לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "יוניו ולריו בורגזה"

מ
ובשתתפות->והשתתפות - תיקון תקלדה בקליק
מ (הגהה, דגלים, דרגה על פי הערך באנגלית)
מ (ובשתתפות->והשתתפות - תיקון תקלדה בקליק)
באוקטובר [[1941]] קודם לדרגת מפקד שייטת (Capitano di Fregata). ב-[[18 בדצמבר]] הוביל את "שירה" לתקיפה נועזת על נמל [[אלכסנדריה]] בה נפגעו שתי [[אוניית מערכה|אוניות מערכה]] של [[הצי הבריטי]], HMS Valiant ו-HMS Queen Elizabeth. במהלך הקרבות פיתח בורגזה שיטות אימון וטקטיקות חדירה ליעדים ופגיעה בהם ואמצעי לחימה ייחודיים לפעילות תת-מימית. במאי [[1943]] שונה שמה של שייטת התקיפה הזעירה ל"שייטת כלי התקיפה העשירית" או "השייטת הקלה העשירית" ((Decima Flottiglia MAS (Decima Flottiglia Mezzi d'Assalto, גם La Decima או Xª MAS).
 
ב-[[8 בספטמבר]] [[1943]] נחתם [[הסכם שביתת הנשק עם איטליה במלחמת העולם השנייה]] והשייטת פורקה. חלק מהלוחמים עברו להלחם לצד [[בנות הברית]] והעבירו לידי הצי הבריטי ידע ושיטות הפעלה. בורגזה עצמו העדיף להשאר חלק מ[[הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית]] ולהלחם לצד ה[[וורמאכט]]. ב-[[12 בספטמבר]] החיה בורגזה את השייטת העשירית תחת פיקודו במסגרת ה[[קריגסמרינה]], צי [[גרמניה הנאצית]] ובשתתפותוהשתתפות רבים מלוחמי היחידה שבאו עמו. מפקדת השייטת שכנה ב[[לה ספציה]] והיא מנתה עם סיומה של המלחמה 18,000 לוחמים. על שירותו במסגרת הקריגסמרינה זכה בעיטור [[צלב הברזל]], דרגה ראשונה.
 
באפריל [[1945]] גייס בורגזה את השייטת לפעולה פטריוטית שלא היה לה דבר עם הכשרתם המיוחדת של הלוחמים - הגנה בחזית צפון-מזרח איטליה כנגד צבאו של [[יוסיפ ברוז טיטו|טיטו]], שפעל בחסות בעלות הברית. בפעולה זו נפגעו 80% מלוחמי השייטת. קצין ה[[מודיעין צבאי|מודיעין]] האמריקאי [[ג'יימס אנגלטון]] זיהה את בורגזה לאחר המפלה ב[[מילאנו]] והבריח אותו, לבוש כקצין אמריקאי למטה המודיעין הצבאי האמריקאי ב[[רומא]], שם נחקר. הוא נשפט בבית משפט איטלקי בגין שיתוף פעולה עם הנאצים, אך לא בגין [[פשעי מלחמה]], ונידון ל-15 שנה בכלא, מהן נוכו לו שלוש שנים כהוקרה על כך שהגן על גבולה הצפון-מזרחי של המולדת נגד צבא טיטו. בשנת [[1949]] שוחרר מן הכלא לאחר ארבע שנים בלבד בהוראת בית המשפט העליון האיטלקי.