לדלג לתוכן

Epstein-Barr virus – הבדלי גרסאות

הוסרו 2 בתים ,  לפני שנתיים
תיקון
(תיקון)
'''וירוס אפשטיין בר''', או בקיצור '''EBV''', הוא [[נגיף|וירוס]] בן למשפחת וירוסים מחוללי ה[[הרפס]] (herpesvirus), והוא אחד מן הווירוסים הנפוצים בעולם, אשר תוקפים בני אדם. הווירוס נפוץ בכל רחבי העולם, והוא תוקף את מרבית בני האדם, בשלב זה או אחר במהלך חייהם. ב[[ארצות הברית]] למשל, 95% מן הבוגרים בגילאי 35–40 כבר נדבקו בווירוס בעבר.
 
[[תינוק]]ות הופכים פגיעים ל-EBV מרגע שסרה מעליהם הגנת [[המערכת החיסונית]] של האם. ההסתמנות הקלינית אצל תינוקות או ילדים צעירים שנדבקו בווירוס היא בדרך כלל קלה ולא משמעותית, אם בכלל. . אצל ילדים גדולים יותר ומתבגרים צעירים, ב-35% עד 50% תופיע "[[מחלת הנשיקה]]" (מונונוקליאוזיס, infectious mononucleosis). התסמינים של מחלת הנשיקה הם: חום, כאב גרון, [[קשרי לימפה]] מוגדלים, לעיתים יתפתח מצב של הגדלת [[טחול]] או [[כבד]]. לעיתים נדירות תיתכן מעורבות של הלב או [[מערכת העצבים]] במהלך המחלה.
 
ההדבקה מתבצעת על ידי מגע קרוב עם הפרשות [[רוק (ביולוגיה)|רוק]] של האדם החולה, ואינה מועברת בדרכים אחרות בדרך כלל, כמו באוויר או על ידי מוצרי [[דם]]. אין אמצעים מיוחדים למניעת הדבקה בנגיף. אנשים רבים הם נשאים, וחלקם נותרים מדבקים גם כשהם בריאים לחלוטין ואינם מראים שום תסמינים. מסיבות אלו הימנעות מהדבקה היא בבחינת בלתי אפשרית. תקופת הדגירה, בין רגע ההדבקה לבין הופעת התסמינים, אורכת 4–6 שבועות. האבחנה מתבצעת על סמך התסמינים שמראה החולה, וניתן לאשש זאת בבדיקות דם.