לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מאמר סקירה"

אין שינוי בגודל ,  לפני שנתיים
מ
מ
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
מ (בוט החלפות: פיזיק)
'''מאמר סקירה''' (ב[[אנגלית]]: '''Review article''') או '''סקירת ספרות''' (באנגלית: '''Literature review''') הוא [[מאמר]] המסכם מאמרים רבים קודמים בנושא כלשהו. בפרט, בתחומי ה[[מדע]] מאמר סקירה הוא [[מאמר מדעי]] אשר אינו מדווח על תוצאות [[מחקר]] יחידי, למשל [[ניסוי מדעי]] או [[תצפית (מדע)|תצפית מדעית]] יחידים, אלא מסכם מספר רב של מאמרים מדעיים שפורסמו קודם לכן בנושא מסוים או בשאלה מסוימת, במטרה להבינו באופן רחב, אמין ועמוק יותר{{הערה|[https://www.mada.org.il/pencil/review מאמר סקירה], באתר מוזיאון המדע ע"ש ברנרד בלומפילד}}{{הערה|נחמיה פרידלנד, איילת פישבך ועופר פיין, "[http://www.realtutoring.com/ShitotYisum/ArticleWriting.pdf כתיבת מאמר]", מתוך הקורס "שיטות ניסויים" ב[[אוניברסיטת תל אביב]], 1997}}.
 
בדומה למאמרי תוצאות במדע, מאמר סקירה מדעי בדרך-כלל מתפרסם ב[[כתב עת מדעי]], ועובר [[ביקורת עמיתים]]. במרבית [[דיסציפלינה|תחומי המדע]] הופיעו במשך השנים כתבי-עת מדעיים מיוחדים המתמחים במאמרי סקירה, שהמילה Review תכופות משובצת בשמם, למשל [[Physical Review|Reviews of Modern Physics]] בתחום ה[[פיסיקהפיזיקה]]. גם כתבי-עת מדעיים רבים אחרים עשויים לפרסם מאמרי סקירה בנוסף על מאמרים מסוגים אחרים, לפעמים במדור מיוחד או בגיליון מיוחד.
 
מאמר סקירה הוא [[מקור משני]], כלומר הוא מכיל ניתוח, פרשנות וסינתזה של מספר רב של מאמרים קודמים, אשר במדע בדרך-כלל ערכו [[מחקר מקורי]] ובתחומי מדע רבים עשויים להחשב כ[[מקור ראשוני|מקורות ראשוניים]]. ממאמר סקירה מצופה בדרך-כלל לסקור ללא משוא פנים את כל המאמרים הקודמים החשובים לנושא המוצהר שלו, ולא להתעלם מתרומות רלוונטיות, למשל של מחברים אחרים או מתחומי מדע אחרים. ה[[ביבליוגרפיה]] של מאמר סקירה בדרך-כלל מקיפה בהרבה משל מאמר תוצאות באותה שאלה, ובאופן אופייני עשויה לצטט עשרות ומאות מקורות. לפיכך, מאמרי סקירה הם באופן טיפוסי מקיפים יותר ו[[נטאי|מוטים]] פחות ממאמרי תוצאות, ולצרכים רבים הם נחשבים למקורות הכלליים, האמינים והסמכותיים ביותר בנושא שבו הם עוסקים.