[אוקיינוס הקרח הצפוני]], [[האוקיינוס השקט]] וכמה ימים פנימיים, דוגמת [[הים השחור]], [[הים הבלטי]] ו[[הים הכספי]]. מספר ימים מהווים חלקים של אוקיינוסים, דוגמת [[ים ברנץ]], [[הים הלבן]], [[ים קארה]], [[ים לאפטייב]] ו[[הים הסיבירי הצפוני]], המהווים חלק מהאוקיינוס הצפוני. [[ים ברינג]], [[ים אוחוצק]] ו[[הים היפני]] הם חלק מהאוקיינוס השקט. האיים הגדולים הם: [[נוביה זמליה]], [[ארץ פרנץ יוזף]], [[האיים הסיביריים החדשים]], [[אי ורנגל]], [[האיים הקוריליים]] ו[[סחלין]].
 
ברוסיה זורמים עשרות נהרות גדולים, בהם אחדים מהנהרות הארוכים בעולם. בחלק האירופי של רוסיה זורמים ה[[וולגה]], שראשיתו בצפון מערב רוסיה והוא נשפך לים הכספי, ה[[דון (נהר)|דון]] וה[[דנייפר]]. שלושת הנהרות הגדולים החוצים את סיביר ונשפכיםמדרום ליםלצפון ומתנקזים לאוקיינוס הקרח הצפוני הם ה[[אוב (נהר ברוסיה)|אוב]] בסיביר המערבית, ה[[לנה]] וה[[יניסיי]], שמוצאו ב[[מונגוליה]]. נהר [[אמור (נהר)|אמור]], הזורם במזרח סיביר ונשפך לאוקיינוס השקט, מהווה בחלקו הגדול את הגבול בין רוסיה סין.
 
הימות הגדולות הן: [[ימת באיקל]], שהיא ימת המים המתוקים העמוקה בעולם, [[ימת לאדוגה]] ו[[ימת אונגה]].
החל משנת 2010, קיימים ברוסיה תשעה אזורי זמן שונים. קודם לכן, היו במדינה 11 אזורי זמן שונים, ששניים מתוכם בוטלו לטובת האזורים האסייתים של רוסיה. הארגון מחדש של אזורי הזמן במדינה מטעה במידת מה, כיוון שאינו מהווה אינדיקציה לרוחבה האמיתי של המדינה, אלא יותר את הרוחב היחסי של החלק הצפוני.
 
הנקודה המזרחית ביותר של רוסיה היא אי הדיאומד הגדול (אוסטרובה ראטמאנובה). הנקודה המערבית ביותר היא מפרץ דנציג. המרחק בקו ישר ביניהם הוא כ-6,600 קילומטרים. בניגוד לכך, המרחק בין שתי הנקודות הרחוקות ביותר במדינה עומד על כ-8,000 קילומטרים, (לשםכחמישית השוואהמאורכו - אורךשל [[קו המשווה]] הוא כ-40,000 ק"מ). בהתאם לשינוי חוקתי שהתקבל בקיץ 2011, הונהג ברוסיה שעון המתאים למשטר של "שעון קיץ" ביתר המדינות, ללא מעבר ל"שעון חורף". מצב זהה היה קיים בתקופת ברית המועצות.
 
ביוליבהתאם 2014לשינוי התקבלחוקתי חוקשהתקבל חדשבקיץ 2011, שנכנסהונהג לתוקףברוסיה ב-26שעון באוקטוברהמתאים למשטר של אותה"שעון השנהקיץ" ביתר המדינות, לפיוללא מעבר ל"שעון חורף". מצב זהה היה קיים בתקופת ברית המועצות. באוקטובר 2014 נכנס לתוקף חוק שלפיו הונהג שעון המתאים למשטר של "שעון חורף" ביתר המדינות, ללא מעבר ל"שעון קיץ".
 
== דמוגרפיה ==