לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "סאיגה"

הוסרו 9 בתים ,  לפני שנה
אובייקטיביזציה
(קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה)
(אובייקטיביזציה)
}}
'''סאיגה''' ([[שם מדעי]]: '''''Saiga tatarica'''''), הוא [[מין (טקסונומיה)|מין]] של [[אנטילופה]] מתת-משפחת ה[[צבאיים]] החיה במרכז [[אסיה]].
בעת גילויו של מפריס פרסה מוזר זה, הוא הפך לבעיה רצינית לטקסונומים וסיווגו האמיתי עדיין נתון בוויכוח. כאשר תואר לראשונה בשנת 1758, הוא סווג כסוג בתת-משפחת ה[[יעלים]] תחת השם המדעי "''Capra tatarica''", לאחר מכן הועבר לתת-משפחת ה[[צבאיים]] לשבט "Antilopini", ולאחר מכן לשבט ''Saigini''. כיום הסאיגה נחשב על ידי החוקרים כצורת ביניים בין [[כבש הבית|כבשים]] לאנטילופות. "''Saiga''" הוא השם הרוסי לאנטילופה זאת; "''tatarica''" בלטינית הוא כינוי לאזור [[טטרסטן]] בחלק של רוסיה האירופית.
 
במקור אנטילופות הסאיגה אכלסו שטחים עצומים במרכז אסיה החל ממזרח מונגוליה וכלה בהרי הקרפטים. בסביבות [[1920]] התרחשה ירידת מספרים מהירה בה הם כמעט הושמדו לחלוטין אך למרב המזל הצליחו להתאושש. עד שנת [[1950]], היו מצויים בערבות [[ברית המועצות]] כשני מיליון אולם מאז האוכלוסייה שלהם הצטמצמה שוב בצורה דרסטית בעקבות קריסת ברית המועצות והתחלת ציד פרוע לבשר וכן לביקוש קרני הזכרים ב[[רפואה סינית|רפואה הסינית]]. למרבה האירוניה, חלק מארגוני השימור כגון [[הקרן העולמית לשימור חיות הבר]] (WWF), עודדו בהתחלה ציד של אנטילופה זאת משום שחוטמה היה נחשב (ברפואה הסינית) כתחליף לקרן ה[[קרנף צר-שפה|קרנף השחור]] שמצבו אז היה קריטי; משום כך הסאיגה היא כיום בעל חיים נדיר המצוי בדרגת השימור החמורה (CR), ומספר הפרטים העולמי עומד כיום על 50,000 בלבד לעומת מיליונים בעבר. הסאיגה מצוי כיום במקום הראשון מבין בעלי החיים שאוכלוסייתם הצטמצמה באופן המהיר ביותר (95% ב-15 שנים בלבד). הסאיגה מצוי כיום ב[[גן חיות]] אחד בלבד: "[[גן החיות של מוסקבה]]", ובעבר היה מצוי גם ב[[גן החיות של סן דייגו]] ו[[גן החיות של קלן]] (גרמניה).
משתמש אלמוני