לדלג לתוכן

איזבלה מאראגון, מלכת פורטוגל – הבדלי גרסאות

מ
הגהה
(ביטול גרסה 25744756 של 37.26.147.216 (שיחה), קרא את הערך הטבלת יהודי פורטוגל לנצרות, לכתוב "הרבה ברחו" ללא מקור זה לא מספיק. השארתי את המשפט בפתיח לגבי האחריות)
מ (הגהה)
איזבלה נולדה ב-[[2 באוקטובר]] [[1470]] ב[[דוניאס]], [[פלנסיה]], [[פרננדו השני, מלך אראגון]] ול[[איזבלה הראשונה, מלכת קסטיליה]]. בילדותה נלחמו הוריה ב[[מלחמת הירושה הקסטיליאנית]] נגד בת דודתה [[חואנה, נסיכת קסטיליה]], בתו של [[אנריקה הרביעי, מלך קסטיליה]], אשר נתמכה על ידי [[אפונסו החמישי, מלך פורטוגל]]. בעוד הוריה נלחמו ב[[פורטוגל]], איזבלה נותרה ב[[סגוביה]], בעוד העיר הונחה תחת שליטתם של ​​אנדרס דה קבררה ואשתו ביאטריס דה בובדילה. תושבי העיר, שלא היו מרוצים מהממשל הזה, קמו והתנפלו על העיר. איזבלה שהייתה אז בת 7 הייתה לכודה במגדל אלקאסאר זמן מה עד שאמה חזרה לסגוביה והשתלטה על המצב.
 
בשנת [[1479]] נחתם הסכם שלום בין הצדדים, ולפי ההסכם נאלצה איזבלה להתחתן עם [[אפונסו, נסיך פורטוגל]], נכדו של [[אפונסו החמישי, מלך פורטוגל]]. בשנת [[1490]] נערך טקס הנישואין בין אפונסו, שהפך ל[[יורש העצר]] הפורטוגזי בשנת [[1481]], בעת שהוכתר אביו כ[[ז'ואאו השני, מלך פורטוגל]], ואיזבלה שהגיעה ב-[[19 בנובמבר]] אותה שנה לפורטוגל. הנישואים היו מוצלחים ואיזבלה התאהבה מאוד באפונסו, אולם ביולי [[1491]] נהרג אפונסו בתאונת רכיבה וחואנהואיזבלה חזרה ל[[ספרד]]. חואנהאיזבלה התאבלה על מותו, והצהירה שלא תתחתן שוב. בשנת [[1495]] מת חמיה ז'ואאו השני, מלך פורטוגל, ואחיינו [[מנואל הראשון, מלך פורטוגל]] עלה לשלטון במקומו. עם עלותו לשלטון ביקש מנואל את ידה של איזבלה, ולבסוף היא התרצתה להתחתן עמו בתנאי שיגרש את כל ה[[יהודים]] מ[[ממלכת פורטוגל]]. מנואל הסכים לבקשה, ובספטמבר [[1497]] התחתנו השניים. על אף הבטחתו, לא גרש מנואל את היהודים בממלכתו אלא [[הטבלת יהודי פורטוגל לנצרות|הטבילם לנצרות בכפייה]].
 
באותה שנה מת אחיה [[חואן, נסיך אסטוריאס]], ואיזבלה קיבלה את התואר [[נסיך אסטוריאס|נסיכת אסטוריאס]]. אחותה הצעירה [[חואנה הראשונה, מלכת קסטיליה|חואנה]] ובעלה [[פליפה הראשון, מלך קסטיליה|פיליפ, ארכידוכס אוסטריה]] טענו לזכותם על הכתר, ובשנת [[1498]] כונס בית המלוכה ב[[סרגוסה]] כדי לדון בטענות הצדדים. איזבלה שהייתה ב[[הריון]] מתקדם הגיעה לסרגוסה, וב-[[23 באוגוסט]] ילדה את בנה [[מיגל דה פאש, נסיך פורטוגל]]. אולם, תלאות הדרך הרעו את בריאותה, ובעקבות כך היא מתה שעות ספורות לאחר מכן. בשנת [[1500]] מת בנה מיגל, מה שסתם את הגולל על תקוותיו של מנואל לאחד תחתיו את כל ממלכות [[חצי האי האיברי]].
495

עריכות